Eesti uudised

Stenbockide krahviperekond müüs räämas Kolga mõisa

Andres Tohver, 27. juuni 2014 07:00

19 KOMMENTAARI

a
A>.H., to kristel/ 28. juuni 2014 09:58
Sellepärast siunumegi nõukaaega, et tollel ajal hävisid need kultuuriväärtused veelgi rohkem.
e
eelmuth/ 28. juuni 2014 01:56
Ostja oli tudeng?Täpselt sama lugu on Riisipere mõisaga.Mingid lihtsameelsed seda omavad.
k
k/ 26. juuni 2016 23:07
Tudeng tõesti, lisaks ettevõtja. Kusjuures õppis muinsuskaitset ja restaureerimist, ülikool nüüdseks juba lõpetatud, seega tal on VÄGA hea ettekujutus sellest mõisast ning restaureerimisest ja sellega kaasnevatest asjadest. Ärge võtke sõna kui te asjast midagi ei tea. Muide, tudengeid on igas vanuses ja igal alal :)
k
küsimus suurele ringile / 27. juuni 2014 19:00
mis rahadega ostis üks tundmatu naisterahvas selle mõisa+Ausalt teenitud palga eest???
k
k/ 26. juuni 2016 23:05
Just nimelt ausalt teenitud palga eest :) Mõni inimene oskab elada, teine mitte. Mõni suudab ausalt teenida piisavalt, et endale midagi lubada ja teine mitte. Vot nii :)
s
steinbokk/ 27. juuni 2014 15:07
Stenbockkide ajal pandi hoonele uus kivikatus ja ajaloolised veesülitid ning seoti hoone kokku. Viimast tööd pole väljast muidugi näha.
Anders Stenbock on väitnud, et nad võtsid mõis omal ajal tagasi kohustusest suguvõsa eest - keegi ei tahtnud olla see Stenbock, kes perekonnamõisa maha müüb. Ilmselt kaotasid nad lootuse midagi asjalikku kord saata oma elu ajal ning perekonna koosolek otsustas ajaloolisest "kodust" lõplikult loobuda. sama tegid omal ajal ka Kalvi Stackelbergid.
k
kristel/ 27. juuni 2014 12:17
Sama Riisipere mõisaga!Hoone on lastud täiesti käest,kunagine imeilus mõisapark koos vesirooside tiigiga praktiliselt olematu.Minu ema oli seal lastekodus ja mäletab seda ilu.Mida me siin nõukaega siuname?Ise me parseldame ja äritseme.Nokime nina,seni kui kultuuriväärtused lagunevad silme all.Kõik müügiks!
k
Kolgast/ 27. juuni 2014 11:21
Ei tehtud seda midagi korda. Remonditi vaid valitseja maja. Fotol on aga mõisa peahoone ehk häärber, mis oli pea samasugune ka vene ajal . Mingi restaureerimistöö küll kāis ,kuid äärmiselt vaevaliselt. Tehti korda ka üks kõrvalhoone ,mis hiljem hotelli või õigemini hostelina tegutses. Ja kõik. Mõisa häärber on aga palju ,palju aastaid olnud Kolga häbiplekk ,minu meelest.
See on küll arusaamatu , mida f....g kuradi pärast on seda mõisat omale vaja protsessida kui oled vaene ,kui kirikurott . Stenbokkide suguvõsalt oleks see pidanud minu meelest sundvõõranda ,kui ajaloolise ja kultuuriväärtuse laguneda laskmise pärast . Ja see müüki panna hinnaga 1 euro , koos investeerimiskohustuse ja äriplaaniga.
m
Madisele/ 27. juuni 2014 10:29
Kolga mõis ei kuulunud eraisik krahv Stenbockile, vaid Stenbocki Perekonna Fondile, mis on esimese Eesti Vabariigi ajal asutatud juriidiline isik. Aga nähtavasti võtad Sa sõna lihtsalt tavapärasest kommenteerimisvajadusest, sest veidi ajalugu teades oleksid ammu kursis mõisa pika müügisaagaga.
m
MADIS/ 27. juuni 2014 11:32
Tänan, et valgustasid. Too Stenbockide varandus ei ole varem mulle tõesti erilist huvi pakkunud.
Vaatasin just internetist, seal on kirjas, et Stenbocki Perekonna Fond on asutatud alles 11.10.1998.a. Nii et kuids siis esimese Eesti Vabariigi ajal?
Teatavasti 20-ndate algul balti aadli mõisa võõrandati, maksti ka mingit väikest tasu. Vaid vähestele säilitati talu näol ka nende mõisasüdamed, enamasti mingite eriteenete eest (nagu näiteks ka teadlasele ningaretajale krahv Bergile Sangate lossikompleks)
Kui pärast MRP-d baltisakslased Hitleri kutsel Saksamaale lahkusid, müüdi siin olnud kinnisvarad enamasti võileivahinna eest maha. Nähtavasti Stenbockid olid siiski erandid, hoidsid oma juriidilise õiguse alles.
P.S. Stenbockidele kuulus muidki varandusi. Huvitav, miks fond küll oma kunagist omandit, Stenbocki maja pole tagasi saanud?
Muuseas, artikkel räägib ikka krahvihärrast ning tema perekonnast, kes mõisa müüki panid, mitte juriidilisest isikust - fondist.
m
Madisele/ 27. juuni 2014 14:52
need asjad ei ole päris nii. Stenbocki Perekonna Fond asutati 1919. See oli toonasel ajal kaval samm, millega mõisasüda säilis perekonnale. Nüüdsel ajal fond taastati,registreeriti uuesti. Stenbockid on suur suguvõsa mitme haruga ja Toompea maja kuulus Hiiumaa Stenbockidele. Ma olen pikka aega jälginud Stenbockide tõusu ja mõõna ning pean paraku tõdema, et degeneratsioon on täielik. Seega on mul südamest hea meel, et Kolga mõis sai lõpuks eestlasest omaniku (kuigi kahtlustan selle taga hoopis vene raha). Kui teid huvitab rohkem, siis Kolgas elab ajaloolane Ott Sandrak, kes on kogu looga väga hästi kursis.
k
Kui Führer kutsus sakslased koju,siis Eesti Wabariikmaksis ju maad ja varad kinni./ 27. juuni 2014 10:28
Veel 1992 aastal oli mõis täiesti ontlikus korras.
1.küsimine - kuidas von sai omale nii maja kui raha selle maja eest ?
2.küsimine - kes lagastas selleks,et odavalt omale saada
3.küsimine - kas Savisaar andis maja tagasi,pihuga raha ja veel midagi
4.kõsimine- kelle äri elik business ?

b
Bla/ 27. juuni 2014 10:22
Kui raha pole siis jääb ühest elust väheks et seda korda teha. Tegelikult on positiivne uudis, et eestlane ära ostis.
m
MADIS/ 27. juuni 2014 09:18
Krahvihärra pani mõisahoone müüki? `Aga kuidas see loss üldse tema oma sai olla? Teatavasti riigistati Balti aadlil kuulunud mõisad kusagil 20-ndatel aastatel, kusjuures neile maksti ka mingit sümboolset hüvitustki. Seega polnud Stenbockil 90-ndatel mitte mingi juriidilist õigust mõista tagastamist nõuda. Või ehk mingi sahker-mahker? Iseasi muidugi, kui tal õnnestus tookord mõis mingi sümboolse hinna eest endale tagasi osta.
E
..../ 27. juuni 2014 09:04
Eelmised omanikud protsessisid läbi presidentide Kolga mõisa endale. Ei maksa ikka mõisa võtta, kui rahalist kandepinda ei ole korda tegemiseks ....
p
Proff/ 27. juuni 2014 07:45
Kuidas see nüüd nii ära on lastud laguneda? Nõukaajal tehti see tip-top korda. Seal käis ikka elu täiega. Mingid ärastamisskeemid vahepeal või mis?
u
ums/ 27. juuni 2014 12:43
mis tipp-topp korda??nõuka ajal oli see Kirovi kolhoosi ehitajate ühikas,all oli söökla ja pood,paras peldik oli
s
siiski-siiski/ 27. juuni 2014 23:19
Ühikas oli nüüd juba endises hotellis, selle aja kohta korralikult restaureeritud. Peahoone fassaad sai enam-vähem, söökla ja pood täiesti OK. Peahoone teisel korrusel mõistlikku kasutust polnudki.
Valitsejamaja restaureeriti korralikult ära, seal oli Kirovi Kolga osakonna kontor.
See hoone, kus sidejaoskond oli, sai ka uueks.
Ei teinud seda mingi müstiline nõukogude võim vaid überrikas Kirovi kolhoos tagus kõva raha sisse eesmärgiga kogu kompleks korda teha. Aga enne sai kolhoosikord otsa ja mõis läks Stenbockidele.
Peale seda pole rääkida muust kui lagunemisest ja pudenemisest.
p
pf/ 10. detsember 2019 15:46
Lgp "siiski-siiski / 27. juuni 2014, 23:19" Ühikatoad olid ka peahoones, sovhoosid-kolhoosid samas ja kõrvalhoonetes. Kõik, mis vähegi ekspluatatsiooni kannatas, oli kasutuses. Palju hooneid kasutati varemeteks ära, 90ndatel kukkus päris mitme hoone katus või müürid sisse.