Eesti uudised

Mõni naps klassiekskursioonil? Lapsevanem: sellest võib alata pikk reis põhja (31)

Liina Metsküla, 17. juuni 2014 18:10
Pilt on illustreeriv!Foto: PantherMedia / Scanpix
"Pahatihti on selline teema, et olukorda ei teadvustata endale. Joomise hetkel on huvitav ja tüdrukute ees püütakse näidata, kui lahe mees oled. Aga sellest mõtlematust teost võib alata pikk reis põhja," avaldab klassireisil tipsutamise üle muret teismelise poisi kasuisa.

Lääne-Eesti gümnaasiumi 11. klassis õppiv 17aastane noormees käis möödunud nädalal kooliekskursioonil Kesk-Euroopas. Reisilt saabus ta koju kolme pudeli veiniga.

"Sadas siis laupäeva õhtul kolme pudeliga sisse ning nende toomise kohta midagi väga asjalikku öelda ei osanud," meenutab koolipoisi kasuisa Ants (nimi muudetud - L.M). "Tema arust oli see täiesti normaalne, et reisil alkoholi joodi," lisab ta.

Poisi sõnul jäidki need kolm veinipudelit reisilt üle ning seetõttu tõi ta need emale kingituseks. Et õpetajad oleksid ostnud või üldse teadnud alkoholist, Ants ei usu.

"Ma ei kujuta ette, kuidas Ungaris alkoholi müüakse. Kas seal üldse on mingi vanusepiir? Äkki saab iga ettejuhtuv alkoholi?" kehitab kasuisa õlgu.

Ka ei usu ta, et poiss ise reisil alkoholi tarbinud oleks. "Ma ei pannud tähele, et tal pärast reisi paha oleks olnud. Pealegi on ta muidu tubli: suitsu ta ei tee ja hinded on head. Ehk on gümnaasiumis õppides ka vähem ahvatlusi kui näiteks kutsekoolis," nendib Ants.

Samal teemal

"Siiski on 11. klass selline pöördepunkt ja tema tegemisi tuleb jälgida," lisab kasuisa, kelle teada oli ekskursioonigrupis ka vanemaid õpilasi.

Vanem: ei ole vaja isegi kodus alkoholi maitsta!

Ants peab noores eas joomist taunimisväärseks, sest on isegi tundnud alkoholi väge. "Ma olen kärakat pannud kõvasti – nädal aega jutti. See kõik saab alguse koolist: algul vaatad pealt, siis väike naps, siis hiljem mingi jook, et oleks õdusam olek," räägib kasuisa, mis teda teemast rääkima ajendas "Sealt see kirg, harjumus ja soov tulevadki. Algul mõeldakse, et mis see ikka on, aga ükskord avastad, et polegi enam sõpru ümberringi. Kui üldse ärkad ja tuled sellest välja.."

Ants ise on olnud täielikult karsklane pool aastat.

Ta nimetab liignoorena vägijookide proovimist mõtlematuks teoks, millest võib saada alguse pikk reis põhja. Ka kodus alkoholi mekkimist Ants alaealiste puhul ei soosi.

"Ei ole neil vaja üldse juua. Muidu tekib arvamus, et see on normaalne," ütleb ta kindlalt.

Kõnealuse gümnaasiumi direktori sõnul ei olnud ekskursiooni korraldajaks kool ise, vaid see oli õpilaste initsiatiiv. "Ekskursiooni vastutav isik oli klassijuhataja, keda ma isegi täna (esmaspäeval – L.M) nägin. Ta käis täna minu kabinetis ja mainis, et reis läks väga hästi," ütleb kooli direktor.

Ka klassijuhataja on jutust üllatunud ning kinnitab: mingisugust joomist küll ei toimunud. "Eks nad olid kauem üleval ja lõbusad, aga see oli ka kõik," tõdeb klassijuhataja. "Ei giidil ega reisijuhil ei olnud nende osas pretensioone. Eks nad kippusid vahepeal naerma, aga mingisugust joomist küll polnud. Öeldi isegi, et nad on keskmisest toredamad noored."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee