Eesti uudised

Lisatud Kanal 2 "Reporteri" video!

PRESIDENT ILVES LEINAPÄEVAL: küüditamise julmalt külm laine puudutas tervet Eestit, kõiki meie inimesi (39)

Toimetas Kaspar Käänik, 14. juuni 2014 18:20
Massiküüditamise ohvrite vastuvõtt Kadrioru roosiaias.Foto: Marek Metslaid
"Kommunismi ja natsismi kuriteod, küüditamised, holokaust ja holodomor on inimsusevastased kuriteod, mida me ei tohi unustada," ütles president Toomas Hendrik Ilves laupäeval Kadrioru roosiaias massiküüditamise ohvrite vastuvõtul.

"Seda arutut kurjust üle põlvkondade ikka mäletades, on meelespidamine üheks tagatiseks, et enam ei saaks võimalikuks olukord, kus segunevad pime sallimatus, vabaduse ja demokraatia puudumine, repressioonid enda rahva ja teiste vastu," ütles riigipea.

Samal teemal

Ilves märkis oma sõnavõtus, et kommunistlik režiim võttis oma repressioonide ohvriteks teadlikult need, kes olid olnud vabad inimesed ja oskasid või julgesid seda vabadust igatseda. "Neid kardab ja püüab hävitada iga totalitaarne režiim: küüditades ja mõrvates, külvates hirmu ja alandlikkust," sõnas riigipea.

"Täna mälestame kõiki neid ohvreid, sõltumata nende rahvusest, usutunnistusest või kodumaast," lisas ta.

President Ilves nentis, et kakskümmend viis aastat pärast Euroopa annus mirabilis't – Raudse Eesriide langemist ja totalitaarse süsteemi kokkukukkumist – oleme Euroopas jälle tunnistajaks vägivaldsele piiride muutmisele ning teise riigi suveräänsuse ja rahvusvahelise õiguse jalge alla tallamisele.

"Seda kõike saatev eneseõigustuslik retoorika on meile õõvastavalt tuttav. Me oleme ennegi näinud, kuidas kaunitesse sõnadesse peidetakse julmad eesmärgid ja alatud kavatsused," tõdes president Ilves ja lisas: "Seetõttu peame pidevalt Eesti eest hoolitsema. Hoidma kõiki oma inimesi, seisma igakülgselt enda riigi julgeoleku kaitsel ning hoolima vabadusest Euroopas ja ka kaugemal. Oma vaba riik ja demokraatia nõuavad hoolsat tööd. Seda peame me ise tegema, vastutust ei ole siin kellelegi veeretada."

Samal teemal

14.06.2014
Paet: küüditamine oli inimsusevastane kuritegu
14.06.2014
GALERII: Kuressaares mälestati juuniküüditamise ohvreid
14.06.2014
FOTOD: Tartus mälestati küüditamise ohvreid
14.06.2014
Vello Salo küüditamisest: kuidas selline asi üldse võimalik oli