Maailm

Jatsenjuk: Ukraina ei hakka Vene Gazpromi viie miljardiga doteerima (35)

AFP/AP/Interfax/BNS/Õhtuleht, 17. juuni 2014 07:00
USUB KOHTUVÕITU: Peaminister Arseni Jatsenjuk usub, et Ukraina saavutab vaidluses Gazpromiga Stockholmi arbitraažikohtus positiivse lahenduse. Foto: Reuters
Vene gaasimonopol nõuab alates eile hommikust (kell 9 Eesti aja järgi) Ukraina energiafirmalt Naftogaz gaasi eest ettemaksu, teatas Gazprom pärast nurjunud läbirääkimisi gaasi hinna ja Ukraina võla üle.

"Otsus on langetatud Naftogazi krooniliste võlgnevuste tõttu. Kompanii on Vene gaasi eest võlgu kokku 4,458 miljardit dollarit: 1,451 miljardit novembri-detsembri 2013 ja 3,007 miljardit 2014. aasta aprilli-mai eest," seisab Gazpromi avalduses.

Venemaa vähendas pärast läbirääkimiste nurjumist gaasitarneid ning saadab Ukrainale gaasi vaid transiidiks Euroopa riikidesse, teatas Ukraina energeetikaminister Juri Prodan eile Kiievis valitsus-

istungil. Euroopa Liit saab umbes 15% vajaminevast gaasist (185 miljonit kuupmeetrit ööpäevas) Ukraina torujuhtmete kaudu.

Samal teemal

Prodan kinnitas, et tänu kogutud gaasivarudele ja tarbimise hooajalisele vähenemisele suudab Ukraina pikka aega tagada gaasitransiiti Euroopale ja tarneid sisetarbijatele. "Ukraina on sündmuste seesuguseks arenguks valmis. Tagame kindla gaasitransiidi ja tarned sisetarbijatele," ütles energeetikaminister.

Naftogazi juhatuse esimees Andri Kobolev teatas, et gaasihoidlatesse on kogutud ligi 14 miljardit kuupmeetrit gaasi. "Meil on aega ja võimalus lahendada seda küsimust vähemalt detsembrini," lisas ta.

Venemaa ja Ukraina gaasikõnelusi vahendanud Euroopa Liidu energiavolinik Günther Oettinger hoiatas pärast kõneluste katkemist, et Euroopa Liit võib seista talvel silmitsi gaasinappusega.

Oettingeri sõnul oli Ukraina nõus 385dollarise hinnaga 1000 kuupmeetri gaasi eest talvekuudel ja umbes 300dollarilise hinnaga suvel. Vene pool nõudis kohe 1,9 miljardi dollari tasumist ja üleüldist gaasi hinda 385 dollarit tuhandelt kuupmeetrilt.

Vene-Ukraina varasemad gaasi-tülid tipnesid 2006. ja 2009. aastal Euroopa tarnete ajutise katkemisega.

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk andis ministeeriumidele, riigi gaasiettevõttele Naftogaz ja omavalitsustele korralduse valmistuda riigi energiatööstuse toimimiseks ilma Vene gaasitarneteta. Samuti volitas ta energeetikaministeeriumi ja justiitsministeeriumi koostama seaduseelnõu erakorralisest olukorrast riigi energiasektoris.

Jatsenjuk rõhutas eile, et Ukraina ei hakka doteerima Vene Gazpromi viie miljardi dollariga aastas, et Venemaa saaks osta relvi, tanke ja lennukeid ning pommitaks Ukraina territooriumi. Peaminister lisas, et peab heaks võimalust saavutada vaidluses Vene gaasfirmaga positiivne lahendus Stockholmi arbitraažikohtus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee