Eesti uudised

Eesti müüs Botswanale e-maksuameti (8)

Mattias Tammet, 28. juuni 2014 08:00
HEAL JÄRJEL: Botswanal merepiir puudub, kuid mereande on Eesti töötajate sõnul ometi võimalik osta. Foto: WIKIMEDIA COMMONS
Eesti IT-ettevõtte Nortal haare ulatub üha kaugemale. Viimase tehinguga müüs firma suure tarkvaralahenduse juba kaugele Lõuna-Aafrikasse, Botswanasse.

Ettevõtte klient, Botswana maksuamet, palus Nortalil ehitada veebikeskkond, kus maksumaksjad saaksid ennast registreerida ja käibemaksu deklareerida. Lahendus hakkas tööle juba eelmise aasta septembris, aga sellest aastast täismahus. Veebruaris oli süsteemi kaudu registreeritud umbses 1000 firmat.

"Erilist kultuurišokki meie inimesed Botswanas ei kogenud," kirjeldab Nortali Botswana e-maksuameti projektijuht Vitali Korniltsev esimest kokkupuudet kauge riigiga. Korniltsevi sõnul on riigis elukvaliteet Eestiga laias laastus võrreldav. Botswanas elab veidi üle kahe miljoni inimese, kuigi on pindalalt Hispaaniast suurem.

"Kohalikud inimesed on sõbralikud ja viisakad. Palju on tunda Lääne mõju, mis on osaliselt seletatav asjaoluga, et Botswana sõltub suuresti Lõuna-Aafrika Vabariigi impordist ja sealsest majandusest. Teede olukord on hea, liiklusmärgid on korralikud ja liiklejad peavad neist kinni. Liiklus on küll vasakpoolne. Ostukeskused on nüüdisaegsed, avarad, puhtad ja mõistlike hindadega," kirjeldab Korniltsev, et hinnatase on Tallinnaga võrreldav. Korniltsevi sõnul on tänaval tunda, et riik on üks Aafrika turvalisimaid. Samas laastab Botswanat endiselt HIV- ja AIDSi-epideemia, millega on nakatunud umbes veerand elanikkonnast.

Nortali huvi kaugete riikide vastu pole uus. Detsembris allkirjastas ettevõte Omaaniga lepingu, millega luuakse kahe aasta jooksul 66 e-teenust. Teiste valitsusasutuste kõrval kaasab see ka Omaani politseid, tööjõuministeeriumit, keskkonnaministeeriumit, kaubanduskoda ja teisi asutusi, vahendas välisministeerium. Mullu aprillis võitis ettevõte ühtlasi Nigeeria rahandustarkvara riigihanke.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee