Eesti uudised

Paarikümne aastaga lisandus Tallinnas rohkem kui 300 tänavat 

Toimetas Kristin Aasma, 16. juuni 2014 12:40
Tallinna uued tänavad. PikaliivaFoto: Mati Hiis
Aktiivse kinnisvaraarenduse tulemusel on Tallinn 1994. aastast juurde saanud üle 300 tänava. Praeguseks on Tallinnas 1509 tänavanime ning neile lisaks veel 203 erinevat kohanime.

Tallinna tänava- jm kohanimede hulk on kasvanud 20 aastaga ligi viiendiku võrra, edastas Raepress. Eriti ohtralt on uusi tänavaid tekkinud Haabersti ja Pirita linnaossa – Haabersti on saanud juurde 126 ning Pirita 84 nimeobjekti, millest osa on veel välja ehitamata.

Kõige rohkem uusi nimesid määrati 2000. aastal (52) ja 2001. aastal (32).

Uute kohanimede valimisel lähtutakse kohanimeseaduses toodud põhimõtetest ja Tallinnas aastakümnete jooksul välja kujunenud praktikast. Eelistatuimad on nimed, mis on paikkonnas tuntud või mis on tähtsad aja- või kultuurilooliselt. Nii on väga paljud tänavad nimed saanud endiste talude nimede järgi, mille vahetus läheduses nad asuvad, näiteks Visase tänav Lasnamäel, Rätsepa tee Pirital, Jaagu tänav Haaberstis jne.

Kui ajalooliselt või kultuurilooliselt tähtsat või paikkonnas tuntud ja levinud kohanime ei ole, eelistatakse nime määrates paikkonnaga seonduvaid kohanimesid (näiteks Teaduspargi tänav Mustamäel, mis on juurdepääsuks teadus- ja ärilinnakule), nimeobjekti iseärasustega seonduvaid kohanimesid (näiteks tänava kujust tulenevad Hoburaua tänav Haaberstis ja Pöörise tänav Mustamäel).

Palju on tänavanimede määramisel kasutatud paikkonnaga seonduvaid nimesid või sobivaid rühmateemasid nagu näiteks linnunimega tänavad Kristiines, liblika-temaatika Pirital või siis põllu- ja maaharimise teema Haaberstis, endise Pikaliiva küla maadel jne.