Katrin Pauts Foto: Tiina Kõrtsini
Katrin Pauts 16. juuni 2014 07:00
«MIDA??!!??» loed hilisõhtul oma Facebooki-sõbra «seinalt». Loomulikult tabab sind mure: mis on inimesega juhtunud? Lasti töölt lahti? Naine leidis uue? Hammas valutab? Talitse end, kui su käsi tõusis saatma sõnumit: «Kas vajad abi?» Kogu abi, mida su sõber vajab, tuleks saata väljakule, mis on kaugel maa ja mere taga Rio de Janeiros. Seekord oli kisa valjemgi kui tavaliselt, sest MMi algus langes kokku täiskuuga.

Kuidas tasuks võhikul reageerida? Teeselda huvi? Ignoreerida? Viimasel juhul pead leppima, et tervelt kuu aega ei ole sul vutihuvilise sõbraga millestki kõnelda. Teda ei huvita laulupidu ega maasikate hind. Teda ei huvita isegi jaanipäev (aasal mätta otsas pole ju telerit). Seega tasub valida esimene variant. Nagu eelmises päevikusissekandes märkisin, ei ole jalgpallihuvi teesklemine keeruline. Kui sõber röögatab: «MIDA??!!??», kirjutad kommentaariks: «Täpselt!!!!» Sõnum «AAAAAA!!!!» väärib vastust «IUUUUU!!!!!» Sada «laiki» on kindlustatud ja sõprus säilitatud.

Huvi teesklemise kõrgeim aste on matši jälgimine sõprade seltsis. Kuidas see 90 minutit küll üle elada? Kõigepealt varusta end õllega (keegi ei joo jalgpalli vaadates veini!). Sellega on pool tööd tehtud. Kui telepurgi ees röökivad semud sinult mingi olukorra kohta arvamust pärivad, rüüpa tugev lonks. Solguta märjukest ja oota. Et mäng areneb kiiresti, kriiskab mõni sõpradest õige pea: «Uskumatu, mida kohtunikunäru praegu tegi!» Sel sekundil võid õllepurgi lauale panna – kriis on möödunud. Laudkond räuskab juba uuest olukorrast. Kui aga väljakul valitseb tüüne vaikus ja sõbrad sind juba minut aega ootusärevalt põrnitsevad, hakka luksuma.

Mida aga mängu ajal jälgida, et igavus ei tapaks? Kui oled naine, vali jalgpallurite hulgast meelepäraseim hurmur ja leiad, et vaatamisväärset on küll – millised reiemusklid, soeng ja kõrvarõngad! Kujutle teda aluspesus. Kujutle teda särgita (kui veab, lööb ta värava ja rebibki endal rinna paljaks). Kui oled heteromees, siis jälgi hoopis tribüüne. Kuumas Brasiilias on lootust näha võimsaid rinnapartiisid ja vormikaid tagumikke, mida riie vaevalt rikub.

Kes ei viitsi mängu üldse jälgida, vaadelgu oma sõpru. Emotsionaalsetes ja ekstreemsetes olukordades avaldub inimese tõeline pale. Naise tuhvlialusest tuttav kargab raevunult lauale ja kukub õlletoope vastu seina loopima. Macho'st naaber aga puhkeb kohtuniku ebaõiglase vile puhul nutma. Kirjanik Andrus Kivirähk on öelnud, et jalgpall on ennekõike vägev vaatemäng. Seda see on – ole sa fänn või lihtsalt teatrihuviline.