Juhtkiri

Juhtkiri | Maadevahetuse otsus: hoiatus teistele (19)

Õhtuleht, 1. juuli 2014 17:59
Foto: MATI HIIS
Arvult juba kolmas kohtuotsus skandaalses maadevahetuse asjus pakkus endiselt põnevust ja järske kannapöördeid hoolimata sellest, et tegemist ei ole seebiooperiga. Ometi on selles saagas kohtualused esmalt õigeks mõistetud, seejärel ringkonnakohtus süüdi tunnistatud, nüüd riigikohtus karistusi kergendatud ning altkäemaksu asemel hoopis pistise andmises ja võtmises süüdi tunnistatud. Kõrvalseisjale võib jääda arusaamatuks, kuidas saab ühes ja samas kohtuasjas langetada sedavõrd erinevaid otsuseid. Et isegi riigikohtus jäid kaks riigikohtunikku kuuest eriarvamusele, on märk kogu protsessi keerukusest. Eriarvamus puudutas just puudulike jälituslubade abil tõendite hankimise aktseptimist ehk sedasama, mille tõttu esimese astme kohus süüdistatavad õigeks mõistis. Uurimise läbiviijatel on alust oma töömeetodite üle järele mõelda.

Ligi kümneaastaseks veninud kohtusaaga puhul hakkab enamikul juba meelest minema, mille üle üleüldse vaidlus käib. Selles olukorras võib ajapikku tekkida kaastunne Villu Reiljani või Ester Tuiksoo suhtes pika menetlusaja pärast. Kas saab ikka mõistlikuks pidada seda, kui Eesti meeste keskmist eluiga arvestades ligi 15 protsenti elust kulub ühes asja uurimiseks ja kolme kohtuastme otsuse teadasaamiseks? Vahepeal jäi mulje, et kohtualused on kohtumajja elama asunud ja oma mööbligi kaasa toonud. Kui süüdimõistetud otsustavad edasi minna Euroopa kohtusse, pikeneb see aeg veelgi.

Ning arvestades näiteks Toomas Annuse 0,8 miljoni euroni ulatuvaid kohtukulusid on selge, et ennast kohtus väärikalt kaitsta jaksavad meie õigussüsteemis vaid väga jõukad inimesed, vaesemail on laostumise vältimiseks odavam end juba eos süüdi tunnistada lasta.

Seni riigikogus töötanud Ester Tuiksoo on süüdimõistva otsuse järel Toompealt häbiga lahkunud, isegi hüvitisest jäeti ilma. Ka ülejäänuil tuleb nüüd kurjategija staatusega harjuda ja olla hoiatuseks ühiskonnale.

Samal teemal

29.03.2015
Kaitsjad viisid maadevahetuse süüasja Euroopa inimõiguste kohtusse
21.01.2015
Ilves ei andnud Ester Tuiksoole armu