Vahelejäänu häbi: Süüpingis istuvad ekskavaatori-gängi liikmed Raido ja Märt kasutavad viimaseid istungieelseid sekundeid, et tutvuda veel kord süüdistuskokkuvõtte olulisemate punktidega ja ühtlasi varjata nägu. Foto: Tiina Kõrtsini
Juhan Haravee 17. juuni 2014 07:00
Harju maakohtus ekskavaatorite varguse protsessil ütlusi andvad tunnistajad on hämmingus, et ülikalli rasketehnika valvele ei suvatse kasutajad pahatihti sentigi kulutada.

Põhja ringkonnaprokuratuur saatis juuni alguses Harju maakohtusse viis meest, kellele on esitatud süüdistus kuulumises kuritegelikku gruppi, kes pani 2012–2013 aastal Tallinnas ja Harjumaal toime rasketehnika vargused ja edasimüümised.

Süüdistus on esitatud Raidole (35), Aivole (48), Märdile (37), Arturile (28), Raunole (35) ja Erole (41). Juba istungi algjärgus eraldas kohus kriminaalasjast süüdistatava Arturi materjalid, sest ta on praegu Prantsusmaal kohtu all süüdistatuna kelmuses ja dokumendi võltsimises. Kolm süüdistatavat on võetud Eestis vahi alla ja kaks viibivad tõkendi alusel vabaduses.

Vastavalt süüdistusele panid jõugu liikmed 2012–2013 toime kuus ekskavaatori ja laaduri vargust või vargusekatset. Kolm varastatud masinat õnnestus politseil kätte saada ja kaks vargust jäid lõpule viimata, sest ekskavaatoreid ei õnnestunud käivitada.

Eile jätkus istung Liivalaia tänava kohtumajas tunnistajate ülekuulamisega.

Esimesena astus tunnistajana üles kohtualuse Aivo poeg Rauno (24), kes kasutas oma seadusest tulenevat õigust ega soovinud anda ütlusi oma lähedase vastu. Kohtuniku küsimusele, miks ta seda õigust juba varem ei kasutanud, vastab Rauno: "Mulle selgitati minu õigusi alles ülekuulamisel. Öeldi siis, et ega ma ei pea tunnistusi andma, aga võiksin ikka."

Prokurör loeb ette Rauno eeluurimisel antud ütlused, mis puudutavad tema isaga koos tehtud tööreisi Leetu. Tõendina kohus neid meenutusi aga enam arvesse võtta ei saa, sest seadus seda pärast Rauno ütlustest loobumist kohtus paraku ei võimalda.

Järgmised tunnistajad, kes kolme süüpingis ja kahte kohtusaalis viibivat süüdistatavat varem kohanud ei ole, meenutavad oma kokkupuuteid varguse sihtmärgiks osutunud rasketehnikaga või siis kuidas nad tahtmatult kuriteo toimepanemise tunnistajaks osutusid.

Ekskavaatoreid ei valvata?

Üks neist, Tarmo (42), kes 2012. aasta augustis töötas Sakus, kirjeldab seika, kuidas nende üüritud traktor oli ühe esmaspäeva hommikul lihtsalt kadunud. "Reedel ja nädalavahetusel seda ei kasutatud," räägib töömees Tarmo. "Kopajuht avastas esmaspäeval, et masin on kadunud, aga meil polnud aimugi, kes võis selle ära viia. Territooriumil, kus traktor seisis, mingit valvet ei olnud."

Mullu juuni alguses nägi tunnistaja Silver õhtuhämaruses Saku vahel liikumas Mercedese väikebussi, mis transportis väikest roomiktraktorit. "Bussi roolis istunud juhi nägu ma mööda sõites hästi ei näinud, ei meenu täpselt seegi, kas traktor oli käru või treileri peal," meenutab Silver. "Hommikul läksin tuttava firmajuhi juurest läbi, kellelt kuulsin, et neil on traktor ära viidud. Siis hakkasin alles taipama, mida ma eelmisel õhtul tegelikult Sakus nägin."

Ka Tallinnas Kadaka tee kandis kaubandusfirmat juhtiv Olav (44) vastab kohtuniku küsimusele, et kedagi ta süüpingis ja kohtusaalis viibijatest varem kohanud ei ole – vähemalt lähedalt ja näost näkku. Mullu juunis ühel hilisõhtul tööl viibinud Olav jagab kohtuga oma kummalist mälestust, mis – nagu hiljem selgus –, samuti ekskavaatori-gängiga vahetult seotud.

"Kõigepealt hakkas meie akna all jörisema üks kurbade silmadega Mercedes, mis sel kellaajal oli üsna imelik," räägib Olav. "Kell 23.30 hakkas aga hoovi pealt veel suuremat müra kostuma. Nägin, kuidas püüti käivitada meie naabrimehe kollast traktorit. Kui see liikuma saadi, ei suudetud koppa kuidagi maast lahti saada ja see jäigi kaasa lohisema, kuni punast teetöölise vesti kandnud juht sellega läbi aia põrutas."

Siis helistas Olav politseinumbril 110 ning teavitas oma kahtlustest. Poolteist tundi hiljem teatati politseist, et tullakse sündmuskohta üle vaatama, millest Olav järeldas, et koppa lohistav kurikael oli juba tabatud.

Mitteametlik kuritegude loetelu

2012. augustis varastati Saku vallast 28 600 eurot maksev laadur-ekskavaator JCB, mida varjati kuni järgmise aasta suveni Eestis ja müüdi seejärel Leetu.

2013. mais püüti Saue vallast varastada ekskavaatorit JCB väärtusega 35 000 eurot, kuid see ei käivitunud.

Mullu juunis varastati Saku vallast 17 400 eurot maksev miniekskavaator Volvo, mis anti politseile välja pärast kuriteos kahtlustatavate kinnipidamist mullu sügisel.

Samuti püüti eelmise aasta juunis Tallinnas Mustamäel ettevõtte territooriumilt varastada 42 000 eurot maksvat ekskavaatorit Komatsu. Kuna see ei käivitunud, võeti ära kõrval seisnud sama marki ekskavaator, mis oli väärt 88 800 eurot.

Politsei peatas ekskavaatori sündmuskoha lähedal ja pidas selle roolis olnud mehe kinni. Viimane vargus toimus mullu 10. septembril, kui Saue linnast varastati 80 000 eurot maksev frontaallaadur Catepillar. Paar päeva hiljem tabas politsei varastatud laaduri 30 kilomeetri kaugusel Tallinnast, kui masinat üritati Leetu transportida.