Eesti uudised

PIDU LÄBI: Soome toll üritab pidurdada viinarallit Eestist (25)

Karoliina Vasli, 1. juuli 2014 07:00
AUTO TRIIKI TÄIS: Sellise koguse puhul tuleks täna juba Soome tollile aru anda, kuidas alkohol isiklikult ära tarvitada kavatsetakse.Foto: Laura Oks
Kui eile võis iga soomlane veel üsna muretult Tallinnas auto viina täis laduda ja koju sõita, siis alates tänasest on Soome toll lubanud riiki toodavaid alkoholi koguseid rangemalt kontrollima hakata.

Tõsi, ka lubatud kogused pole väikesed: 10 liitrit kanget alkoholi, 110 liitrit õlut, 90 liitrit veini, kuid paljud näisid eelistavat sekeldustevaba seiklust ja ladusid eile autod triiki täis.

Samal teemal

Soome neidude Sini ja Jenny kärud, mida tüdrukud omal jõul liigutada suudavad, on selle kõrval väga tagasihoidlikud. Aga seisukoht oma kodumaa alkoholipoliitika on neilgi olemas: "Muidugi on see soomlaste jaoks jama," ütleb Sini, kes ei salga, et nad tulid laevaga hommikul Tallinna, väisasid sadama alkoholipoode ning nüüd ootavad, et saaks koju tagasi sõita. Sadamast kaugemale nad ei läinudki.

"See on lihtsalt nii odav," arvestab Sini, et 24purgise siidrikasti saab ta Eestist 14 euro eest, Helsingis maksab see vähemalt 26 eurot.

"Ostetakse sünnipäevadeks, pulmadeks ja muudeks pidudeks. Ikka kulub ära," märgib ta. Sõbranna Jenny lisab, et tihtipeale annavad sõbradki tellimused kaasa.

Uusi Suomi kirjutas, et Soome riik karmistab reegleid, sest viimastel aastatel on alkoholimakse laekunud ebatavaliselt vähe. Piirnormid puudutavad kõikidest Euroopa Liidu riikidest toodud alkoholi, kuid ennekõike on see piitsahoop Eesti suunal.

A-terminali suunas sammuvad rõõmsameelsed Arppa ja Heka, kellel on kaasas nii ränk kandam, et naisterahvad ei suudaks neid sentimeetritki liigutada. Peamiselt paistavad kastid kange alkoholiga. Arppa muheleb, et vanalinn on muidugi huvitav, aga praegu mõeldakse ühele lähenevale sünnipäevale. Mehed räägivad, et tollireeglite kõrval pitsitab riik neid pidevalt kerkiva alkoholiaktsiisiga. "Aga pole neist piirangutest kasu, kes tahab, saab ikka Tallinnast alkoholi koju viidud. Ja võib ju käia kas või iga päev, laevad sõidavad," arutleb Arppa.

Sadama turul asuva SuperAlko ette on pargitud mitu autot, millel pagasiruumid lahti. Sinna laovad põhjanaabrid õlut ja longero´t. Ühel seltskonnal jääb ruumist puudu, täis laotakse ka tagumine iste.

Alkopoes töötav neiu märgib, et viimati oli rohkelt rahvast jaanilaupäeva eel ja nüüd on taas suurem tung. "Eriti läheb õlu ja viin," teab ta.

Piirnormid

Tänasest tohivad Soome sõitvad Euroopa Liidu kodanikud maksuvabalt riiki tuua:

• 20 liitrit kangestatud veini (umbes 29 pudelit)

• 90 liitrit tavalist veini, siidrit, vahuveini või long drink´i (270 purki longero´t, 130 pudelit veini)

• 110 liitrit õlut (333 purki)

• 10 liitrit eelnevalt nimetamata alkohoolseid jooke (kange alkohol)

Kui kogus ületatakse, tuleb tõestada, et see osteti isiklikuks tarbeks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee