Eesti uudised

Koorijuht: "Laulupeo ettevalmistus oli nii ränk, et tahan koorijuhtimisest loobuda."

Katrin Helend-Aaviku, 27. juuni 2014 07:00

72 KOMMENTAARI

n
Nõustuju/ 1. juuli 2014 22:11
Olen täitsa nõus Marjuga. Isegi olen sel aastal laulupeol nii koori kui orkestriga. Meie õpetajadki on öelnud, et nemad selles laulupeos mingit pidu küll ei näe.
m
mitte ainult laulupidu/ 29. juuni 2014 12:04
Laulan ka kooris ja üldse mitte sellepärast, et laulupeole saada. Tore kui sinna saab. Ja seni oleme kõik peod ka kohal olnud. Aga midagi ei juhtu kui ei saaks. Mulle meeldib laulu kokkukõla, aga kui satud valesse kohta seisma laulukaare all, siis laulad nagu kotti. Ei ole üldse meeldiv. Siis tahaks küll hoopis kuulaja olla ja seal kaasa laulda. Kellele meeldib laulda, see laulab ka edaspidi. Meie koor ei ole kokkuklopsitud laulupeo jaoks:-) Et siis ei kao see laululust ühe peo pärast kuhugi. Meeleolukat pidu kõigile :-)
m
mari/ 29. juuni 2014 07:00
Mul on järgnev tähelepanek. Koolide muusikaõpetajad (Üldse õpetajad) sunnitakse viimasel ajal kogu aeg mingitest konkurssidest osa võtma. See oleks nagu mingi kvaliteedi märk. Äkki isegi antakse preemiat. Ja siis nad rügavad, et ikka ühiskonna silmis head olla. Keegi ei mõtle aga laste peale, ka nemad vajavad vaba aega. Elu ei ole ainult punkti kirja panek. Kõik õhtud ja nädalavahetused on reserveeritud mingisuguste sihtide täitmise nimel. Laske lõdvaks. Laske puhata. Mingi konkursi võitmine või näiteks laulupeol esinemine on tegelikult ikkagi teisene probleem. Elurõõm on esmane.
m
milleks/ 28. juuni 2014 23:36
seda taandujate lugu oli vaja laulupeo repertuaari panna? Haigde värk.
L
ÉESTLNE/ 28. juuni 2014 23:15
LAUGE KOGU AJA,SEE PELETAB DEPRESSIOONI,KUI KOGU EESTI LULAB ÜHEKORRAGA,PELETAB VAENLASE st MUULASED EHK.
m
MEK-SEK/ 28. juuni 2014 22:15
Meeskooridel on kaks lugu, mis nõudsid enam pusimist, aga eelkõige seetõttu, et üksi on sellliseid teoseid keeruline õppida ("Kuningas ja laulik", mida lauldakse koos poistekooriga ning katkend kantaadist "Ilus maa", mida lauldakse valikühendkooridega; kes veel ei tea - kõik meeskoorid on kaasatud valikkooride hulka, sest neid on lihtsalt hirmus vähe).
Aga millised laulud siis käivad kaaskommenteerijate arvates kooridele üle jõu?
j
Jüri/ 28. juuni 2014 19:04
Mina aga arvan et iga laulja keda lavale ei lasta või ei taha minna sinna trügima, võiks istuda murule ja laulda kaasa sealt. Küll siis näeb ja kuuleb kes siis võidab. Laulupidu muutub kohe lauljate peoks.
s
Saks Hernes/ 28. juuni 2014 17:34

l
Lisan veel.../ 28. juuni 2014 11:36
Tahaksin lisada veel, et 2 inimest žüriis koori hindama on selgelt vähe, žürii olgu 5 liikmeline. Praegu oli nii, et üks kirjutab mitu nädalat hiljem registrisse juhendajale oma hinnangu, ja teine kiidab takka. Vahepeal oli tunne, et hinnangud on mingi teise kooriga segi läinud või ei kuule žüriiliikme kõrvad õigesti.
k
koorijuht/ 28. juuni 2014 11:23
Elus esimest korda ei pääsenud ma peole ei mudilaskoori ega ka lastekooriga. Põdesin seda väga raskelt, nutsin ja olin täiesti masenduses. Raske oli eelkõige sellepärast, et laulupidu oli suurimaks eesmärgiks, mille nimel töötasin intensiivselt 2 viimast aastat. Kodu ja pere jäi tagaplaanile, kõik nädalavahetused tegin laagreid ja lisaproove. Lauljaid vedasin oma autoga proovi, sest maal ju bussiliiklust pole. Olen meeletult väsinud ja mis seal salata - kahetsen, et pere, oma lapsed, kodused toimetused, et selle jätsin tahaplaanile. Saime küll mõlema kooriga päris head hinded, kuid jäime ikkagi napilt nimekirjast välja. Laulupeole pääsesin küll täiskasvanute kooriga, kuid kõige suurema töö tegin ikkagi laste- ja mudilaskooriga. Hing on sellepärast väga haige ja kui peo lõppedes me kõik juhendajad seisame seal ees ja laulame kõik koos viimast laulu, siis olen alati nutnud, kuid seekord ei nuta ma mitte sellest ülevast laulupeotundest, vaid oma lastekoori ja mudilaskoori lauljate pärast, kes vaatamata suurele pingutusele ei pääsenud seekord peole. Laste puhul on üldsegi raske see, kuidas neid jälle motiveerida. Ütlen ausalt - see on väga tänamatu töö. Lisaproovid nädalavahetusel, oma transpordiga laste toomine ja viimine, igasugune riietuse muretsemine, meenete tellimine, organiseerimine jne. Muusikaõpetajana ainult tunde andes on tuhat korda lihtsam ja ka töötasu, puhkusetasu parem. kui kaua me jaksame sellist tööd puhtale entusiasmist teha.
t
to puhkpillipuhuja/ 28. juuni 2014 10:46
Hää sõber! 145 aastat tagasi ei sokutanud A.Kunileid oma laule peole kavatsusega, et oi küll on alles rahvalikud ja ehk muudavad süürsündmuse RAHVAPEOKS! Need laulud olid ja on tänaseni väärtmuusika, koorimuusika šedöövrid!!! Paljud tänase päeva koorid ei saa nendega hakkama. Juba siis lauldi tippkultuurisündmusele vastavalt. kas siis viriseti ja halati. Mis on juhtunud 145 aastaga meie koorimuusikas? Häbi on, et oleme devalveerimas seda , mida meie eelkäijad suutsid ja oskasid.
kas areng on toppama jäänud, teeme vähikäiku?
Laulupidu on jääb eesti rahva tippkultuurisündmuseks!!! Peab jääma!!!
t
tipp/ 28. juuni 2014 14:31
Jah, aga seda tippkultuurisündmust tuleb osata planeerida, korraldada ja läbi viia nii, et see kena pikaajaline traditsioon ei devalveeruks ning samas ei jätaks kõrvale ka neid, kes on pillimängu-, laulu-, ja tantsupisikust nakatunud. Kõik kollektiivid ei suuda ega hakka kunagi suutma 100% ühtmoodi tipptasemel esineda. Mis ei tähenda, et nad ei annaks endast kõike ega töötaks täisjõul. Küsimus on selles, kas keegi näeb (pigem ikka viitsib ja tahab üldse näha), kus on hetkel meie laulu-tantspidude valupunktid ja kas keegi võtab vaevaks nendega tegeleda.
t
tipp-ile/ 28. juuni 2014 15:00
kas sina näed valupunkte?
v
vastus/ 28. juuni 2014 17:50
Jah, näen. Ja olen pidude tagasisides sellest ka teada andnud.
v
värdi/ 28. juuni 2014 10:41
laulsin aastaid segakooris,mitu laulupidu käidud,viimased aastad meeskooris kuni laulupeo lauludeni,nüüd jorisen üksi.kes repertuaari valib,ma ei tea aga normaalne see inime ei ole-laulupidu ei saa olla akadeemilise meeskoori kontsert! see et kõik kaare alla ei pääse on õige,neid kus segakooris 2meest ja 4naist on palju,mõned neist jorravad kuidagimoodi omad partiid ära ja siis on solvunud et peole ei pääse...no mingi kvaliteet ikka peab olema.
n
nii ongi/ 28. juuni 2014 10:02
Märjamaal siis kõik hästi.
Tõeline dirigent tõesti ei virise ja kisu tüliõuna üles- vaid teeb tööd pühendunult.
p
pidust ja juhtimisest/ 28. juuni 2014 09:39
Mis seal ikka, repertuaar raske ja juhid väsinud. Aga kas peab siis koorid maha panema? Kannatajaks on ju lauljad, kes laulda tahavad... Märjamaal tahavad ju inimesed laulda. Miks Paluoja ei nurise, tal ju nii palju koore ja nii head lauljad.
j
juku/ 28. juuni 2014 07:51
Ideoloogia mida meile peale surutakse on hävitada tegemise rõõm,laulupidu on meie rahva suur sündmus mida oodatakse aastaid ja nüüd on näha kuidas see on suudetud muuta pingutatud stressirohkeks punnitamiseks kohutsusliku repertuaariga ja totrate nõuetega.See mida ei suutnud teha NL,hävitada hinge,on suutnud teha EU.
p
päka/ 28. juuni 2014 06:25
1. Huvitav, millist lihtsat repertuaari soovitakse esitada ? Kas Õllepruulijat ja Kalle-Kustat ?
2.Kus on Eestis selline lauluväljak kuhu kõik laulda soovijad ära mahuksid ?
3.Saku Õlletehas ja A`Le Coq võiksid seljad kokku pann ja organiseerida rahvalaulupeo .
p
puhkpillipuhuja/ 28. juuni 2014 08:55
ilmselt sa "päka" ei tea tuhkagi eesti koorilaulu ja ka puhkpilli repertuaarist midagi. Peale "Õllepruulija" ja "Kalle-Kusta", mis pole eesti laulud, on väga ilusaid ja meeldejäävaid meloodiaid nii kooridele kui puhkpilliorkestritele. Miks peavad harrastusorkestrid ja koorid mängima sama repsi mis kutselised? Tehku selleks teine kontsert, mitte aga LAULUPEOKONTSERT. Seekordses puhkpillirepertuaarist ei saanud koolitusel palasid esitanud orkester asjaga kuigi hästi hakkama. Mis siis rääkida taidlusorkestritest. Olen seekord viinud orkestri küll laulupeole kuid kindlasti jääb see mulle VIIMASEKS. Olles alles 62 aastane ei talu ka mina sellist sterssi rohkem välja. Meeletult kahju muidugi. Minu esimene üldlaulupidu oli 1969 aasta juubelilaulupidu, seal ja ka hilisematel laulupidudel oli väärt ja kõigile mängitav-lauldav repertuaar, väljaarvatud paar viimast kus on tahetud teha kõigist kutselised lauljad-mängijad. Ka lihtsamat ja RAHVALE mõistetavat repertuaari saab kõrgel tasemel esitada. Minu juhitav orkester kindlasti, kui taas selline reps on, ei osale järmisel laulupeol. Seda juttu olen kuulud ka teiste kooride ja orkestrite juhtidelt. (Ka tänavu jäi minu teada vähemalt kaks orketrit repsi tõttu kõrvale). Eks nii suretataksegi välja laulupidu mida peaks eelkõige RAHVAPEOKS nimetama nii, nagu tahtsid selle loojad, J.V.Jannsen ja A.Kunileid. Hiljem Ernesaks ja teised.
1
1969/ 28. juuni 2014 22:26
Sel 1969. aasta laulupeol oli kaks kontserti, valikkoore ei olnud. Iga kooriliik pidi selgeks õppima kümmekond oma liigi laulu + ühendkoorilood.
Ühendkoorid õppisid selgeks tervelt 2 täiesti uut kantaati. Pluss oli veel üks katkend kolmandastki.
Segakooride repertuaaris oli teiste lugude hulgas Cyrillus Kreegi "Meie err" ja Eino Tambergi "Isamaale". Esitati nii perfektselt kui selline suurkoor suudab.
Meeskooride kavas oli teiste hulgas Aleksander Läte "Pilvedele" ja Konstantin Türnpu "Mul lapsepõlves rääkis".
Naiskooridel nt Alfred Karindi "Öö laul".
Lihtsad ja rahvalikud? Tänane laulja vist sureks juba eos pelgalt nende nootide nägemisest.
h
Huvitav/ 28. juuni 2014 08:58
Miks alati, kui räägitakse repertuaari raskusest, ilmub välja keegi, kes teab lihtsamate laulude seast ainult "Õllepruulijat" ja "Kalle Kustat"? Kas nende laulude ja "Taandujate" vahel ei ole mitte midagi muud? Eesti koorimuusika varasalves on laule küll ja küll. Ning peole pääsemine ja lauluväljaku mahutavus nõuavad ainult korralikku läbimõtlemist. Ahjaa, ühte asja ikka veel - HEAD TAHET. Ja see on tegelikult peamine.
t
to huvitav/ 28. juuni 2014 09:08
Õllepruulija ja Kalle-Kusta EI OLE EESTI LAULUD!!!
h
huvitav/ 28. juuni 2014 12:28
Sellest ma kirjutangi, et alati alustab keegi juttu just nendest lauludest. Mina pole kirjutanud, et need ON eesti laulud. Ma küsisin, kas nende kahe ja "Taandujate" vahel ei ole rohkem midagi, mida laulda. Ja ütlesin, et Eesti koorilaule on piisavalt. Ju jäi mu sõnum kaugeks...

s
28. juuni 2014 02:11
Siin oli nii mõnigi koorijuht mõtteis ametit maha panemas - jah, ka minu peresd on üks koorijuht, kes ütles, et enne järgmist Üldlaulupidu ta paneb ka ilmselt ameti maha, seszt taolist stressi EI soovi ta enam taluda – juba mitmendat korda järjest. Tean ka seda, et peale eelmist Üldlaulupidu läks nii mõnigi teenekas koor laiali, kes laulupeole EI pääsenud. Nüüd räägitakse, et meil ON vähe mees- ja poistekoore, samas ei lubata neist olemasolevaist osasid peole.!?? Kas pole ehk asi siiski liiga raskes repertuaaris?? Kui lauljale tundub asi igav ja liiga raske, siis hakkab isetegevuslik koorilauklja proovides "viilima" või kaob hoopis ära ja nii need koorid ülicväikesteks kokku kuivavadki ka linnades, kus ju muidu rahvast peaks jätkuma (mõtlen siinjuures viisipidavaid inimesi!). Maakohtades on olukord veel tunduvalt halvem ja mingi väikese kooli poistekoor näiteks tõesti ei tule ehk toime sellise raskusastmega laulude selgeksõppimisega?
Pealegi – miks võetakse kavva tellitud teoseid, mis pole eelnevalt rahva seas populaarsust võitnud?
Lisaks kõigeele tuleb ju nüüd veel ka "põrsast kotis" OSTA, sest koorijuhil pole aimugi, milllise repertuaariga ta peab hakkama rinda pistma, kui juba tuleb end registreerida laulupeost osavõtjana ja siis veel ka kõigi kooriliikmete nimed ja isikukoodid kirja panna
d
D'O./ 28. juuni 2014 02:09
Siin oli nii mõnigi koorijuht mõtteis ametit maha panemas - jah, ka minu peresd on üks koorijuht, kes ütles, et enne järgmist Üldlaulupidu ta paneb ka ilmselt ameti maha, seszt taolist stressi EI soovi ta enam taluda – juba mitmendat korda järjest. Tean ka seda, et peale eelmist Üldlaulupidu läks nii mõnigi teenekas koor laiali, kes laulupeole EI pääsenud. Nüüd räägitakse, et meil ON vähe mees- ja poistekoore, samas ei lubata neist olemasolevaist osasid peole.!?? Kas pole ehk asi siiski liiga raskes repertuaaris?? Kui lauljale tundub asi igav ja liiga raske, siis hakkab isetegevuslik koorilauklja proovides "viilima" või kaob hoopis ära ja nii need koorid ülicväikesteks kokku kuivavadki ka linnades, kus ju muidu rahvast peaks jätkuma (mõtlen siinjuures viisipidavaid inimesi!). Maakohtades on olukord veel tunduvalt halvem ja mingi väikese kooli poistekoor näiteks tõesti ei tule ehk toime sellise raskusastmega laulude selgeksõppimisega?
Pealegi – miks võetakse kavva tellitud teoseid, mis pole eelnevalt rahva seas populaarsust võitnud?
Lisaks kõigeele tuleb ju nüüd veel ka "põrsast kotis" OSTA, sest koorijuhil pole aimugi, milllise repertuaariga ta peab hakkama rinda pistma, kui juba tuleb end registreerida laulupeost osavõtjana ja siis veel ka kõigi kooriliikmete nimed ja isikukoodid kirja panna
n
28. juuni 2014 02:01
Niisiis Jätkan! – kas se fakt pole mitte isegi vastuolus meie isikuandmete kohta kiva seadusega??? Ja siis peab vaene koorijuht (või kes tal kooris on usaldusisik!?) tegelema igasuguste kaelamääritavate meenetega (kotid, mitut sorti ja suurust särgid ja igasugune muu pudi-padi, mida tuleb tellida ja maksta ja järel käia, sest meie Eesti Posti peale lootma jääda ON täiesti mõttetu tegevus – siis jäädki ilma oma tellimustest, sest need jõuavad ehk peale laulupidu kohale!)
Nagu öeldud, ei lähe ma ka seekord osalema ega ka Lauluväljakule vaatama seda UUT korraldamatust!
j
jaa-jaa/ 28. juuni 2014 00:39
Ei suutnud 50 aastat vene valitsust laulupidusid likvideerida, aga eestlastel, tundub, et varsti juba õnnestub. Vast 10-15 aastat veel peab laulupidude tradistsioon vastu.
Tantsupidu, see on nagunii üks suvaliste koreograafide välja mõeldud sammukeste esitamine, millel ei ole arhailise rahvatantsuga enam midagi pistmist. Las see üritus olla siis kõrgel kunstilisel tasemel, uuenduslik jne, aga laulupidu võiks olla Eesti rahva pidu, kus saaksid laulda võimalikult paljud koorid.
Kindlasti peaks sinna mahtuma ka lastekoore, kust see järelkasv siis peaks tulema. Hakkan 20-selt alles laulma või? Lastekoorid võiks ju olla vaid 1 päeval ja nii 3-4 lauluga, aga nad saaksid selle kogemuse.
e
ei / 28. juuni 2014 08:49
Ei taha, et tantsupidu jääks "uuenduslikuks, kõrge kunstilise tasemega peoks". Ei taha seda pool-balletti ja pool-võimlemist. 2009. Mere tantsupeol olid väga mõnusad tantsud, seekord liugleme mööda staadioni, vehime kätega.
n
naisuke/ 27. juuni 2014 23:44
mina ei saa üldse aru, miks suurel laulupeol pevad näiteks mudilaskoorid olema? nemad saavad olla ka laste laulupeol, kuhu täiskasvanute koorid ei sa minna...selle arvelt on nüüd täiskasvanutel vähem ruumi..ja nad peavad jälle 5 aastat üldpidu ootama...
mingi selline selekteerimine võiks küll nüüd olla...aga ikka tahetakse see laululava lõhki ajada...
n
nõus/ 28. juuni 2014 00:19
Täiesti nõus, aga mitte ainult mudilaskooride osas. Laste ja täiskasvanute peod peaksidki lahus olema. Nii lauljatel kui tantsijatel. See, et siis on raskem peo kava ja peo sõnumit edastada, pole tähtis. Ega neid pidusid ei tehta stsenaariumikirjutajate jaoks, et neil mugav oleks ideestikku kokku seada.
k
Kuuse Lemps/ 27. juuni 2014 22:58
Hakkab vägisi üht rahvusspordiala meenutama, kus vihutakse lõputult trenni ja palgatakse spetsialiste aga tulemust ei tule ja sportlased on pidevalt haiged.
Tõsi küll, lauljate ja tantsijate töö viljad ootavad alles ees.
Edu kõigile osalejatele!
m
ma/ 27. juuni 2014 20:35
olen ise tantsija. Peale selle on mul nii laulu- kui tantsukollektiiv juhendada. Pääs peole on kõikide kollektiividega olemas ja ometi mõistan ma täiesti selle koorijuhi tundeid. On äärmiselt kurb, kui oma amet, mida meeletult armastad, tuleb maha panna, sest lihtsalt enam ei suuda. Ma ei vaidle, et tase peab olema. Ja ülevaatused samuti. Ning et ilusa ja nauditava peo nimel tuleb väga väga palju vaeva näha. Aga seekordne ettevalmistus on igas mõttes ja kõikide kollektiividega olnud emotsionaalselt hingetuksvõttev tegevus. Negatiivset on kohutavalt palju, repertuaaris paneb nii mõnigi asi õlgu kehitama, nii lauljatel kui tantsijatel. Pean veel lisama, et olen kollektiivide ettevalmistustega olnud seotud aastast 1997. Mul on, millega võrrelda. Tööd on kogu aeg tehtud ja päris kõvasti, aga ei ole sellist negatiivset Puudutust olnud.
o
ohhhhh/ 27. juuni 2014 20:08
kui ikka nii raskelt tuleb, siis on tõesti õigem loobuda, see peab ikka suur rõõm ja nauding olema, aga kui juba nii ränk-raskeks tööks osutub, siis tähendab, et ei tegelda õige asjaga, kas on lauljad nigelad või milles viga......
o
Ohhhile/ 28. juuni 2014 00:41
Kui koorijuhte sõna otseses mõttes mõnitatakse, alandatakse ja nende peale karjutakse, siis on viga kõrges kunstilises juhtkollektiivis, mitte nigelates lauljates. Ma ei sa aru, mida need laulupeo eestvedajad saavutada tahavad.

e
endine koori-laulja to : laulupeoline/ 27. juuni 2014 13:17
oot ! aga miks ikka valikkooridele !? ma ei mõista küll. kas sa tahad. et PUBLIK siis nagu PEAB tahtma seda jura/jama/õudust kuulata ? äkki sa arvestad ka sellega. et laulmine on küll rõõm lauljale - aga peaks ka rõõmu pakkuma kuulajale ? seega siis . ma ei ole mitte teps sinuga nõus. sa ise muidu tahaksid valikkooris ilget jama laulda ja näha vissis nägudega kuulajaid ? oleks selline asi sinu jaoks siis rõõm ? sa teinekord mõtle - enne kui ütled.
r
Riik ja sihitu homne/ 27. juuni 2014 13:15
Elu on toimetuleku mõttes siin riigis üldse üks ränk ja suur katsumus! Pole meil siin normaalset üüriturgu ega sotsiaaltoetusi, rääkimata stabiilsusest!
m
milliseid mannetuid ja päris jubedaid hääli (lauljaid)/ 27. juuni 2014 12:51
kasutab ERR oma vikerraadios, Keegi ei hooli või ei kuule või lihtsalt ei viitsi sorteerida seda hulka müra, mitte muusikat, mida ERaadioat vahest kuulda on. Ega repoprterid ju ei peagi jagama, mida nad raadiosse lasevad. kus on raadio kunstinõukogu. Ja siis kui tavainimene tahab laulupeo rõõmu saada ja traditsiooni jätkata, siis toimub rõve luukamber. KOORIJUHT VALIB JU VIISIPIDAJAD, milleks selline surve ja suhtumine nende poolt, kes end laulupeo pealikuks peavad. Kahju.
e
eliitlus ehk kadakasakslus/ 27. juuni 2014 12:26
Kunagine üldrahvalik pidu on muutumas professionaalide esitatavaks kontserdiks. Rõõm kaob, jääb pinge ja läbipõlemine. See on iseloomulik kogu Eestile. Elada ei osata ja juuksekarv aetakse lõhki.
See ei ole enam laulupidu mida algselt silmas peeti.
Nii ei tohiks tegelikult teha!
Ja nii imelik kui pole - nõukaajal oli ka laulupidu ikka absoluutne rõõmu ja lustipidu. ISe olles me kuidagi ei oska olla...
a
27. juuni 2014 12:54
asi ongi selles et me pole ISE
koguni rahvavastaste seaduste vastu võtmist nõutakse meil Kentmanni tänavalt
ka laulupidu nagu lugeda on ei meeldi neile
h
hmm/ 27. juuni 2014 12:26
Kindlasti võiks laulupeo ära lõpetada. Kui üksasi sellist stressi ja väsimust põhjustab, siis pole seda vaja. Meil on niigi nii vähe inimesi ja pole vaja nende kaotamist.
o
oi jah/ 27. juuni 2014 16:26
mitte ainult teie alal. töötan liinitööl ja ütleks, et meil on midagi sarnast toimunud. täielik läbipõlemine- töötamine.
l
laulja/ 27. juuni 2014 11:03
Vaesed dirigendid- Marju ja Linda ja Urve!
Iga koor on oma dirigendi nägu! Tuli meelde?
t
to Laulja/ 28. juuni 2014 16:49
Kuule, Laulja. Saa kõigepealt dirigemdiks, siis tule teisi arvustama. Ka minule väga lähedane inimene ( juhtumisi dirigent ) ütles, et rohkem ta seda psühhoterrorit kaasa ei tee.
Veidi seda ringkonda teades pean ütlema, et selline suhtumine on sel aastal üpris levinud.
Korraldajatel oleks igatahes vägagi põhjust peeglisse vaadata. Kala hakkab mädanema peast.
a
aga seda ju tahetaksegi/ 27. juuni 2014 10:38
Eesti laulupidu välja suretada
, millega Stalin hakkama ei saanud seda tahab nüüd EL käsikäes USAga teha
ainult pride võib tulla ja jääda
annaks Jumal, et see Cayce ennustus rutem täituks
ei oleks uskunud, et nii ruttu kõik see arvamine USAst vastupidiseks muutub
o
oh/ 27. juuni 2014 11:59
Mis välja suretamisest sa räägid kui peole tahtjaid on nii palju. Ei keela ju keegi kõigil laulda aga kõik peavad pääsema oma maakonna peole. Igast maakonnast parimad suurele peole.
p
peoline/ 27. juuni 2014 10:03
Laulupidu on ju kogu Eesti pidu! Aga mäletan, et kunagise Laulusildade (oli vist selle nime all koos ameeriklastega laululaval ühislaulmine) ajal ütles praegune ilmakuulus Eesti dirigent, et laulupeod sellisel kujul peaksid üldse kaduma! Ainult kõrgel kunstilisel tasemel kontsert! Lätlastel oli aegade
suurim ja uhkeim laulupidu - ja ERR ei võtnud vaevaks kasvõi viisakusest seda uudisteski näidata!
Rääkimata nt ülekandest! Kas Eesti president ehk käis seal? No ei, tema käib vana mehena ikka rokkimist nautimas! Ja mingid aafrika-aasia jalgpallimängud on muidugi tähtsamad kultuurisündmused!

n
nüüd siis endine koorijuht/ 27. juuni 2014 09:57
On olnud aastaid, kus on tehtud südamega tasuta väga mahukat tööd, saadud esimesed kategooriad oma kooridega kooride nimekirjade eesotsas. Nüüd on kõrini - viimased paar aastat ei tee ühtegi koori (elamiseks raha vaja teenida, sinna see aeg ja tahe läheb). Sel aastal on selline tüdimus, et isegi TV -st ei kavatse midagi vaadata. Täiesti läbipõlenud olemine. Ja ükskõiksus.
k
keegi marju ja linda/ 27. juuni 2014 09:51
kes nad siis on? esinegu avalikult. ega nendes koorides ju ei pea laulma! kui on raske ja hakkama ei saa, ärge laulge või laulge oma lõbuks, teiste hirmuks. mis te vingute??? need koorijuhid ahmivad omale 10 koori ja siis jääb hing kinni. veel kord - igaüks ei pea laulupeol laulma, eiti ei pea laulma need, kes nagu õieti ei tahagi ega suudagi.
p
pin/ 27. juuni 2014 19:10
Enne kui sõna võtta, võiks artikli sisusse süveneda. Või siis jätta oma rumalus laiale maailmale kuulutamata.
l
laulupeoline/ 27. juuni 2014 09:50
Olen nõus sellega, et laulukaare alla saamiseks tuleb ettelaulda ja kuulda žürii hinnangut. Aga kas laulud, mis tulevad laulmisele peavad olema masendavad ja keerulised? Lihtinimesele ei paku need midagi jäägu sellised laulud valikkooride laulda.
n
naisuke/ 27. juuni 2014 23:53
täiesti nous....need sobivad profikooridele ja on üsna rasked..eelproovides aeti juuksekarv nii lõhki, et tahaks kohe näha, kuidas nad mitme tuhande lauljaga seda teha suudavad...
kui algul õppisid laulu selgeks, sisi pärast eelproovi tuli kõik umber õppida..selline tunne jäi, et enam ei oskagi nagu....rõõm ja lust kaob...
s
Sadomaso/ 27. juuni 2014 09:49
Kirjutis viitabki sellele, et meie elu juhivad mingid isehakanud kupjad.Ja seda ka igapäevaelus. Teatud tüüpidele on riigivõim andnud õigused oma suva järgi kontrollida, suunata, nõuda, korraldada konkursse, jne. Ühesõnaga, närutada inimeste niigi viletsat elu. Mis kuradi otsustajad on oma erials valismisel ametikohale kohaliku küla voi linna intrigantmuttidest koostatud komisjonid või erakonna suuvoodriks oandud linnaametnikud ? Igal sammul käib väärikust ja teadmisi omavate inimeste väljapuksimine töökohtadest, et seal saaks segamatult oleskleda ühe ja ainukese tõe kummardajad ja variserid.
v
27. juuni 2014 09:21
VÕTAN KOORIJUHTIMISE ENDA PEALE. OSKAN KAH KOORI JUHATADA. JA TULEB HÄSTI VÄLJA KUI OLED HUNDI JALA VETT PRUUKINUT.
a
Aetakse taga/ 27. juuni 2014 09:15
suurt professionaalset kunsti. Laulmine rõõmust ja laulurõõm peavad kaduma. Riigil oleks aeg hakata nendele lauljatele ka tasu maksma.
õ
õie/ 27. juuni 2014 09:34
saan aru, et sinusse see ei puutu
t
tantsija/ 27. juuni 2014 09:09
Kuulsin hiljuti, et tantsurühmades toimus sama . Tallinnast toodi sisse ansamblites tantsupaarid. Rühm sai peole ja nüüd otsitakse tantsijaid mujalt. Meie rühm tantsupeole ei pääsenud, aga pool rühma tantsib juba vabariigi teistest rühmades! Olime ausad ja saime peksa!
t
tantsija maalt/ 28. juuni 2014 00:04
meie rühmaga oli täpselt sama lugu...

o
ove/ 27. juuni 2014 08:24
mõni laul on kyll justkui selleks pandud repertuaari,et tavakoor maalt sellega hakkama ei saaks,kusjuures laul ise absoluutselt laulupeolauluks ei passi.Nõukaajal oli ka yks poistekoori sõjalaul nii raskeks tehtud ja nii rõve,et koorijuhtide nõudmisel see kõrvaldati repertuaarist.Selle sõnad on veel siiani meeles.Ei sooviks kyll et meie suur rahvapidu oleks kogu rahva pidu mida kaunistaksid ka vastavad laulud
o
Olgem nüüd realistid/ 27. juuni 2014 08:07
Laulupeo üldjuht on ääretult nõudlik ja ambitsioonikas, kes on harjunud tegelema professionaalsete kooridega. Loomulikult ootab ta ISETEGEVUSLIKELT laulukooridelt sama kõrget taset. Kui seda ei tule, läheb ta (tema ülevaatajad) närvi ning hakkab nõudma ja häält tõstma. Mida peab tegema aga kohalik dirigent? Lihtsatelt maainimestelt, kes rügavad päevad läbi tööd teha ning on harrastuslauljad, nõuda RAM-i taset ! Mõistan täiesti tolle koorijuhi pingeid ja üleelamisi, sest olen ka ise laulnud profkooris. Aga soovin kõigile laulupeol osalevatele kooride liikmetele: laulge LAULUPEOL oma pinged ja stress välja, siis saab teie vaev tasutud!
t
tunnid muusikutega/ 27. juuni 2014 08:38
Olukorras, kus kõik eesti laulukoorid laulukaare alla ära ei mahu, on normaalne, et nõutakse ka taset. Mille mu alusel siis valik teha?
Ja ärgem unustagem , laulupeol on ju ka pealtvaatajad. Värisevate häältega vanureid ei taha keegi kuulata. Halvad luuletajad kirjutagu sahtlisse, viletsad lauljad laulgu duši all!
t
Tom/ 27. juuni 2014 08:43
Halvad luuletajad kirjutagu sahtlisse, viletsad lauljad laulgu duši all ja kehvad töötjad töötagu välismaal...
Milline ülbus.
t
tunnid muusikutega/ 27. juuni 2014 16:25
sul on õigus selles mõttes, et kehvasid töötajaid pole vaja. aga eksid, kui arvad, et neid vajab välismaa. ei, välismaal ei oota eesti kobakäppasid mitte keegi. välismaal hinnatakse inimesed, kes midagi ka teha oskavad. see, miks häid töötajaid eestis ei hinnata, on hoopis teine teema.
me rääkisime ikka sellest, et kõik ei mahu marjamaale.
h
Huvitav lugu/ 27. juuni 2014 08:06
Laulu-ja tantsupidu on eestlaste rahvuslik uhkus, mille kritiseerimiseks peaks ajakirjanik enne tagamaid uurima.
Antud artikkel jätab mulje, justkui solvunud koorijuht käinuks mingile tiblale oma kurba saatust kurtmas.
j
Jah/ 27. juuni 2014 08:03
Ega meie vanainimesed noortele ruumi ei tee, kisa oli taevani. Ja nii see huvi hääbuma hakkab. Selle asemel, et noori/ lapsi vaatama ja kuulama minna innustame ikka kanget jalga ja auväärset vanaimimesejoru!
ü
üldlaulupidu/ 27. juuni 2014 23:47
lastele on olemas koolinoorte laulupidu nagunii....mudilased võiks ju seal laulda....
nagu sa kuulnud oled. on üldlaulupidu ja koolinoorte laulupidu, kuhu vanemad ei saa...
i
idast/ 27. juuni 2014 07:48
esimese kommenteerijaga täiesti nõus. olen tantsinud aastakümneid, ei mäletagi, mitmel tantsupeol tantsitud ja sellist harjutus-ülevaatusteperioodi pole veel olnud. ehkki peol tantsimine on tegelikult nagu auhind, kontserdil tantsida on alati meeldiv olnud. aga sel aastal- kes teab...
l
Leelo.../ 27. juuni 2014 07:31
...leelo..!!!! Ei tea, mida siis tantsijad peaksid veel ütlema!!! Sellel aastal on tegu ennenägematu etnoballetiga noorte autorite sulest, mille selgeks saamine võttis laias laastus pool aastat. Tantsijad saabuvad tallinna esmaspäeva hommikul, lahkuvad pühapäeva õhtul, 3 piletitega etendust, 1 ,,puhas" peaproov-etendus, 1 ,,must". Vabandage lauluinimesed, kuid stressitase tantsurahva poolel ja laulurahva poolel ei ole võrreldav, või võtke lauluõli, maandab stressi.
m
Maria/ 27. juuni 2014 09:09
TantsuLASTEST neli jäi koju, üks sai peole-selline konkurss oli. Tuleb olla tublim ja rohkem harjutada, sest väljak pole kummist. Ja mille alusel siis mitte teha valikut, kui mitte oskuste? Kes tahaks maksta 50 euri pileti eest, et vaadata samme mitteoskavat rühma? Ja mis siis lauljatega teistmoodi on? Laululava kandevõimel on piirid ja LAULMAST pole ju keegi keelanud, võta laulik kaasa ja lase mäe pealt aga tulla. Neid, kes kaare alla saavadm peab ju kuidagi liigitama. Ja kuna soov sinna pääseda on kord-korralt üha rohkematel, siis tulebki teha raske reps, et oleks lihtsam valida. Ja ka väikesele maakoorile tuleb kasuks harjutamine-muuseas, laulan ise pealinna vägagi amatöörlikus kooris ja saime selgeks, pole midagi. Aga tegime selle nimel ka tööd. Ja meie arust oli tore. Ja nüüd saamegi preemiat-läheme laulma kaare alla. Kui oleks läinud teisiti, siis laulaks ikka, aga teisel pool kaart. Pidu peab olema inimeses eneses. Muidugi on ränk, aga see on meie endi vaba valik!
k
kordamine on tarkuse ema?/ 27. juuni 2014 07:19
kas õhtulehe lugejad on iseäranis kõva peaga, et ajakirjanik peab vajalikuks artikli alguses KAHEKSA korda (vt esimesed kaheksa lõiku) korrutada: küll oli ettevalmistus ränk ja küll tekitas stressi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee