Malluka beebiblogi

Malluka beebiblogi: kas lapsed vajavad tõesti unekooli?

Mariann Kaasik, 18. juuni 2014, 14:44

15 KOMMENTAARI

u
Unekool/ 21. juuni 2014, 13:52
Rohkem infot unekooli meetodite rakendamise kohta leiab nõustamiskeskkonnas www.unekool.ee. Unekooli eesmärgiks on pakkuda peredele nõu ja tuge lapse magamisharjumuste kujundamisel. Unekool on mõeldud peredele, kes tähtsustavad lapse une olulisust nii lapse arengu kui kogu pere heaolu seisukohast. Aitame Sul välja selgitada, mis võib olla lapse magamisprobleemide põhjusteks ning üheskoos leiame sobivaimad lahendused olukorra parandamiseks. Anname nõu, kuidas lapse ööpäevarütmiga kohanemist kiirendada ja võimalikke uneprobleeme ennetada. Kindlasti ei soovita me rakendada ranget unekooli.
K
?/ 19. juuni 2014, 20:00
Kas tegemist on referaadiga?
k
Kris/ 19. juuni 2014, 19:59
Mul laps 5 kuune ja alguses nagu ikka ärkas iga 3 tunni tagant, aga kuna endal kadus piim siis sai pudeli lapseks ja peale seda muutus ka magamine, aina pikemalt hakkas magama . Nüüd läheb pool 10.10 magama , ärkab 5-6 aeg annan süüa ja siis magab 8-9 ni. Et see hommikune söömaaeg 5-6 aeg võiks muidugi olemata olla aga ei tea kas hakkan nüüd laskma tal karjuda ? ta juba ärkab vahel nii, et ma ei kuule ja pistab kisama ja ma turboga köögis teen süüa, et .....ei teagi kas peaks unekooli vajama ja arvan, et mu närv ei pea vastu ja vaevalt ta vett ainult võtab.
m
meie meetod/ 19. juuni 2014, 18:00
Meil selline variant, mis töötab õhtul esimest korda magama jäädes aga mitte keskel ööd: lapsele peab looma mugava meeldiva ümbruskonna voodis. Me vahetame öö riided ja mähme all korruse magamistoa w:s väikse valguse käes, mis ka tuppa paistab. Beebi teab juba siis, mis teda ootab. Siis mängime voodis temaga rippuva konnaga, siis konn läheb tuttu. Peale seda tal on pehme tekk, mida näppides jääbki magama kui ise samas toas mehega meie voodis juttu räägime, peale seda jätan sinna beebi monitori ja kustutan valguse. Vahest tuleb ka väike nutt, beebile meeldib kerge näo katsumine ja kulmude paitamine, mis teda lutiga rahustavad. Keskel ööd karjub ta ja pääseb mu kõrvale ikkagi sööma, vahel õnnestub tagasi tõstmine, vahel mitte...
n
Njah/ 19. juuni 2014, 11:36
Olen armsa kohe-kohe aastaseks saava lapse ema, Poja endiselt ärkab öösel üldjuhul vähemalt 3 korda. Magama jääb ainult pika kussutamise peale süles. Ei ole olnud südant ranget unekooli rakendada. 2 ööl küll katsetasime , olles ise samas pimedas toas enda voosid pikali. lasime nutta vähemalt 15 min. kauem lihtsalt ei suutnud. Pisike nuuksus öö otsa järele, enam seda varjanti ei kasuta .. Loodame et küll ka meie poja hakkab terve öö magama kui õige aeg käes on! :)
h
Heh/ 19. juuni 2014, 00:21
Artikli autor vajab õigekirjakooli.
k
kõik valesti/ 18. juuni 2014, 22:17
mina tegin kõike valesti. algul jäi laps magama sules. viisin tema voodisse. siis jäi teleka ees, meie voodis ja viisin siis ta oma voodisse.
kuigi ma olen kõike valesti teinud, läheb mu laps nüüd, ise magama. ta on muidugi suur ka.
aga ka kõike valesti tehes, hakkavad nad lõpuks ise ja üksi magama minema.
m
Maire/ 18. juuni 2014, 18:52
Minul on unekoolist see variant läbitud, et viin lapse voodisse, panen pikali, ise lahkun toast, kui laps nutab, ootan minuti-kaks, lähen panen pikali, tekk peale ja tagasi...
alguses et üldse pikaliolemise põhimõtet harjutada olen lihtsalt voodi kõrval, nii kui püsti tuleb ütlen tuttu või pikali ja panen pikali. kui ta sellest põhimõttest aru saab, hakkan sama protsessi tegema ise iga päevaga uksele lähemale minnes. lapsed harjuvad.
praegu viimase lapsega on asi keerulisem. väiksena oli magamajäämine ok. nüüd mil ta on aastane on asi keerulisem. lastel on mingi aeg periood, kus tahab emme juures olla. vähemalt minu omadel oli. ja nüüd on siis nii, et see magamajäämine käib suure kisa saatel. nii kui näeb et viin voodisse kisab kui ratta peal. alul oli kauem, kuid kui viisin uneaja hilisemaks, hakkas ka kisamine lühemaks jääma. aga hetkel olen tavaliselt teises toa otsas ukse juures. pidevalt kontrollib kus olen, kuid rahuneb tunduvalt kiiremini kui enne. asi areneb. mõnikord saan ka ukse juurest ära minna teise tuppa, kus siis kõvema hõikamise peale lähen kontrollima.
ise leian, et eks olene ajast, meetoditest, ja ka närvikavast, kuidas õpetada last ise magama jääma. iga laps on erinev. mõni soovib lähedust, mõni mitte.
eks unekooli protsess on pikk. ei tohi nii et ühel õhtul aitab kussutamisest ja fsjoo...nüüd oma voodisse, tuli kustu, uks kinni ja karju tuttu end.
samas tuleb vanemal teha ka vahet jonnil, manipuleerival jonnil, ja hädakisal. jonn on selline kus ta millegi mittesaamisel pistab kisama, või end vastavalt väljendama, hädakisa on siis see, kus on tõsised pisarad ja laps on silmnähtavalt endast väljas. manipuleeriv jonn aga see, kui laps kisab kasvõi kõigest kõrist, siis jääb hetkeks vait nagu kontrollimaks kas keegi pani tähele või mitte. ja nii mitu korda. unekooli puhul on mul niipalju kogemust kolme lapsega, et esimestel päevadel võib tulla hädakisa. olukord uus ja kummaline, loomulikult kardab ju. edaspidi aga jonni jonn, kus laps lihtsalt ei taha, jonn siis ilma pisarateta, ja siis tuleb manipuleeriv jonn, kus moepärast natsa karjub, kuulatab, mängib teki või jalgadega, või mis kätte juhtub, jälle kisab, jälle ootab...
aga julme vanemaid on ka. kunagi laste rühmakasvatajad rääkisid, et neil oli kord vanem, kes ütles, et kui ta laps sõna ei kuula, siis tuleb ta pimedasse tuppa - või kappi luku taha panna. siis õpib. lasteaias muidugi keelduti...

e
Ema, kes vihkab unekoolitajaid/ 18. juuni 2014, 17:00
Jah, ma tõesti põlgan selliseid inimesi, kes lapsevihkajaliku meetodiga unekoolist kiitvalt kaagutavad. Ise laseks hea meelega sellistel vanematel ka nuttes teinekord abi paluda. Ja siis ütleks enesekindlat sellele tolvanile "paras koolitus" - ära arva, et keegi sulle kunagi appi tuleb. Elu ongi karm ja kui nii titele juba seda põrgut korraldatakse, siis vanema puhul peaks veelgi karmim olema. ei mingit abi, ei tänaval ei kuskil - pead ise hakkama saama, ja üleüldse ära sega oma halisemisega!
k
kui sa ei tea, siis ära räägi/ 18. juuni 2014, 19:34
minu laps oli poole aastane, kui ma talle unekooli tegin.
see oli öise söötmise ajal. poole aastane ei vaja öösel söömist, ta on harjunud ärkama ja sööma. lõpetasin ära. kaks ööd õppis. esimene öö tegi kaks nuttu ja teisel ööl ühe.
ei olnud julm.
miks nimetada asja vihkajalikuks ja milleks kõigeks veel, kui sa ise ei tea ja pole proovinud.
minu jaoks oli see õigustatud. laps magas pärast seda ööd läbi, ei ärganud, ei söönud, ka mina sain magada. ei näinud prolbeemmi.
ja laps on praegu 11 aastane. ei ole koolis probleeme, ei ole hüsteerik ega närvihaige, nagu siin mõned räägivad.
k
Kuidas sa ta öösel siis maha rahustasid?/ 20. juuni 2014, 10:55
Mul on nimelt sama asi - mul juba aastanegi, aga ikkagi ärkab öösel kahel-kolmel korral, et pudelit saada. Veega ei lepi, ainult piima (kusjuures harjutasin selle kombe talle ise talvel külge kui haige oli - "targemad" ju kaagutasid, et vedelikku ja vedelikku..
Nüüd aga ongi nii, et ilma piimapudelita ei uinu.
Kuidas sul õnnestus ta maha rahustada?
k
Katja/ 18. juuni 2014, 16:22
range unekool on ikka hullus, tõenäoliselt tulevad järelkajad alles siis kui laps läheb kooli. Psüühika lööb kindlasti väga sassi.
l
lollakas/ 18. juuni 2014, 15:36
ei ole nii, et tunde lased nutta
see käib ikka nii. et esimine kord 5 minutit, rahustad maha, siis 10 mintuti rahustad maha jne. see ei kesta lõputult. see mallukas või iganes ta nimi on, võiks ennast enne kurssi viia ja siis kirjutama hakata.
selline kopenhaagen igas küsimuses aga midagi ei tea.
a
AHHHHHhahahaha/ 18. juuni 2014, 15:29
isegi SUPERNANNY teeb seda eesti mõistes "rangemat unekooli"...
Mu oma laste peal töötab ideaalselt... Selle vahega, et ma istun tema juures haudvaikselt.. ja ei liiguta end väga, samas ei vaata talle ka silma.. aga laps teab, et ma olen tema juures kohal.. ja varsti ta lõpetab karjumise, tõmbab omale ise teki ka peale..
head ööd
m
Margit/ 18. juuni 2014, 15:18
Minu meelest see range unekool tuleks lausa seadusega ära keelata. Kurioosne on, et lastekaitse on ka oluliselt leebemal põhjusel platsis. Aga..?

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee