Midri ökojumestuse blogi

Looduslikku päritolu säilitusained vs. sünteetilised. I osa (1)

Õhtuleht.ee, 23. juuni 2014, 13:41
Kas valida tootesse mahedamaid, ökoloogiliselt puhtamaid säilitusaineid sünteetiliste asemel, selle dilemma ees seisavad paljud kosmeetikatoodete tootjad. Säilitusainetest sõltub nii palju – lõhn, välimus, tekstuur, toote püsimine stabiilsena, mis on põhiline eesmärk säilitusainete puhul. Aga valides nende kahe äärmuse vahel on ennekõike oluline ohutus.


Toodete loojad peavad silmas pidama toote maksimaalset säilivust ja garanteerima ohutuse. Järgnevalt toon välja mõned eelised ja puudused mõlema puhul, nii ökoloogiliselt puhaste kui ka sünteetiliste säilitusainete osas.


Sünteetilised säilitusained on enamasti loodud võitlemaks suurema variatsiooni mikroorganismide ja fungitsiidide vastu. Sedapuhku peab arvestama, et organismi talitlust mõjutab konkreetse aine sisaldus tootes (saavad kahjustada või hukkuvad inimorganismile ka kasulikud bakterid). Sünteetilised säilitusained on kosmeetikas kasutuses olnud sedavõrd kaua, et laborid omavad tugevat põhja mõistmaks ainete koosmõju. See on loonud aluse toota palju erinevaid variante säilitusaineid, et katta märksa suurem hulk vajadusi/nõudmisi, kui seda suudab pakkuda ökoloogiliselt puhas säilitusaine. Tootjate perspektiivist on suur eelis ka tooraine odav hind, seda enam, et piisab väikestest kogustest saavutamaks nõutud tulemusi. Et saavutada mahedama säilitusaine puhul kõrge kvaliteet ja piisav tootlikkus, siis paratamatult on selle taga suurem töö ning kasutatakse rohkem ressursse. Koostisosade kõrge kvaliteedi säilitamise eest peab tarbija aga olema valmis maksma rohkem. See on kahjuks üks enamlevinud põhjusi, miks ökokosmeetika ostmine pole paljude jaoks elustiili juurde kuuluv osa.


Mis on tarbija seisukohalt väga oluline punkt eelistamaks toodet, milles sünteetilised säilitusained – need ei mõjuta toote lõhna, värvi ega tekstuuri. Mainitud eelised muudavad toote tarbijale atraktiivseks ja väga mugavaks kasutada.


Siiski jääb sõelale ka omadusi, mis ei pane kätt haarama sünteetiliste säilitusainetega toote järele. Palju meediakära tekitanud naftapõhiste koostisosade sisaldus toodetes on üks neist põhjustest. Mitmed sünteetilised säilitusained on saadud nafta baasil (siit tuleb ka soodne hind). Üleüldises plaanis need tooted kahjustavad organismi. Nahaärritused on sel juhul esimesteks ilminguteks.


Tänapäeva teadlike tarbijate ootused toodetele on õigustatult kõrged ning usaldust süvendavad veelgi ökosertifikaadid, mille hankimine on vähe tõenäoline sünteetilisi säilitusaineid sisaldava toote puhul.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee