Eesti uudised

Ärevad minutid: ebaõnnestunud noorpoliitik Ivor Onksion pani kohtulised närveldama (10)

Juhan Haravee, 1. juuli 2014, 07:00
Üks pink ja vähemalt kaks kaitsetaktikat: Priit Toobal, Lauri Laasi, advokaat Oliver Nääs ühelt poolt ning Ivor Onksion ja tema advokaat Urmas Simon ühtse meeskonna taktikale lootma jääda ei saa.Foto: Laura Oks
Algas eksrahvasaadik Hannes Rummult e-kirjade varguse kohtuprotsess, mis tõi süüpinki kaks riigikogu liiget.

Hannes Rummu e-kirjade varguse asja arutamine algas kohtus skandaalidega: üks süüdistatav Ivor Onksion ei suvatsenud istungi alguseks kohale tulla, kannatanu Hannes Rumm jättis aga kohtusaali vedelema oma "tähtsate asjade" dokumendipaki.

Samal teemal

Eile hommikul algas Harju maakohtus keskerakondlastest riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi ning neid konkureeriva sotsiaaldemokraatliku erakonna poliitiku Hannes Rummu isikliku e-kirjavahetusega varustanud Ivor Onksioni vastu esitatud süüdistuse kuulamine.

Kui aegsasti Liivalaia kohtumajja saabunud Toobal ja Laasi võisid end rahulikult ajakirjanike professionaalses tähelepanus särada lasta, siis noorimat kohtualaust Onksioni polnud kusagil näha. Kella ja kalendrit tundvad kohtualused kinnitasid kohtumaja välis- ja sisetreppidel, et nemad end süüdi ei tunnista ja Onksionit pole nad kunagi võõra kirjavahetuse näppamisele kallutanud. Seda olevat ta teinud oma initsiatiivil, et sotside leerist keskerakonda hüpates endale tubli tegija positsioon kindlustada. 

Küsimusele, millist kohtulahendit ta ootab, vastab Laasi sapiselt: "No tundub, et prokuratuuri jaoks on ainuüksi Keskerakonda kuulumine juba kuritegu."

Kui kohtuistungi kell oli kukkunud, kasvas ka mure kaotsiläinud Onksioni pärast. Prokurör arutles põhjuseta puuduja advokaadi Urmas Simoniga, kelle kohustus see siis lõppude lõpuks on, et vabaduses viibiv süüdistatav õigeks ajaks kohtusaali jõuaks.

Kõnedele, mis sai võetud Onksioni mobiiltelefonile, prokurör vastust ei saanud. Targemaks ei saadud ka süüdistatava emaga suheldes. Noormees oli läinud hommikul Kohilasse matemaatika eratunde andma, kuid sealse õppeasutuse juhi sõnul polevat kohale jõudnud.

Kohtunik küsis Simonilt, kas kohtualune Onksion ikka üldse teab, et tal tuleb kohtusse tulla. Kaitsja ei hakka keerutama, vaid vastab ausalt, et temale tõesti ei meenu, kas sai kaitsealusele kohtuistungi aeg üle korratud või mitte.

Nördinud kohtunik kuulutas välja vaheaja – poolteist tundi.

Onksion ilmus lõpuks välja

Kümmekond minutit enne sunnitud vaheaja lõppu on võtmeisik Onksion leitud ja kuulab kohtumaja lähedal alandlikult advokaadi õpetussõnu.

"Ma väga vabandan kohtu ja kõigi siinviibijate ees," alustab saabunud Onksion, "See oli inimlik eksitus. Protsess on nii kaua kestnud…"

"Mis põhjusel te ei ilmunud kohtusse? Igapäevane töö ei anna teile õigust kohtuistungile mitte ilmuda."

Toobali kaitsja Oliver Nääs on esitanud taotluse kohtuistungi edasilükkamiseks, ning kuna seoses sellega võidakse puudutada tema kaitsealuse delikaatseid isikuandmeid, palub advokaat selle küsimuse arutamise kuulutada kinniseks. Prokuröri ettepanekul ja kohtuniku toel suudetakse küsimus lahendada saali tühjendamist vältides. Toobali eelseisvast operatsioonist, mis peaks toimuma selle nädala kolmapäeval, tehakse juttu vaid kuupäevi mainides, ei enamat. Jõutakse kokkuleppele, et Toobal võib siiski lõikusele minna ja istungi esialgsesse plaani tehti prokuröri ettepanekul mõned vähem tülikad parandused.

Kohtuasja sisulise aruteluni jõudes saab esimesena sõna prokurör, kes loeb ette süüdistuskokkuvõtte põhipunktid.

Prokuröri sõnul on kohtuistungi objektiks kaks kuritegu, millest üks puudutab kõiki kolme kohtualust. Onksionit süüdistatakse sõnumisaladuse rikkumises ja eraviisilises jälitustegevuses, Laasit ja Toobalit aga Onksionit nendele kuritegudele kihutamises.

Toobalile kui Keskerakonna peasekretärile on lisaks esitatud süüdistus dokumentide võltsimises. Vastavalt seadusele on süüdistus esitatud ka MTÜ Eesti Keskerakond vastu, kelle huvides on võltsimine toime pandud ja kelle juhatuse liige on Toobal.

Süüdistuse järgi kallutasid keskerakondlastest riigikogulased Toobal ja Laasi erakonna vahetust haudunud Onksionit sisenema sotsiaaldemokraadist Tallinna volikogu liikme Hannes Rummu arvuti postkasti ning kopeerima ja edastama neile sealseid e-kirju.

Onksion tunnistas end talle esitatud süüdistuses osaliselt süüdi ning tema advokaat lubas asja kohtuistungi käigus lähemalt selgitada.

Toobal ja Laasi end kohtus süüdi ei tunnistanud, isegi mitte osaliselt. Nende advokaat Nääs lubas kohtus tõestada, et Onksionit kihutas tagant soov saada soe koht Keskerakonnas ning et tema kaitsealused polnud sugugi esimesed, kellele oma kohta otsiv noorpoliitik varastatud kirju pakkumas käis.

Kannatanu unustas tähtsad paberid

Esimesena astus eile tunnistajapinki kannatanu, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Hannes Rumm. Enne kui kohtunik Rummul läheneda palus, poetas kõrge euroametnik kuulajatepingile tõsise võõrkeelse pealkirjaga raamatukese (Important Stuff Only – ainult tähtsad asjad).

Järgmisena astus tunnistajana üles omaaegne Tallinna linnavolikogu sotsiaaldemokraadist aseesimees Jaak Juske, kelle alluvuses olevat Onksion oma kahepalgelist mängu alustanudki.

Ühel aastatetagusel talvepäeval sai Juske oma nõunikult sõnumi, mis kohtusaalis advokaadi nõudmisel ette loeti. "Nagu sa arvata võid, kuulub minu süda juba ammu teisele," tegi nõunik Onksion ülemus Juskega suhted klaariks.

Prokuröri küsimusele, et ehk pidas kirjasaatja meeles hoopis mõnd naist, ei osanud Juske midagi tarka kosta. Küllap ikka nii mitmekülgseks ta oma reeturlikku alluvat siiski ei pidanud.

Kui Juske oli oma ütlused andnud, vahetas ta paar sõna Rummuga ning kuna järgnes vaheaeg lahkusid nad saalist koos. Tähtsate asjade kaustast ei teinud Rumm lahkudes enam väljagi. Kas võis olla tegu provokatsiooniga?

Saalis viibinud ajakirjanik pakkus vedelema jäetud raamatukest end jutlema sättinud Toobali-Laasi seltskonnale, kelle huvi Rummu kirjatööde vastu ju süüdistus tõestada püüabki. Märkmiku oma kätte saanud advokaat Nääs lubas selle Rummule ära viia, sest nad töötavat ühes majas.

Mõne hetke pärast mõtles ta siiski ümber, sest mine tea, miks kannatanu oma paberitega nii lohakalt ümber käib!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee