Eesti uudised

Vanalinna tüütus: hipikommunistist kunstniku parkimistrahvide hulk aina kasvab (29)

Küllike Rooväli, 21. juuni 2014 19:00
HEA PÄEV: Samal ajal, kui parkimiskontrolör tema auto juurde jõudis, marssis kunstnik Neeme Lall ühe teosega õnneliku uue omaniku poole.Foto: Küllike Rooväli
Seadustega pahuksis Neeme Lall ei tahagi oma käitumist muuta

Kunstnik Neeme Lall, kes hõivas Laia tänava majas linnale kuuluva korteri ja kogus rekordiliselt parkimistrahve, jätkab nii oma pintslitööd maja kallal, kui ka auto "tasuta" parkimist.

Samal ajal, kui linn tõmbab vanalinnas autoliiklust ja seega ka parkimiskohti koomale, seisab Lai 11 maja ees juba aastaid Soome numbrimärgiga maastur, mis näib lilleliseks maalituna ja mänguasjadega kaunistatuna möödajalutava turisti jaoks olevat üsna atraktiivne.

Tallinna parkimiskontrolöride jaoks on aga tegu tüütusega, mille omanik pole kunagi parkimistasu maksnud.

"Talle pole mingit mõtet kirjutada viivitustasu otsust, talle on neid hunnikute kaupa tehtud, aga niikuinii ta ei maksa neid ära," teatab Ühisteenuste töötaja Astrid Tubin.

On teisipäev ja kell on 15.30, kui juhin kontrolöri tähelepanu sellele, et teised ümberkaudu tasu maksmata parkivad autod on oma tšekid kätte saanud ning küsin, miks lillelisele auto omanikule trahvi ei tehta.

"Kui tahate, siis ma võin ju kirjutada!" prindib Tubin tšeki välja ja lükkab paika, kus autol on tavaliselt kojamehed.

Tõsi, ka sel Daihatsu Rockyl on kojamehed olemas, aga nende vahel seisab suur reklaamsilt, mis teatab, et galerii on avatud.

Soomest saab trahve

Lai 11 maja esimesel korrusel on linnale kuuluvas korteris Lalli kunstigalerii. Selle juures auto seisabki.

Transpordiameti linnatranspordi osakonna juhataja Ruth Pärn lausub, et parkimiskontrolöril pole õigus, kui ta väidab, et Lall trahve ära ei maksa.

Pärna sõnul saadab linn kõik nõuded Soome ja sealsed inkassofirmad on riigi ülesandel väga virgad kõike välja nõudma juba Soome hinnakirja järgi.

Viivitustasu otsuseid saab teha iga ööpäeva kohta ühe. Nii peaksid Pärna sõnul Ühisteenused iga päev tšeki välja printima. Seda niikaua, kui parkimise eest maksma hakatakse või auto ära viiakse.

"Ma ei saa öelda, kui palju neid viivitustasuotsuseid tehtud on, aga neid on," märgib Pärn.

Sama kinnitab ka Lall. "Mul on veel varasemast ajast 200 000 krooni eest trahvinõudeid," üllatab ta ajakirjanikku. "Tahate näha seda pakki?"

Kuidas selline pakk on tekkinud? Vastuseks kuulen hoopis juttu kunstniku maailmavaatest. Lall on äärmuskommunist ja vana hipi.

Toetab Keskerakonda, kuna see on ainus poliitiline jõud, mis annab võimaluse säilitada inimväärikuse võõrkeelsel elanikkonnal. Ka Lall pole ema poolt eestlane.

Mees väidab, et tema elustiil ja lapsemeelne olemus on seotud tema töö ja andega. "Kunstnik jääbki suureks lapseks, muidu ei suudaks ma midagi luua," õigustab ta oma käitumist.

"Mul pole ju midagi hinge taga, olen paljas nagu püksinööp. Eelmisel nädalal teenisin haruldaselt suure summa – müüsin maali 130 euroga."

Vaatamata lapsemeelsusele trahvide tasumisel, piisab pintslimehel nutti, et äri ajada. Nii ongi see rohelistes toonides auto tegelikult tema galerii reklaam, mis ostjaid uksest sisse meelitab.

"Maja on praegu remondis, siin on tellingud ees. Keegi ei astuks minu galeriisse sisse, kui seda autot siin poleks," väidab Lall.

Auto on kaval võimalus hiilida mööda reklaamimaksu tasumisest, sest reklaamkirjadega erasõidukeid ei maksustata. Samas puudub Lallil elaniku parkimisluba, kuna ta ei ela seal.

Tellingud said kaunistuse

Lall pahandab, et Eestis ei saada aru, mis on skvottimine. Nii nimetab ta naaberkorteri omavolilist hõivamist. Linn nõudis Lallilt omavoliliselt hõivatud ruumi vabastamist ja selle kasutamise eest üürivõla tasumist. Sedagi on 5000 eurot.

"Maksan seda tagasi natukese kaupa iga kuu," kirjeldab Lall. "Ma võin öelda, et kõik nõuded minu vastu on praegu kokku 8000 eurot," nendib kunstnik.

Selle asemel, et oma murekoormat vähendada, tekitab Lall aina uusi probleeme. Lai 11 maja remondi ajal on ta kinnitanud maja fassaadi ette paigaldatud tellingutele traadid, mille külge riputab nädalavahetuseks üles oma pildid, mida ta seal müüb.

Tellingute omavoliline kasutamine ei meeldi ehitusfirmale, kes maja remondib ja objekti eest vastutab.

Mis veel hullem: Lall on firmale kuuluvad fassaadi katvad spetsiaalsed kiled luba küsimata täis võõbanud oma reklaame ja nooli. Kuigi Trust Ehituse projektijuht Urmas Aug jääb telefonis ajakirjanikuga juteldes kidakeelseks ja peab seda teisejärguliseks probleemiks, on firma saatnud korteriühistule omavoli kohta märgukirja.

Korteriühistu Lai Suur-Kloostri juhatuse esimees Uile Merike Kärk Remes ütleb, et korteriühistu saab tõepoolest Lalli tegude kohta märgukirju nii ehitajalt kui munitsipaalpolitseilt.

"Kõik need saadame lahendamiseks edasi linnaosavalitsusse, kes talle pinda üürib," märgib Kärk Remes, kes ei taha oma sõnul probleemi pikemalt lahata.

Märksa jutukam on mees, kes majast väljub. Lalli füüsilisele emotsionaalsusele viidates jätab mees oma nime enda teada, küll aga nõustub rääkima põhjustest, mis on Lalli varem kahele naabrile kätega kallale ajanud.

Naabri sõnul on maja muinsuskaitsealune uks saanud kunstniku käe läbi külge raamitud reklaamid, mida seal olla ei tohiks. Samuti hoiab galerii peremees lukust lahti välisust, mis ühistu kodukorraga kokku ei sobi.

Kuna uks on lahti, on ehitusfirmal koridorist kaduma läinud töövahendeid ja materjale.

Kesklinna valitsuse pressiesindaja Kadri Kuus nendib, et oma üürivõlga pole Lall tasunud.

Vana hipi sõidukõlbmatu maastur

Reklaamauto on kaval võimalus hiilida mööda reklaamimaksu tasumisest, sest reklaamkirjadega erasõidukeid ei maksustata.

Samas puudub Lalli autol kesklinna elaniku parkimisluba, kuna ta ei ela seal. Soome registris olev roostest pudenevate rattakoobastega Daihatsu ei tohiks liikluses üldse osaleda.

Soome autoregister ütleb, et omanik Lallil on Soomes maksmata automaks, viimane tehniline ülevaatus kehtis kuni 2007. aasta augustini, kindlustus aga sama aasta aprillini.

Muuseas saab registri vahendusel ka teada, et auto tegelik värvus on sinine.

Noore kunstniku invaauto

Juba mõnda aega pargib Lai 11 ees teinegi kirjuks võõbatud auto. See on must Audi 100, mille tuuleklaasil on invaliidi parkimisluba.

Linnaametnik Ruth Pärna sõnul on see liikumispuudega inimese parkimisluba kehtiv ja välja antud perearsti esildise alusel. Kellele, seda Pärn öelda ei tohi.

Auto peale on võõbatud noore kunstniku Juhan Rodriku ehk Juku of Estonia reklaam ja kontaktid. Kas auto kuulub Rodrikule, pole teada, sest Eesti autoregister pole avalik.

Munitsipaalpolitsei andmetel tehti sellele Audile mullu üks hoiatustrahv Suur-Kloostri 2 vastas vales kohas parkimise eest ja trahv on makstud.

Mupo andmetel on selle auto kasutaja Lall.

Samal teemal

02.01.2017
Tallinna linn tõstab kunstnik Neeme Lalli lõplikult vanalinna korterist välja
12.11.2015
AHNE PEALINN: Tallinn tõstab parkimistasud rikaste Põhjamaade tasemele
20.10.2015
AS Ühisteenuste parkats teeb ära mitme kontrolöri töö

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee