Eesti uudised

Sissisõda Tartu Tarbijate Kooperatiivis (11)

Arvo Uustalu, 26. juuni 2014 07:00
TURVALINE KOOSOLEK: Tartus Ujula Konsumi hoones toimunud üldkoosoleku turvamehed olid varustatud ka püstolit meenutava esemega. Foto: Margus Ansu/Postimees
Kas ühistu juhtkonnas käib sahkerdamine või ihkavad tõrjutud sooje kohti?

"Eelmisel üldkoosolekul otsisid turvamehed mu läbi. Seekord otsustasin ebaseaduslikule üritusele mitte minna!" lajatas eile toimunud üldkoosoleku eel Tartu Tarbijate Kooperatiivi lihtliige Eiko Keeman.

Keeman ja mitmed tema opositsionääridest mõttekaaslased raiuvad, et Tartu tulundusühistus on võimu kaaperdanud seltskond "kolhoosiesimehi", kes kasutavad ära seda, et tarbijaühistu tohutu liikmeskond on tavapäraselt passiivne. Kaubandusettevõtte juht Tarmo Punger tõdeb ohates, et süüdistusi loobib seltskond, kes üritab iga hinna eest TTK juhtkonda kompromiteerida, et ise jalg ukse vahele saada.

Kehv teavitamine

Eile ennelõunal toimunud tulundusühistu koosoleku eel valitses ärev õhkkond. Kõik ligemale 400 koosolekule tulnud lihtliiget pidid end isikuttõendava dokumendi alusel tuvastada laskma.

Kuna ei Õhtulehe reporter ega ka fotograaf pole ühistu liikmed, neid sisse ei lastud. Ajakirjanikud välisukseni eskortinud G4S turvamehele loeti peale ka sõnad, et ta kutsumata külalisi silmist ei laseks.

"Eelmisel korral otsisid turvatöötajad minu ja veel ühe ühistu liikme läbi. Arvatavasti pole see seaduslik. Nagu ka see, et üldkoosoleku teadet ei olnud TTK koduleheküljel. Otsustasin mitte minna üritusele, mis on ebaseaduslik, kuna koosoleku kokkukutsumise korda rikuti oluliselt," räägib ta mööndes, et üldkoosoleku teade oli siiski Postimehes ning A4 lehed olid kleebitud ka tulundusühistu poodidesse.

Punger kinnitab, et kõik sai tehtud vastavalt seadusele.

"Tulundusühistuseaduse kohaselt tuleb teade avaldada koduleheküljel, kui see on olemas. Tartu Tarbijate Kooperatiivil oma kodulehekülge ei ole. Oleme selle loomisele mõelnud korduvalt, kuid rõhk on siiani läinud ettevõtte arendamisele. Just head majandustulemused on aga toonud meie ümber tiirlema inimesi, kes omavahelises vestluses on lausa otse välja öelnud, et neid huvitavad kohad ettevõtte juhtkonnas," ütleb ta.

Koduleheküljel avaldamisega on lood nagu on. Ühelt poolt Tartu ühistul tõesti oma eraldi kodulehekülge ei ole, kuid Eesti Tarbijateühistute Keskühistu koduleheküljel on üsna põhjalik Tartu Tarbijate Kooperatiivi info olemas.

Punger lisab, et seadus ei kohusta üldkoosoleku teateid poodidesse üles panema, küll aga kooperatiivi sisekord.

"Reeglina pannakse teated sinna, kust käib rohkem rahvast mööda, näiteks alkoholilettide lähedusse," selgitab ta.

Ujula Konsumis, mille ruumides üldkoosolek toimus, oli teadet suhteliselt raske märgata, kuid see oli tõesti kinnitatud alkoholivitriini klaasile.

Ühistu lihtliige Kalver ütleb, et tema seisis koosolekul viimases reas ja ei kuulnud, kui küsimusi esitati.

"See ajas vihaseks küll. Juhtisin oma kõva häälega sellele isegi tähelepanu, aga tsirkus käis edasi. Asi jäi ühepoolseks, kuna kuulsin ainult, mida juhtkonna inimesed mikrofoni rääkisid," ütleb ta.

Üks varem aastaid Tartu Tarbijate Kooperatiivis töötanud keskealine härrasmees ütleb küll oma nime, kuid palub seda mitte avaldada.

"Tahan vanade kolleegidega ka edaspidi hästi läbi saada. Aga silma järgi oli kohaletulijatest üle poole kooperatiivi eri poodide töötajad ja nende sugulased," ütleb ta.

Samuti oma nime avaldada mitte soovinud ühistu lihtliige tõdeb, et tavalisel liikmel on praktiliselt võimatu kätte saada ühistu tööd puudutavaid dokumente ning ka koosolekute protokolle.

"Mis puutub meie töötajatesse koosolekul, siis ka nemad on liikmed. Pigem nägin, et kohale oli tulnud mitmeid meie vanu töötajaid. See näitab, et nad tunnevad ühistu tegevuse vastu huvi ja teadvustavad endale, et on samuti liikmed, kellel on hääleõigus. Küll on aga nõnda, et enne eelmist üldkoosolekut soovis Tartu Tarbijate Kooperatiivi liikmeks saada suur hulk Ida-Virumaalt pärit inimesi. See on kahjuks Eesti tänane päev, et kasutatakse selliseid võtteid," nendib ta.

Kes tõmbab niite?

Punger tõdeb, et kuue aasta jooksul on lausa kolm gruppi inimesi temaga ühendust võtnud ja otse välja öelnud, et nende huvi on saada juhtkonda.

"Ja paistab, et viimase grupi seljataga on juba ka sponsorid, kes õõnestustegevust toetavad. Välja ei tooda ühtegi tõsiselt võetavat argumenti, kedratakse ikka seda vana kaubamaja krundi teemat. Kohus tegi ju äsja ühe otsuse ära," viitab ta, et Tartu maakohus rahuldas Tartu Tarbijate Kooperatiivi hagi TTK liikme Eiko Keemani vastu ebaõigete faktiväidete avaldamise kohta.

2013. aasta suvel levitas ühistu liige Eiko Keeman enne üldkoosolekut mitmes meediakanalis väiteid, nagu oleks senine juhtkond tekitanud ettevõttele miljonitesse eurodesse ulatuva hiigelkahju.

Uurimine krundi asjus käib

Mullu septembris kirjutas Tartu Postimees sellest, et politsei ja Lõuna ringkonnaprokuratuur on alustanud kriminaalmenetlust Tartu Tarbijate Kooperatiivis toimunud tehingute uurimiseks.

Menetlus algatati praeguseks lammutatud vana kaubamaja kvartali osas, mis on TTK olulisim vara. Kolm aastat tagasi läks see kinnistu Tartu Tarbijate kooperatiivi omandist firma TTK Investeeringud omandisse.

Lõuna ringkonnaprokuratuurist teatati Õhtulehele, et Tartu Tarbijate Kooperatiiv osaleb kohtueelses menetluses ning kahtlustatavana ei ole kedagi üle kuulatud.

Punger ütleb, et krunt läks tütarettevõtte omandisse, kuna kooperatiivi kinnisvara arendab just see. "Tehinguga juhtkonna liikmed mingit kasu ei saanud," kinnitab ta.