2
fotot
VETT EI KARDA: Henrik Normanni pisipoeg Georg tundis end basseinis pildistamisel kui kala vees. Isa loodab, et varajane tutvus veega aitab poisil hiljem hirme vältida. (Martin Koot)

"Mõtlesin ikkagi, et natuke naljakas: lähed paned imiku vette, lased käed lahti ja las ta vajub!" meenutab oma tundeid näitleja-laulja Henrik Normann, kes käis pisipoeg Georgiga basseinis allveepildistamisel.

"Umbes kolm sekundit ta oligi vee all ja aparaat tegi ruttu tsõk-tsõk-tsõk," kirjeldab Normann pool tundi väldanud protseduuri, mis tehti ühes Saku lasteaia väikeses basseinis. Sügavuses, kus näitlejale ulatus vesi vaid nabani.

Normann ütleb, et Georg suhtus toimuvasse stoilisemalt kui tema ise. "Ma olin alguses suhteliselt skeptiline, natuke võõrastav ikkagi," tunnistab mees, kes tegi enne fotosessiooni raamatuid lugedes ka veidi eeltööd. Näiteks õppis ta sealt, et väikesel lapsel on instinkt – vee alla vajudes ei tõmba ta endale vedelikku kohe sisse. Just nagu emakõhus viibideski. "Aga ma ikkagi mõtlesin, et on kuidagi naljakas: lähed paned imiku vette, lased käed lahti – las vajub!" mõlgutab Normann.

"Tema vett ei karda, seda oli näha juba vannitamisest peale – talle võis vett pähe lasta ja igatpidi sulistada," kiidab Normann. "Ta pidas väga vapralt vastu – ema Monika (Normanni elukaaslane Monika Sepp – J. M.) oli vees ja lasi ta lahti, siis Georg liigutas natuke vee all ja ema haaras uuesti kinni. Nii see käis!"

Väikelastega allveepildistamine tundub olevat uus trend ja Normanngi tuli samale mõttele selle kaudu, et paljud jagasid oma fotosid Facebookis. "Fotograaf ütles, et issand jumal – lapsemammad panevad titele ülikonna selga ja kikilipsu ette, tüdrukule kleidi," kirjeldab Normann tänapäevaveidrusi. "Siis ma küsisin: kas mõni on kivi ka kaela pannud?" visanud mees julma nalja.

Näitleja nendib: kui mingi asi on parasjagu moes, siis minnakse sellega Eestis ikka hullumiseni. Georgi koha pealt polnud mingit peamurdmist – poisile ujumispüksid jalga ja kõik. "Milleks on vaja panna lapsele selga riided ja hakata teda siis uputama, see on jabur ju!"

Vette hüpata ei taha

Kui Georg tunneb end vees koduselt, siis kindlasti pole ta seda omadust pärinud isa Henrikult. Viimasel on selleks liiga palju traumeerivaid kogemusi. Normann räägib, kuidas ta kooli ajal kohustuslikus korras Kalevi ujulas pidi käima. "Seal valiti mind välja, et pikka kasvu poiss, ujujaks nagu loodud! Aga mina ei seisnud ilma korgilauata üldse vee pealgi," kirjeldab näitleja.

Lapseohtu Normann võeti seepeale ujumislaagrisse. Poisile oli lisaboonuseks linnast minemasaamine. Õpetamisest polnud aga tolku sealgi – Normann meenutab, et temaga tegelemiseks polnud aega eriti kellelgi ja tagatipuks lükati ta lihtsalt järve. "Kui ikka selja tagant lükatakse mitteujuja järvevette, siis on see väga suur šokk!" räägib näitleja. "Hakkasin vajuma ja sain lõpuks kuidagi nendest ujumisradade rõngastest kinni. Kriimustasin oma rinna ära ja pärast seda oli veehirm ikka väga kaua." Noor Normann nõudnud veest välja saades kohe oma isa järele, kes ta laagrist ära viiks.

Mees pihib, et vettehüppeid ei harrasta ta siiani, ei pea ees ega ka pommi ? hirm on ikka sees. "Ka filmivõtetel pidime basseinis vee alla minema ja mul oli sellega tükk tegu," kirjeldab Normann.

Seda enam usub ta, et varajane sinasõprus veega jääb Georgil kestma. Nagu vanemal pojal Frederikulgi, kes käinud ujumislaagris ja valdab hästi eri stiile. "Ma arvan, et kergem on mitteoskajal ujumist õppida. Saada veega sõbraks, mitte veehirmust üle!" analüüsib Normann.

Igatahes on Georgi allveepiltidega üks väike kogemus ja mälestus nüüd pagasis juures. "Praegu teevad need pildid nalja ainult vanematele, aga võib-olla tunneb Georg hiljem ise ka heameelt, milline ta seal välja näeb!"

Jaga artiklit

20 kommentaari

O
ohh  /   15:39, 17. juuni 2014
See Normani poosetamine vanatoi kohta käib tõsiselt ajudele aga...
TULE TAEVAS APPI EESTIMAALASED.....
KIRJAPILT RÄÄGIB ISEENDA EEST:
Aa ja aa. / 09:48, 17. juuni 2014
sellest ka üks barodeerija tuleb
KERTU / 11:02, 17. juuni 2014
SELLEST AIAST PEALE
G
grenn  /   12:52, 17. juuni 2014
ohh seda edevust, minu titt on kõige armsam, teeme pilte vee all ja vee peal. arulage maailm, rahunega maja ja jätke lapsed rahule.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis