Venemaa jalgpallikoondis kohtub täna Alžeeriga. Võit viib Venemaa tõenäoliselt 1/8-finaali, viik või kaotus tähendab kindlasti kojusõitu.Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV
Märt Roosna, Sydney 26. juuni 2014 09:00
Ajal, mil terve maailm suu ammuli vuti MMi endasse ahmib, surevad Ukrainas inimesed. Isegi relvarahu ajal. Ja provokaator Venemaa osaleb MMil nagu õige mees kunagi ning lahke peoperemehena võõrustab isegi järgmist vutipidu.

Ilmselgelt on näha, et senised sanktsioonid Krimmi okupeerinud ja Ida-Ukraina terroriste jätkuvalt toetava Venemaa vastu ei toimi. Miks mitte agressor karistuseks jalgpalli MMilt eemaldada? Olgu vastus milline tahes, igal juhul on Venemaa osalemine sportlikus mõttes fantastiliselt alanud MMi häbiplekk.

Arvatavasti mõjuks jalgpalliturniirilt eemaldamine oluliselt tõhusamalt kui mõne teisejärgulise tähtsa nina personaalne ahistamine. Miks? Sest senised sanktsioonid ei puuduta tavalist lihtsat Venemaa kodanikku. Aga just seda oleks tarvis, sest eelkõige saavad Vladimir Putinit tema valitud hukatuslikult kursilt kõrvale tõrjuda riigi alamad. Kuniks nood aupaklikult plaksutavad, ei morjenda Putinit miski väga. Kui aga see väike vene inimene ei leia enam jalgpalli MMilt oma koondist ning peab viina joomise kõrvale vaatama Alžeeria ja Iisraeli matši, võib ta pähe sigineda kahtlus: „Aga äkki mõtlevad nad seda isoleerimise juttu tõsiselt?" Las see Venemaa peab Valgevene ja Kasahstaniga kolmekesi Tolliliidu tšempionaati, küll siis mõistus koju jõuab!

Jah, ma tean, et maailma jalgpalliliidu (FIFA) üheks aluspõhimõtteks on poliitikasse mitte sekkumine. Aga kuskilt läheb piir. Kui poliitikast on saanud sõna otseses mõttes võitlus elu ja surma peale, siis tuleb sellest mantrast loobuda. Elu on suurem kui sport, tahad või ei taha. Siinkohal esitaksin ühe väikese viktoriiniküsimuse: tänu millele tuli Taani 1992. aastal Euroopa meistriks? Taanlased pääsesid finaalturniirile ainult seetõttu, et koha välja võidelnud Jugoslaavia osalemine keelati sõja tõttu.

Seda on pisut naeruväärne kirjutada, aga: vägivalda tuleb taunida igal võimalikul moel! Ka sportlastel. Näiteks kui mina oleksin BC Kalev/Cramo korvpalliklubi juht, ei näeks ma võimalust jätkata Ühisliigas mängimist. Jah, rahaliselt ja sportlikult on liiga ahvatlev, kuid põhimõtted on ometi tähtsamad. Mõtlemisainet võiks olla nii mõnelgi Eesti spordiinimesel, kes idanaabriga andunult semmib.

FIFA ei näe muidugi mingit probleemi. Suurbritannia parlamendiliige ja endine kultuuriminister Andy Burnham palus pärast Krimmi okupeerimist 2018. aasta MMi Venemaale andmist veel kord arutada ja ümber vaadata, kuid vutiliidu president Sepp Blatter ei pidanud seda tarvilikuks. Edaspidi uurime kandidaatriigi poliitilist tausta põhjalikumalt, lubas ta armulikult.

Money talks.

Selline selgrootus on piinlik ja häbiväärne. Veider on seegi, et Copacabana rannas FIFA ametlikus poes on müügil T-särk, kus on riikide nimed kujundatud Brasiilia kujuliseks kobaraks. Ja oh imet – tollest kobarast võib leida mitu riiki, mis käimasolevale MMile ei pääsenud, teiste hulgas ka sellised ajaloolised kooslused nagu Tšehhoslovakkia, Jugoslaavia ja... Nõukogude Liit! FIFA, mis juhtus?