Kolumbia pakub tänavusel MMil samu emotsioone, mida Uruguai neli aastat tagasi. Foto: MARIO GARCIA/PACIFIC PRES/SIPA
Ott Järvela 29. juuni 2014 22:52
Laupäevase 1/8-finaali Kolumbia – Uruguai (2:0) lõpuvile fikseeris sümboolse teatevahetuse. Nelja aasta eest Lõuna-Aafrika Vabariigis toimunud MMi võitis Hispaania, aga publiku preemia pälvis Uruguai. Kangelasliku ja kergelt hipsterliku eneseületaja poolt MMile toodud värske puhang vaimustas ja kirgastas. Lisaks oli Diego Forlan vaieldamatult turniiri parim jalgpallur.

Sama rolli, mida toona Uruguai, täidab seekord Kolumbia. Rikkalikku – tõsi, mitte nii kuulsusrikast kui Uruguai – jalgpalliajalugu omav Lõuna-Ameerika riik kirjutab ürgse tahte toel MMil endale vutieepost.

Esimest korda veerandfinaali jõudmine avab võimaluse, et Kolumbiat teatakse tulevikus mitte kui riiki, kus MMil omavärava löönud jalgpallur (Andres Escobar) mõrvati, vaid kui Brasiilias toimunud MMi särama pannud vahvat jalgpallimaad. Eesmärgile aitab tõhusalt kaasa nelja mänguga viis väravat löönud James Rodriguez, kes on praegu tugevaim kandidaat finaalturniiri parima mängija auhinnale.

Kolumbia pakub tänavusel MMil samu emotsioone, mida Uruguai neli aastat tagasi. Aga kas võimsalt teatepulga endale haaranud Kolumbia suudab aga teadet edasi viia sama edukalt kui Uruguai 2010. aastal? Et jõuda sarnaselt samuti nelja parema sekka ehk medalimängudele, tuleb Kolumbial alistada MMi võõrustav Brasiilia.

Matš MMi võõrustava viiekordse maailmameistriga on ülim kondiproov. Kui Kolumbia selle läbib, on tegu tõsise kandidaadiga MM-tiitli võidule. Kusjuures tõsisemaga, kui Uruguai nelja aasta eest.

***

Uruguai esitust käimasoleval MMil jääb kahjuks varjutama Luis Suarezi sigadus mängus Itaaliaga, aga saagu vähemalt neil ridadel jäädvustatud esimeste maailmameistrite viimaste aastate sportlike saavutuste muljetavaldav jada.

2010 jõuti MMil poolfinaali, 2011 tuldi Lõuna-Ameerika meistriks, 2013 anti maailmajagude karikaturniiri poolfinaalis kõva lahing Brasiiliale ning äsja murti end MMil surmagrupist 1/8-finaali. Riigi kohta, kus 3,5 miljonit elanikku, on see suurepärane seeria. Vaieldamatu eneseületus, mida on olnud nauditav ja (väikeriigi kodanikuna) inspireeriv jälgida.

Järgmisel suvel kaitseb Uruguai Tšiilis peetavatel Lõuna-Ameerika meistrivõistlustel (Copa America) 2011 võidetud tiitlit. Suarez jääb talle määratud õiglase karistuse tõttu tollelt võistluselt eemale ning jalgpalli põhimõttelise kirega suhtuva Uruguai hea nime peavad taastama tema koondisekaaslased.

***

Eilse kohtumise Holland – Mehhiko ajal nägime esimest korda MMide ajaloos jahutamispause, kui mõlema poolaja 30. minuti kandis pandi mäng kolmeks minutiks seisma, et jalgpallurid end jahutada saaksid. Rahvusvaheline Jalgpalliliit (FIFA) on sätestanud, et jahutamispausid tehakse, kui staadionil mõõdetakse sooja üle 32 kraadi. Eilses mängus olla temperatuur kohati olnud plussis suisa 39 pügalat...

Kui esimene jahutamispaus lähenes, hakkasin juurdlema, kuidas portugallasest kohtunik Pedro Proenca selle fikseerib. Pretsedenti ju (vähemalt nii suure auditooriumi ees) polnud. Ülejäänud pallimängudest tuntud klassikalise time-out žesti kasuks otsustamine oli väga hea lahendus, millest kujuneb loodetavasti standardlahendus.

***

Kõigile, kes ütlevad, et Mehhiko väravavaht Guillermo Ochoa ei tee häid tõrjeid, vaid jääb lihtsalt pallile ette, tasub meenutada Tarmo Rüütli kuldseid sõnu: parem targalt seista, kui lollilt joosta.