Maailm

Leedu president võrdles Putinit Stalini ja Hitleriga (79)

Aadu Hiietamm, 25. juuni 2014 07:00
PAHANDAB PUTINIGA: Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė arvates ajab Venemaa president Vladimir Putin samasugust poliitikat nagu omal ajal nõukogude diktaator Jossif Stalin ja natsliku Saksamaa liider Adolf Hitler. Foto: AFP
Leedu president Dalia Grybauskaitė võrdles Saksa nädalaajakirjale Focus antud intervjuus Venemaa presidenti Vladimir Putinit nõukogude diktaatori Jossif Stalini ja natsliku Saksamaa liidri Adolf Hitleriga. Ta ütles, et niisugune võrdlus on igati täpne.

Leedu presidendi sõnul kasutab Venemaa president Vladimir Putin rahvuslikku tegurit territooriumide sõjaliste vahenditega hõivamise kattevarjuna. Täpselt sedasama tegid Dalia Grybauskaitė arvates ka nõukogude diktaator Jossif Stalin ja natsliku Saksamaa liider Adolf Hitler. Seetõttu peab Leedu president Vladimir Putini võrdlemist Stalini ja Hitleriga igati korrektseks ja täpseks võrdluseks.

Dalia Grybauskaitė võrdlus ajas marru mõned Venemaa parlamendisaadikud.

"Niisugune võrdlus on lubamatu mis tahes riigi juhile ning rebib puruks Venemaa ja Leedu suhted," teatas Venemaa parlamendi ülemkoja – föderatsiooninõukogu – liige Igor Morozov. Ta tegi ettepaneku katkestada Leeduga diplomaatilised suhted ja kehtestada tema suhtes majandussanktsioonid.

Kremli ettepanek Eestile ja Lätile

Samal teemal

Kolm Balti riiki – Eesti Läti ja Leedu – jälgivad Vene ekspansioonipoliitikat suure murega, rõhutas Dalia Grybauskaitė intervjuus Saksa nädalaajakirjale Focus. Erinevalt Ukrainast ja Gruusiast on Balti mere äärsed endised Nõukogude vabariigid praegu NATO liikmesriigid. Kuid isegi see ei tundu Venemaale punase joonena.

"Oleme saanud informatsiooni, et teistes Balti riikides (mitte Leedus, oleme antud juhul tugevamad) on Venemaa läbirääkimistel mõnede poliitikutega tulnud välja ettepanekuga, et kui astute NATOst välja, siis hakkate naftat ja gaasi odavamalt saama," ütles Dalia Grybauskaitė.

Millal ja kellele konkreetselt selline ettepanek tehti, seda Leedu president ei täpsustanud.

Kreml sooviks tema sõnul, et Balti riigid jääksid Venemaast majanduslikult ja energiapoliitiliselt sõltuvaks ning muutuksid NATOs ja Euroopa Liidus ebausaldusväärseteks liikmeteks.

Kreml soovib jätta Balti riigid endast sõltuvaks

Leedu presidendi intervjuud refereerinud Šveitsi kvaliteetleht Neue Zürcher Zeitung lisab omalt poolt, et Dalia Grybauskaitė tunneb Venemaad väga hästi, sest Leedu "raudne leedi" õppis nõukogude ajal Vladimir Putini kodulinnas Peterburis (Leningradis) parteikoolis.

Balti riigid, kelle energiavõrgud on Nõukogude Liidu pärand, sõltuvad väga tugevalt Venemaa tarnetest. Sõltuvus on pärast Igalina tuumaelektrijaama sulgemist 2009. aastal veelgi suurenenud. Leedu, Läti ja Eesti saavad vajaminevast gaasist ja naftast peaaegu 100 protsenti Venemaalt. Viimane on monopoliseisundit kasutanud energiahindade tõstmiseks. "Oleme alati gaasi eest maksnud 30 protsenti rohkem kui Saksamaa. "See on puhas väljapressimine," arvab Dalia Grybauskaitė. Nii maksid Euroopa riigid 2012. aastal 1000 kuupmeetri Vene gaasi eest keskmiselt 381 dollarit, Leedu pidi aga välja käima 497 dollarit.

Dalia Grybauskaitė sõnul peab Euroopa pürgima energiatarnete mitmekesistasime poole ja saama Venemaast majanduslikult sõltumatuks, sest temast on liiga riskantne sõltuda. Ta ütles, et Leedu võtab selle aasta lõpus sadamalinnas Klaipedas kasutusele vedelgaasiterminali. Samuti on plaanitud ehitada kaks gaasitorujuhet, mis ühendavad Balti riike Poola ja Soomega.

Energia ei ole aga ainus Kremli survevahend. "Venemaa peab meie vastu ka infosõda," selgitas Dalia Grybauskaitė. Moskva manipuleerib Balti riikides vene vähemustega, et need toetaksid Vladimir Putini agressiooni Ukrainas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee