Kommentaar

Kommentaar | Miinimumpalgaks 1000 eurot sajandi jooksul? (2)

Kadri Simson, Keskfraktsiooni esimees, 20. juuni 2014, 17:05
Foto: MARI LUUD
Pankur Indrek Neivelti mõtted on pannud paljusid inimesi kaasa mõtlema ning tekitanud väga väärtusliku diskussiooni Eesti tuleviku üle. Oluline on mõista, et praeguste trendide jätkumisel ei pruugi me oma arengute üle 10 või 15 aasta pärast enam uhked olla. Enamgi veel – tänaste arengute jätkudes ei saa me kunagi Reformierakonna loosungis lubatud Euroopa viie rikkama riigi hulka.

Visiooni puudumine

Oleme aastaid kuulnud kiidulaulu, kui ilusasti tasakaalus on Eesti riigieelarve. Paraku pole edu etaloniks vaid numbrid eelarve tabelis. Edu peaks mõõtma ka inimestes. Liiga paljud inimesed pole seda retoorikat uskuma jäänud ja leidnud igapäevaraskuste lahendamise võimaluse hoopis Eestist lahkumises. Nad on lahkunud riikidesse, kus sama töö eest saab väärilisemat palka ja kindlustunde tuleviku osas. Lahkunud inimesed ja maksumaksjate arvu vähenemine ongi Eesti viimaste aastate suurim kaotus. Kaotus, millega ei tohi leppida.

Eesti arengut kammitseb kõige rohkem pikaajalise visiooni puudumine. Kohati talumatuks on muutunud ükskõiksus ühiskonna vaesemate liikmete vastu. Mida väiksem on ühiskonnas ebavõrdsus, seda lihtsam on meil kõigil siin elada. Seetõttu  peab Eestis kehtiv maksusüsteem muutuma juba lähiaastatel selliselt, et väiksema sissetulekuga inimeste maksukoormus kahaneks märgataval määral.

Neivelti poolt ettevõtjatele tehtud ettepanek tõsta miinimumpalk nelja aasta jooksul 1000 eurole võib esmapilgul tunduda utoopiline, kuid ettevõtjad on aastaid nautinud odavat tööjõudu ja ära unustanud, et selle taga peituvad reaalsed inimesed, kes neile igapäevase leiva lauale kannavad. Miinimumpalga kasvu vajadust peavad loomulikult tunnistama ka tööandjad ning kindlasti vajab see laialdast sotsiaalset südametunnistust. Inimesed peaksid saama palgast ära elada, ja mitte avastama end pärast maksude tasumist taas vaese abivajajana.

Kui inimestel jääb kätte rohkem raha, siis tekib neil suurem motivatsioon tööd teha ning tööviljakus tõuseb. Pidurdub nende inimeste arv, kes mõtlevad välismaale tööd ja leiba otsima minna. Seeläbi suureneb siinsete maksumaksjate arv, mis võimaldab pakkuda paremaid sotsiaalseid garantiisid. Allesjäänud tööinimesed tähendavad ka suuremat turgu Eesti kaupadele ja teenustele ning seega paremaid väljavaateid meie ettevõtjatele.

Samas, miinimumpalga osas saab ka riik ettevõtjatele appi tulla. Täna tehakse maksusüsteemiga hiiglaslikke kingitusi suurfirmadele, kellel on võimalik kasum maksuvabalt välisriigi emafirmale saata. Seda praktikat muutes saaks eelarvesse piisavalt tulu, mis võimaldaks klassikalise ettevõtte tulumaksu tasakaalustamiseks alandada tööjõumakse, mis omakorda aitab ettevõtjal töötajale paremat palka maksta.

Eestis oli miinimumpalk aastaid külmutatud 278 eurole. Seitsme aastaga on seda tõstetud 77 euro võrra. Kui samas tempos jätkata, jõuaksime Neivelti pakutud 1000 euroni ehk alles järgmisel sajandil. Seega on vaja poliitilist tahet, mis tõstaks väikesepalgaliste tulu kiiremini kui seni kokku lepitud 35 eurot järgmisel aastal.

Miinimumpalk maksuvabaks

Valitsuse poliitilisest tahtest sõltub ka väikesepalgaliste töötajate maksukoormus, mis on euroopalike standardite kohaselt liiga kõrge. Keskerakonnal on lähiajal plaanis teha riigikogule ettepanek hakata järk-järgult tõstma tulumaksuvaba miinimumi, et miinimumpalgalt maksu ei võetaks.

Tulumaksuvaba miinimum, mis praegu on 144 eurot, ei arvesta inimeste reaalset toimetulekut ja nii madal tase loob juurde bürokraatiat. Kui miinimumpalgaga inimene tasub tulumaksu, seejärel kodukulud, avastab ta järgmise sammuna sageli end toimetulekutoetust taotlemas selle asemel, et suuta kulud katta iseenda palgast. Siiamaani on Reformierakonna valitsus teinud kingitusi vaid kõige jõukamatele, kes on võitnud järjepidevast tulumaksumäära alandamisest kordades rohkem kui madalapalgalised. Aeg muutusteks on küps.

2 KOMMENTAARI

j
Johnclair 8. juuni 2019, 09:20
I would include that unexpected mix together is a happiness to the eye' as well; that is the reason we have each one of the styles and sketch slant to make it is a enjoyable . Visit : https://essayacademia.com
j
Johnclair 8. juuni 2019, 09:18
I would include that unexpected mix together is a happiness to the eye' as well; that is the reason we have each one of the styles and sketch slant to...
(loe edasi)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee