Eesti uudised

TV3 videod!

TV3 | Ida-Ukrainale kogutava humanitaarabi hulgas on rohkelt militaarvarustust. Kogumist juhib Öise vahtkonna aktivist (51)

Toimetas Kristin Aasma, 27. juuni 2014 18:48
TV3 "Seitsmeste uudiste" reporter Eve Heinla näitab Lasnamäe korterisse kogutud militaarvarustust, mis on mõeldud saatmiseks Ida-Ukrainasse.Foto: Kuvatõmmis / TV3
Tallinnas Lasnamäel kogub Eesti välismaalaste liit Ida-Ukraina elanikele humanitaarabi, mille hulgas on ka militaarvarustust. Humanitaaraktsiooni juhtiv Ljudmilla Andronova on Öise vahtkonna liige. Endine kaitseminister Urmas Reinsalu sõnul peaksid Eesti julgeolekuasutused selle aktsiooni vastu huvi tundma. Inimõiguste aktivist Jevgeni Krištafovitš arvab, et kindlasti on humanitaarabi saatmisel poliitilised eesmärgid.

Lasnamäel asuvasse korterisse on toodud kokku toiduaineid, hügieenivahendeid ja riietusesemeid. Humanitaarabi tullakse tooma lausa perekonniti. Üks naisterahvas tõi hulga asju oma garderoobist ning ostis juurde kuivtoiduaineid. Kuna tema mees on ukrainlane, on Ukrainas toimuv südamelähedane.

Samal teemal

Samas leidub riietusesemete seas hulgaliselt kaitseväelaste veste, rihmu ja särke. Abi kogumist juhtiv Öise vahtkonna liige Ljudmilla Andronova ütles TV3 "Seitsmestele uudistele", et militaarvarustuse tõi neile Andrei Legkostup, kes tellis need Euroopast. "Tellimus tuli Slovjanskist," selgitas Andronova. "Et neil on vaja just sellist riietust. Inimene tellis." Tellijat Andronova ei teadnud. Andronova lehvitas ka Eesti ja Ukraina lippu, soovides sellega näidata, et millegi kahtlasega tegu ei ole.

Kogutud kaup läheb Andronova sõnul Tallinnast Riiga ja sealt edasi Ida-Ukrainasse.
Endine kaitseminister Urmas Reinsalu ütles "Seitsmestele uudistele", et kui tahetakse inimesi aidata, on see tunnustamisväärt tegu, aga kui konfliktipiirkonda läkitatakse humanitaarabi sildi all militaarvarustust, on see enam kui kummaline. "Ma soovitan tungivalt neil inimestel võtta ühendust Eestis asuva Ukraina saatkonnaga ja arutada läbi, millist humanitaarabi nad peavad mõistlikuks saata ning kuhu saata," sõnas Reinsalu. Reinsalu sõnul peaksid Eesti julgeolekuasutused selle operatsiooni vastu huvi tundma.

Vestid on kasutusel sõjalisteks operatsioonideks ja väljaõppeks, kinnitas Reinsalu. "Kui on mõeldav, et seda varustust saadetakse Ida-Ukraina terroristlikele gruppidele, siis see kindlasti peab olema Eesti õiguskaitseorganite ülesanne seda tõkestada." Reinsalu sõnul pole võimatu, et tegemist võib olla provokatsioonilise aktiga, mida püütakse Eesti-Vene pinnalt provokatiivselt esile tõsta.

Mullu 26. aprillil oli noorpoliitikul ja inimõiguste aktivistil Jevgeni Krištafovitšil kokkupõrge Tallinnas korraldatud meeleavaldusel, mille Öine vahtkond oli korraldanud 2007. aasta aprillisündmuste meenutamiseks. Krištafovitš ilmus meeleavaldusele krokodill Gena plakatiga. "Selles teatrialiseeritud show's kehastas proua Andronova, mulle tundub, Shapokljaki," rääkis Krištafovitš TV3 "Seitsmestele uudistele". Krištafovits kõneles, et prouad olid tollasel meeleavaldusel küllaltki agressiivsed ning talle jäi mulje, et nad polnud just kõige adekvaatsemas seisundis. Videolt võib näha, et proua Andronova sõimas Krištafovitšit fašistiks.

Krištafovitš ei ole üllatunud, et Andronova ja tema mõttekaaslased on seotud humanitaarabi saatmisega Ida-Ukraina elanikele. Tema arvates on see kahtlane ettevõtmine, sest seeläbi toetatakse separatiste ja häiritakse Ukraina sisemist rahu.

Krištafovitš ei saa aru, miks saadetakse sellist abi Eestist ja Lätist, kui taolisi abipakke võiks saata hoopis Venemaalt. Krištafovitš arvab, et kindlasti on humanitaarabi saatmisel poliitilised eesmärgid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee