Foto: TAIRO LUTTER
Teet Teder, reporter 19. juuni 2014 18:34
"Tubli koer teil. Terve paistab olema. Ja kass ka. Siin on arve 90 eurole."

"Tulite hambaarstile, tubli-tubli. Tehke suu lahti. Nii, hambad on teil korras. Võite suu kinni panna. 15 eurot saate kassas tasuda."

Mõlemad visiidid kestsid loetud minutid, aga arve esitati ikka nii, nagu oleks hambaarstile läinu loomamoodi haige ja koerale-kassile proteesid ehitatud. Mis veider nähtus on see, et teenust ei saa, aga raha küsimist see ei takista?

Ma mõistan, et mõlemal juhul on tohtrid tööd teinud. Inimese või pudulojuse vastu võtnud ja teda uurinud. Aga kas tõesti peaks arve esitama, kui leidu, et midagi peaks patsiendiga ka reaalselt ette võtma, ei olnud? Ainult teadmise eest, et tervis korras, maksmisest ma aru ei saa.

Sümboolsest tasust saan aga küll. Aega ju kulus, aga kui kahe minuti eest, see sisaldas hambatohtri juures elementaarseid viisakusavaldusi tervituseks, keskendumist ja head lahkumise soovimist, küsitakse 15 eurot, mis tunnitasuks teeks sel juhul 450 eurot, ei ole kaugeltki sümboolne. Samuti peaksin poes, kus minu maitse järgi saia sel päeval ei ole, samuti väikese veeringu jätma. Poes ma ju käisin.