Eesti uudised

Piirilinna paraad ehk "Elagu Läti!" ja "Tere, Eesti!" 

Maarius Suviste, 25. juuni 2014 07:00
MARSS VALGAS, MARSS VALKA! Esimest korda toimunud piiriülene paraad kulges Valgast Valka. On tähelepanuväärne, et suuremaks sajuks läks siis, kui paraad Lätti jõudis… Foto: MARI LUUD
Nelja-aastane Eesti poiss seisab koos isaga Valka linnas tee ääres. Kui Läti mundrikandjad mööda marsivad, hüüab poiss: "Elagu Läti!" Suur on lapse üllatus, kui laiguline lätlane hõikab sulaselges eesti keeles vastu: "Tere, Eesti!"

Ja poiss jääb kauaks lehvitama väikest lippu, kus ühel pool on sinimustvalge ja teisel pool naabrite rahvuslipp.

Võidupüha paraad 23. juunil jõudis Valga linna teist korda, esimest korda oli see piirilinnas 1999. aastal. Kuid see, et paraadist saab piiriülene paraad – Valgas ja Valkas –, oli esimest korda.

Siin on mõned märkmed paraadilt.

"Ei mäletagi, millal viimati Valga nii ilusaks oli tehtud ja millal viimati Valgas korraga nii palju inimesi oli," ütleb elupõline piirilinna elanik Endel. "See on meile suur au ja suur sündmus. Selline elu võiks siin lausa iga päev olla."

"Meil on tegelikult üks piirilinn – Valga ja Valka. Meil on üks raha – hiljuti saime ka meie endale euro. Nüüd on meil ka ühine paraad," rõõmustab Valka elanik Aija, kui temaga pidupäevast juttu teeme. "Mida me järgmisena koos ette võtame?"

Üles rivistus 1351 paraadilist.

Eestit esindasid kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, kodutütarde ning noorte kotkaste üksused. Läti osales paraadil seitsme rühmaga. Lisaks osalesid Soome, Taani, Rootsi ja Ühendkuningriigi liputoimkonnad ning samuti Eestis viibiva USA kompanii kaks rühma.

Paraadil oli neli orkestrit, oma osa mängisid ka lätlased.

Kuna paraad jõudis Läti pinnale samuti ning relvade üleviimine üle riigipiiri on rangelt reguleeritud, siis teavitati vastavalt seadusele asjaomaseid ametkondasid varakult sellest, mis relvadega ja kes üle piiri lähevad.

Üle piiri läksid riviüksused käsitulirelvadega, paraadil osalev tehnika (miinipildujad ja tankitõrjekahurid) riigipiiri ei ületanud. Samuti oli tehnika ja relvanäitus korraldatud selliselt, et oldi küll piiri ääres, ent üle ei mindud.

Enne pidustusi öeldi: hea ilma korral lõpetab paraadi NATO hävitajate ja Eesti õhuväe lennuvahendite ülelend. Õnneks oli ilm hea.

Pärast ametliku osa lõppu sai üheks vaatamisväärsuseks kõnepult, kus president oli paraadi puhuks tummise kõne maha pidanud. Paljud ei lasknud käest võimalust ning läksid pulti, poseerisid ja lasid end kõnepuldi paistel pildistada.

Ühtlasi tähendas Kesk tänaval toimunud paraad seda, et selle tänava ääres kortermajas elavad valgalased said pidustusi vaadata kodust lahkumata – kõik oli koduaknast näha nagu peo peal.

Pärast pidulikku tseremooniat pakkusid lätlased oma poole peal putru moosiga ning eestlased oma poole peal sõdurisuppi. Agaramad võtsid pakutava vastu juba siis, kui paljud alles paraadi vaatasid – õigesti tegid, sest pärast olid pikad järjekorrad. Leibki olevat lõpu poole otsa saanud.

Samal teemal

25.06.2014
Vargad viisid võidupühal kaks riigilippu
24.06.2014
GALERII: Tätted tõid kaugelt Valgast võidutule
23.06.2014
GALERII: Valgas toimus vihma saatel võidupüha paraad
20.06.2014
Piirilinnas tuleb esimene Eesti-Läti ühine Võidupüha paraad