Jalgpalli MM 2014 blogi

Ott Järvela | Argentiinal tuleb Iraani kaitsva taktika eest tänada

Ott Järvela, 21. juuni 2014, 21:40
Sellest 91. minuti löögist sündis mängus Iraaniga Argentiina võiduvärav. ADRIAN DENNIS
Jalgpalli MMi F-alagrupi kohtumise Argentiina – Iraan 90. minutil tundus stsenaarium, mille järgi pääseb Iraan kolme 0:0 viigiga 1/8-finaali, täiesti reaalne. Lionel Messi arvas siiski teisiti. Keeruline lahing oli Argentiinale väga kasulik kondiproov.

Esmalt mainitud teooriast. Mänginuks Argentiina – Iraan täna 0:0 viiki ja lõppenuks viigiga õhtune Nigeeria – Bosnia ja Hertsegoviina mäng, avanenuks Iraanil viimases voorus igati loogiline variant, et kui Argentiina alistab Nigeeria, piisab neil Bosnia ja Hertsegoviinaga viiki (miks mitte ka 0:0, tuttav varianti ju!) mängida ja tabel on: Argentiina 7, Iraan 3, Nigeeria 2, Bosnia ja Hertsegoviina 2.

Viimati nägi MMil alagrupi lõppseisu, kus kolme viigiga pälviti teine koht, 1998. aastal, kui B-alagrupi tabel nägi välja: Itaalia 7, Tšiili 3, Austria 2, Kamerun 2. Tšiilile au andes sisaldasid kõik nende kolm viiki väravaid – Itaaliale löödi kaks, Austriale ja Kamerunil üks.

Tänu teist mängu järjest suurepärase värava löönud Lionel Messi geeniusele – et LM10 suurturniiril Argentiina jaoks tähtsaid väravaid lööb, on midagi täiesti uut! – jääb Iraanil Tšiili saavutus kordamata. Olgu öeldud, et teoorias on käimasoleval MMil veel võimalik kolme viigiga alagrupist läbi hiilida Lõuna-Koreal ja Venemaal.

Aga naastes äsjase mängu juurde, siis kui avapoolaja järel tuli Iraanil 0:0 seisu eest tänada lõppenud hooajal Portugali esiliigaklubis (!) Covilha Sporting mänginud väravavahti Alireza Haghighit, siis teisel poolajal Aasia meeskonna esitus tunduvalt paranes. Isegi sedavõrd, et pole vale öelda: 0:0 seisu eest tuli Argentiinal tänada väravavaht Sergio Romerot!

Iraanil on põhjust olla kuri serblasest kohtuniku Milorad Mazici peale, sest olukord, kus Pablo Zabaleta kukutas Ashkan Dejagah', oli minu meelest penalti. Ilmselt serblane enam sel MMil tähtsaim määramisi ei pälvi.

Argentiinal on aga põhjust endaga rahul olla. Teisel poolajal ei küünditud küll esimesel poolajal näidatud tasemeni, aga MMil ei maksa mängupilt, vaid tulemus, mis on Argentiina jaoks hea.

Argentiina jaoks ei tohi olla üllatus, et nende ülivõimast ründeliini üritatakse väga konservatiivse kaitseplaaniga halvata. Tuntud kaitsespetsialisti, portugallasest peatreeneri Carlos Queirozi poolt valitud mänguplaan oli Iraani jaoks 100% õige ja teostus õnnestus 99%.

Puudujäänud 1% arvelt lõi Lionel Messi värava, mis andis Argentiinale edasist MMi silmas pidades olulise emotsiooni – neil on tõestus, et keerulisest olukorrast suudetakse välja ronida. Argentiinal tuleb Iraani kaitsva taktika eest tänada, sest selle murdmine tegi tiitlipretendendid tugevamaks.

Messi teatavasti toitub väravatest. Kahe mänguga on ta löönud kaks väga ilusat ja tähtsat kolli. Lõhnab selle järele, et lõpuks ometi suudab ta Argentiina särgis MMil korda saata sama võimsaid asju nagu kunagi tänast mängu tribüünilt jälginud Diego Maradona.