Kolumbia meeskond teeb vahetuse. David Ospina asemel asub väravasse legendaarne Faryd Mondragon.Foto: JUAN BARRETO
Ott Järvela 25. juuni 2014 12:16
Kui James Rodriguez vormistas mängu 89. minutil C-alagrupi kohtumise Kolumbia – Jaapan lõppnumbrid (4:1), püstitas ta uue jalgpalli MM-finaalturniiride rekordi – kunagi varem pole vahetusmängijad löönud nii palju väravaid.

Senine rekord (23 väravat) pärines 2006. aasta MMilt. Rodriguezi värav oli Brasiilias toimuval MMil juba 24., mille autoriks vahetusmees. Otsene vihje, et MMi parimat mängijat valima hakates peavad Lionel Messi ja Neymar käpad püsti tõstma ja tõdema, et Vahetusmängija vastu nad ei saa.

24 väravat MMil senilöödud 117 tabamusest on 20,51%. Rohkem kui iga viienda värava on löönud vahetusmängija. Senisel rekordiomanikul, 2006. aasta MMil lõid vahetusest sekkunud jalgpallurid 147 väravast 23 ehk 15,65% ehk vähem kui iga kuuenda.

Rodrigueze eilne ilus, ent üpris ebatähtis värav oli vahetusmeeste tänavuse saagi seas erand. Tähendusrikkaid tabamusi on nende arvel rohkesti. Šveits 2:1 võidus Hondurase üle lõid mõlemad väravad vahetusmehed (Admir Mehmedi ja Haris Seferovic) nagu ka Belgia 2:1 võidus Alžeeria üle (Marouane Fellaini ja Dries Mertens). USAle tõi 2:1 võidu Ghana üle vahetusmees John Brooks.

Hollandile 3:2 võidumängus Austraaliaga võiduvärava löönud Memphis Depay sekkus vahetusest nagu ka mõlemad Venemaa – Lõuna-Korea 1:1 mängus värava löönud mehed (Keung-Ho Lee ja Aleksandr Keržakov).

Kolumbia teise värava 2:1 võidus Elevandiluuranniku üle sepistas Juan Quintero, Saksamaa teenis Ghana vastu 2:2 viigi tänu Miroslav Klose tabamusele, Belgia alistas Venemaa 1:0 Devick Origi väravast, Portugalile päästis USA vastu 2:2 viigi Silvestre Varela ning Hollandile tõid 2:0 võidu Tšiili üle Leroy Fer ja Depay. Kõik mainitud mehed olid vahetusmehed.

Mida eelmisest kolmest lõigust järeldada? Jalgpall pole enam 11, vaid 14 mehega peetav lahing. Treenerid väärtustavad ametlikes kohtumistes lubatud kolme vahetust üha enam ja oskavad neid üha paremini meeskonna kasuks ära kasutada. Eriti turniiridel, kus tuleb mõnepäevase vahega pidada kuni seitse kohtumist. Kumuleeruva väsimuse tingimustes on õigeaegne ja märki tabav vahetus tohutult võimas relv.

Aina sagedamini näeme taktikalist võtet, mis kannab inglise keeles nime impact substitution (eesti keeles vast äkkmõju-vahetus vms) – jalgpallur, kes võimete poolest kuuluks ilmselt algkoosseisu, jäetakse meelega vahetusse, et tuua ta platsile siis, kui vastaste kaitsjad väsinud ja hea mängija kasutegur seeläbi suurem. Piltlikult öeldes: väleda jalaga ääreründaja külvab 65. minutil platsile tulles vastase töntsi jalaga kaitsjate seas palju rohkem häda, kui mängu alguses, kui ka kaitsjad veel värsked.

Üks silmapaistvamaid äkkmõju-vahetuse kasutajaid sel MMil oli pärast eilset 1:2 kaotust Kreekale koju sõitnud Elevandiluurannik, kelle peatreener Sabri Lamouchi ei saatnud üheski mängus algkoosseisus platsile Didier Drogbat ja Wilfried Bony't, vaid jättis emma-kumma alati vahetusse.

Elevandiluuranniku kõik neli väravat sündisid pärast Drogba või Bony sissevahetamist. Nende platsile toomisega anti meeskonnale uus ja jõuline käik, mille toel saavutati värav(ad). Elevantide õnnetuseks oli nende kaitse auklik ja MM sai läbi.

Vahetusmängija kõrget staatust rõhutas ka Kolumbia meeskonna eilne žest, kui 85. minutil, 3:1 eduseisus ehk võit-on-kindel olukorras asendas põhiväravavaht David Ospinat reedel 43aastaseks saanud Faryd Mondragon, kes kuulus Kolumbia MM-koondisesse juba 1994. aastal.

Mondagonist sai tänu peatreener Jose Pekermani sümboolsele vahetusele vanim MMil platsil käinud jalgpallur (eelmise rekordi püstitas Kameruni ründaja Roger Milla 1994. aasta MMil).

Kui antud vahetusega kirjutatud ajalooepisood on lihtsalt huvitav, siis kindlasti hauvad kõigi konkurentsis püsivate meeskondade peatreeneri plaane vahetus(t)est, millega ennast ja oma juhendatav koondis ajalukku kirjutada.

Vahetusmängijate pidu jätkub. Kindlasti näeme neid võtmerollis ka play-off'is ning huvitav on jälgida, kas turniiri lõpuks on nende löödud väravate osakaal jätkuvalt 20%.