Eesti uudised

Märulipolitsei salajane veekahur suudab kivisillutise lendu paisata (11)

Teet Teder, 16. juuni 2014, 07:00
NAGU PUDRUKUUL: Suured metallist tünnid lendasid märulipolitsei veekahuri ees nagu pudrukuulid. Väidetavalt jäi veerand võimsusest veel kasutamata. Fotograaf sai pärast selle kaadri tegemist väga märjaks. Foto: MATI HIIS
"Surusin ennast vastu küll, aga nagu kurikaga oleks vastu jalgu saanud. Püsti ei püsinud," räägib üks märulipolitseinik, 107kilone musklimägi, kes harjutuste ajal politsei veekahuriga silmitsi on seisnud. Laupäeval näidati salajast masinat Rakveres politseimuuseumis. Siis selle ette kedagi seisma ei lubatud.

Eesti politseimuuseumi õuel väänati laupäeval asfaldile mehi nii et otsmik marraskil ja randmed valusad ning tulistati veekahurist suuri metallist tünne – tutvustati märulipolitseinike tööd.

"Minge kaugemale! Veel, veel!" juhendati politseimuuseumi õuel rahvahulka, kes suurest hallist masinast, mis kõike muud kui ilus, juba niigi kümneid meetreid eemal seisis. Masina komandör pelgas mitte seda, et inimesed märjaks võiksid saada, vaid seda, et hirmsa survega võib veekahur munakivisillutise lahti lüüa ja munakad rahva pihta lennutada. Enne on sellega kehvemat asfalditki kooritud. Õhtulehe fotograaf Mati varjas ennast kahurist umbes 40 meetri kaugusele autovraki taha, et häid kaadreid saada, ja sai ikkagi väga märjaks.

Salvestised tõendusmaterjaliks

2009 sai Eesti politsei kätte uue veekahuri, mis kannab tootja veebilehel nime – "Demokraatia tagamise masin". See ongi üks väheseid fakte, mis selle halli hiiglase kohta teada. Õhtulehelegi loetakse laupäeval sõnad peale, et väljast võib masinat pildistada palju kulub, aga kui mõni luuk lahti tehakse, siis sealt ühtki ülesvõtet teha ei tohi. Samas, väljast polegi suurt midagi pildistada – kuulikindlate akende ees on trellid ja sisse neist väga ei näe, katusel on veekahurid ja auto küljed on siledad nagu köögilaud, isegi linke pole. Autosse pääseb ainult mõisaaegset keldrivõtit meenutava kaasaskantava lingiga.

Eksklusiivselt pääses autosse politseimuuseumi direktor Andrus Eesmaa, kes rääkis, et autos on palju ekraane. Masinal on kaamerate abil 360kraadine ülevaade kõigest, mis auto ümber toimub. Peale hea vaate on kaamerate eesmärk kõike salvestada, et materjale pärast analüüsida ja tõendusmaterjalina kasutada.

Kustutab end ise

Masina meeskond räägib vähe, aga see-eest lühikeste lausetega. Ükski neist kaamerate ees poseerima nõus pole ja küsimustele vastavad "jah", "ei", "ei tohi rääkida". Isegi oma nimesid ei öelda. Siiski poetab kiilaspäine, pisut enam kui tõsise näoga mustas vormis musti päikeseprille kandev musklis mees, et auto kaalub 20 tonni, sellest kuus tonni on vett. Masina ees on hüdrauliliselt üles-alla liigutatav massiivne rammraud. Veesurvet peletisel nii palju pole, et autosid eest lükata, seepärast see ramm. Kuigi masinat pole Eestis veel kunagi sihtotstarbeliselt kasutatud – üheksa miljonit krooni maksnud masin soetati kaks aastat pärast aprillirahutusi – on ta parajalt kriimuline. Treeningutel on sellega üksjagu autosid nügitud. Autos on veel vahuainet tule kustutamiseks ja 50 liitrit kontsentreeritud gaasi. Kiilaspäise mehe sõnul piisab sellest, et Tallinna vanalinn inimestest tühjaks teha. Autol on võime end ise pealt ja alt kustutada. Kuigi tehaseautost palju järel pole, on see ehitatud Mercedes Actros 2032 baasil. Üks mersu märk auto küljele siiski jäänud on. Kuigi kiilaspäine mees seda otseselt ei kinnita, ümber aga ka ei lükka, räägitakse, et autol on kokku 16 veejuga.

Veekahuri kasutamine

Siseministri Marko Pomerantsi 2010. aastal välja antud määruse alusel annab loa veekahurit kasutada politsei- ja piirivalveameti peadirektor või tema volitatud politseinik.

Enne veekahuri kasutamist on politseil kohustus hoiatada valjuhääldi kaudu veekahuri kasutamisest. Veekahuri kasutamisest hoiatamisel:

 1) antakse korraldus vabatahtlikult lahkuda veekahuri kasutamise mõjualast;

 2) teatatakse veekahuri kasutamise alguse aeg, mis peab olema proportsionaalne võimalusega vabatahtlikuks lahkumiseks;

 3) teatatakse lisaainete kasutamisest ning selle eesmärgist;

4) tehakse lisaainete kasutamisel ettepanek läheduses asuvate hoonete uste ja akende sulgemiseks.

Ka vahetult enne veekahuri kasutamist antakse valjuhääldi kaudu teade veekahuri kasutamisest. Vahetust teatamisest võib loobuda üksnes juhul, kui hoiatamine ei ole võimalik juhtumi asjaoludest tulenevalt. Veekahurit on keelatud kasutada, kui rahvahulk asub välja lülitamata elektriseadmete ja rajatiste lähedal või keemiliste ainete

käitlemise koha läheduses, kui keemilised ained veega reageerimisel või veesurve tagajärjel võivad tekitada plahvatusohu.

Elevandiks liiga ilus

Pronksimässu esimesel ööl, 26. aprillil, saadi vanglate ametilt vana, Vene tuletõrjeauto URAL baasil ehitatud veekahur, mida märulipolitseinikud hellitavalt elevandiks kutsusid.

Uus olevat sellise hüüdnime jaoks liiga ilus. Elevandiga kasteti pronksiöö huligaane Endla tänava otsas. Siis sai veepaak tühjaks ja pärast seda hakkas masin tõrkuma ja jäi kasutult seisma.

Järgmiseks päevaks laenati lätlastelt palju võimsam veekahur, mida õhtul ja öösel Tallinnas edukalt kasutati. Lätlased ostsid kalli masina USA presidendi George W. Bushi Riia visiidi tarbeks.

NAGU PUDRUKUUL: Suured metallist tünnid lendasid märulipolitsei veekahuri ees nagu pudrukuulid. Väidetavalt jäi veerand võimsusest veel kasutamata. Fotograaf sai pärast selle kaadri tegemist väga märjaks. MATI HIIS

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee