Eesti uudised

Oravate rahaskandaali peategelased tüürivad taas olulisi poliitametiposte (41)

Andres Põld, 30. juuni 2014 07:00
JAH PALUN, HÄRRA!: Reformierakonnas mõjuvõimsad Kristen Michal (vasakul) ja Kalev Lillo kerkisid taas erakonna avalikke ja olulisi ametiposte juhtima. Foto: Teet Malsroos
Kas Kaja Kallase lahkumine Harjumaa piirkonnajuhi kohalt tähendab tema erakonnast lahkumise algust?

Läinud nädala lõpus asus Reformierakonna Harjumaa piirkonda Kaja Kallase asemel juhtima Kalev Lillo, mõni aeg varem sai Tallinna piirkonna ja erakonna riigikogu fraktsiooni juhiks Kristen Michal. Mõlemad olid paari aasta taguses nn Silvergate´i skandaali peategelased.

Lillo teatas pärast Harjumaa oravate juhiks saamist, et tema esmaseks ülesandeks on "peenhäälestada" tugev meeskond, et võita Harjumaal lähenevad riigikogu valimised ja aidata erakonna esimehel, peaminister Taavi Rõivasel saavutada valimistel parim tulemus.

Eelmise aasta jaanuari lõpust siiani juhtis Harjumaa reformierakondlasi riigikokku kuulunud Kaja Kallas, kellest sai mai lõpus toimunud valimistel Euroopa Parlamendi liige.

Samal teemal

Survet polnud

Opositsioonilise IRLi liige Anvar Samost juhib tähelepanu asjaolule, et enne Kalev Lillo saamist Harjumaa piirkonna juhiks, sai Tallinna piirkonna juhiks teine Reformierakonna rahaskandaali keskne figuur Kristen Michal. Samost märgib, et Tallinn ja Harjumaa on Reformierakonna jaoks vaieldamatult kaks kõige olulisemat piirkonda, siin elab kõige rohkem nende valijaid ja seega on need valimiste eel tehtud otsused kõnekad.

"Esiteks on tegemist avaliku toetuse kinnitusega, teiseks viitega erakonna sisemisele võimujaotusele. Kolmandaks näeme taas, et Reformierakonna tuumik väärtustab ennekõike lojaalsust – erinevalt tülikast Kaja Kallasest ei ole Lillo häältemagnet, ideede generaator ega särav isiksus," lausub Samost.

Samosti sõnul pole mingit põhjust, miks Kallas ei oleks võinud ka europarlamendi saadikuna Harjumaa piirkonna juhiks edasi jääda. Aga kuna ta ei jäänud, siis on Samost kindel, et hiljemalt järgmise aasta sügiseks on Kaja Kallas Reformierakonnast lahkunud.

"See võib juhtuda ka juba sel sügisel, kui ta isa Brüsselist tagasi tuleb, aga ma pakun, et ta teeb Reformierakonnaga veel ühed valimised [tuleval kevadel toimuvad riigikogu valimised] kaasa," lausub Samost.

Ta ennustab, et enne 2019. aasta valimisi näeme ära ka Kristen Michali saamise Reformierakonna esimeheks. "Kalev Lillo on siis ilmselt fraktsioonijuhi ja volikogu esimehe kohal," lisab Samost.

Kaja Kallas ütleb Õhtulehele, et teda ei survestatud piirkonnajuhi kohalt lahkuma, vaid see oli tema enda otsus.

"Riigikogu valimised on tulemas ja minu arvates on ausam, kui piirkonda juhib keegi teine, keegi, kes on kohapeal," sõnab Kallas.

Ta lisab, et ega maakondlik juht peagi ise suur häältemagnet olema, pigem peaks ta olema innustaja. Pealegi ei ole teada, kas Lillo üldse kandideeribki.

Naljakas ja kurb

Väiteid, et piirkonnajuhi kohalt lahkumine tähendab tema erakonnast lahkumise algust, Kallas ei kinnita.

"Mul pole praegu kavas erakonnast lahkuda," lausub ta. Ka politoloog Rein Toomla ei näe märke, et Kaja Kallas lahkuks või peaks Reformierakonnast lahkuma. "Selliseid poliitikuid, kes ei jaga partei juhtkonna seisukohti, on ka teistes erakondades, aga see ei tähenda, et selline inimene peaks kohe erakonnast lahkuma," räägib Toomla.

Küll aga tähendab Kaja Kallase minek Brüsselisse Toomsalu hinnangul seda, et tema mõju erakonnas jääb väiksemaks ja hääle kaalukus otsuste langetamisel kahaneb.

Mis puudutab Lillo ja Michali (taas)asumist olulistele kohtadele riigikogus ja erakonnas, siis tõdeb Toomla, et juriidiliselt on kõik korrektne.

"Aga kas ka eetiliselt? Võibolla siiski pole," kostab Toomla. "Küll aga näitab see nende meeste positsiooni ja mõjukust erakonnas. Et lihtsalt pole kedagi, kes suudaks nendega konkureerida."

Semiootik Mihhail Lotman, kes on oma ajaveebis Silvergate´i teemat palju kordi käsitlenud, nendib, et Lillo ja Michali asumine sellistele ametikohtadele on ühtaegu naljakas ja kurb.

"Loomulikult pole see seadusega vastuolus, aga on kindlasti vastuolus minu ja paljude teiste kodanike arusaamadega moraalist," lausub Lotman.

"Ühelt poolt näitab see, et erakonna pink on lühike, teisalt aga, et inimestel endil puudub sisemine pidur. Ei tohi lähtuda moraalist, et kui pole tabatud, pole varas. Varas on see, kes varastab, mitte see, kes vahele jääb."

Silvergate’st kaks aastat

"Enne annetamist helistas mulle peasekretär Kristen Michal ja küsis, kas olen nõus erakonda toetama. "Muidugi oleksin nõus," vastasin ja lisasin: "kuid ega väga palju antud hetkel võimalik ei ole." Sain teada, et ega see tegelikult mulle mingeid kulusid kaasa ei toogi. Mulle antakse sulas kontole kandmiseks nii suur summa, mis kahtlasena ei näiks," kirjeldas Meikar artiklis.

Artikli ilmumise päeval tegid endine peasekretär, nüüdne justiits­minister Kristen Michal ja erakonna liige, varem erakonna büroos töötanud Kalev Lillo ühisavalduse, milles lükkasid Meikari väited tagasi.

Riigiprokuratuur alustas väidete kontrollimiseks kriminaalmenetlust. Kaks päeva hiljem korraldas keskkriminaalpolitsei Reformierakonna peakontoris läbiotsimise. 30. juulil esitab riigiprokuratuur toonasele justiitsministrile Michalile ja Lillole kahtlustuse erakonnaalases süüteos.

15. oktoobril lõpetas riigiprokuratuur kriminaalasja, tuues põhjenduseks, et tõendid pole piisavalt veenvad süüdistuse esitamiseks. Sellest hoolimata astus Michal poolteist kuud hiljem justiitsministri kohalt tagasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee