Eesti uudised

Presidendi kõne võidupühal: on väljendatud kahtlust, kas Eestit ikka tullakse kaitsma, kui asi läheb tõsiseks? Tullakse, kinnitan teile. (130)

Õhtuleht.ee, 23. juuni 2014 13:03
President IlvesFoto: TEET MALSROOS
President Toomas Hendrik Ilves tõi võidupühal Valgas peetud kõnes välja, et elada ei saa illusioonides ja paraku on kadunud need julgeoleku alustalad, millele oleme koos oma liitlastega 23 aastat toetunud.

"Meid rahustati kogu aeg, et maailm on muutunud, et Euroopas ei annekteerita territooriume, ei minda sõjaliselt kallale. Tuleb välja, et ikka minnakse, et ikka okupeeritakse ja annekteeritakse. Kõiki  olulisi, riikide iseseisvust garanteerivaid lepinguid on viimase poole aasta jooksul rikutud. Toores jõud, jõhker omavoli, valedega summutatud ebaõiglus ehk räige propaganda ja tõe moonutamine – kõik see, mille vastu noor Eesti Vabariik pidi viis põlvkonda tagasi võitlema, pole kuhugi kadunud," rääkis Ilves, kelle sõnul on inimesed viimase veerandsajandi jooksul ära harjunud rahu ja euroopaliku arenguga, põhiseaduse kaitse, õigustatud ootuste ja heaolu paranemisega.

"Mida näeme tänapäeval Ida-Ukrainas, nägi Eesti rahvas ise 1940. ja 1919. aastal. Me ei suuda ja sageli ei tahagi ette kujutada, kui habras on tegelikult meie harjumuspärane heaolu. Kui habras on meid ümbritsev rahu, meie iseseisvus, meie vabadus. Nagu ei kujutatud seda ette ka 1938. aastal ei Tartu kohvikutes ega Valgamaa taludes," tõi Ilves kõnes välja.

Ta toonitas, et petlik turvatunne osutus kalliks ning seepärast ongi esiisade ja -emade sajanditagust vaprust märkiv võidupüha kaugelt sisukam kui pelk jaaniõhtu sissejuhatus. Presidendi sõnul on see eelkõige järelemõtlemise hetk.

"Eesti on külma sõja järgse maailmakorralduse ja Euroopa rahu igavesse püsimisse alati suhtunud eluterve skepsisega. Minevik on meid ettevaatlikuks teinud," tõdes president. "Seetõttu oleme ka majanduslikult ränkadel aegadel alati riigikaitse tarvis raha leidnud. Sellepärast oleme osalenud NATO missioonidel kodunt kaugel. Nüüd näeme, kuidas need investeeringud end ära tasuvad. Nüüd öeldakse NATO ministrite kohtumistel, et teised peavad tegema nagu Eesti."

"Sest tuleb välja, et meil ongi revanšistlik, revisionistlik naaber, kes ei arva, et 25 aastat tagasi vabanenud rahvaste kehtestatud Euroopa kord peaks kestma. Ning kelle emissarid kuulutavad, et sallivus olla dekadents, ja et liberaalne demokraatia, nagu meie seda mõistame, on vaid Lääne tsivilisatsiooni omapära," ütles Ilves. Siiski kinnitas ta, et NATO ei maga ja on Eestis kohal, et liitlaste territooriumi ja vabadust kaitsta.

"On väljendatud kahtlust, kas Eestit ikka tullakse kaitsma, kui asi läheb tõsiseks? Tullakse, kinnitan teile. NATO kaitseb Eestis iseennast. Muidu muudaks NATO kõik oma liikmed kaitsetuks. See „üks kõigi, kõik ühe eest" põhimõte on loonud olukorra, kus mitte ühtki NATO liiget pole mitte ükski riik mitte kunagi julgenud rünnata," on Ilves kindel.

Lõpetuseks esitas president retoorilised küsimused: "Nüüd ma aga küsin: kas me oleme valmis? Kas oleme nõus oma vabaduse kaitsmiseks rohkem panustama? Kas oleme valmis vabaduse nimel loobuma mõnest hüvest või valimiste eel antud lubadusest? Kas oleme valmis olema üksteise suhtes sõbralikumad ja mõistvamad?"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee