PROTEST: Horvaatia mängijad Dejan Lovren ja Ivan Rakitic pärivad aru nende vastu ebaõiglase penalti määranud Jaapani kohtunikult Yuichi Nishimuralt. Foto: AFP/Scanpix
Ott Järvela 14. juuni 2014 08:00
Jalgpalli MMi A-alagrupi kohtumiste Brasiilia – Horvaatia (3:1) ja Mehhiko – Kamerun (1:0) järel ei räägitud enim jalgpalluritest, vaid kohtunikest, kelle saamatu ja käpardlik tegutsemine vajutas finaalturniiri avangule soovimatu ja koleda pitseri.

Kui Jaapani kohtuniku Yuichi Nishimura argpükslik otsus määrata neljapäevase Brasiilia – Horvaatia kohtumise 69. minutil brassidele penalti, mida ei olnud, otsustas mängu saatuse, siis eilset Mehhiko – Kameruni matši Kolumbia kohtunikebrigaad õnneks ära lörtsida ei suutnud.

Tõsi, kui Mehhikol jääb alagrupist edasi pääsemata väravate vahe tõttu, on neil põhjust olla erakordselt tige abikohtunik Humberto Clavijo peale, kes tühistas eile olematute suluseisude läbi kaks Mehhiko igati määrustepärast väravat.

Clavijo fikseeris suluseisu nii Giovano dos Santose 11. kui ka 29. minuti tabamuse puhul. Mõlemal juhul oli otsus vale. Teise tühistatud värava puhul lasus oluline osa süüst ka peakohtunikul Wilmar Roldanil, kes pidanuks nägema, et ükski Mehhiko mängija peale nurgalöögi andja palli ei puutunud ja selle alusel Clavijo suluseisuotsuse tühistama.

Pärast Clavijo teist pange säutsus Eesti koondise ründaja Henri Anier Twitteris: "Kohtunikud???!!!???". Jalgpallimaailma pahameel on täiesti õigustatud, sest maailma tähtsaimal turniiril osalevad maailma parimad jalgpallurid väärivad maailma parimaid kohtunikke.

Lootus, et Euroopa vilemehed teevad tööd eeskujulikult, sai maksahaagi Hispaania – Hollandi kohtumise avapoolajal, kui itaallane Nicola Rizzoli määras valitseva maailmameistri kasuks penalti, kuigi Diego Costa kukkus suurepärase (aga brasiillane Fred käpardliku!) näitlejatöö tulemusel.

Rahvusvahelise Jalgpalliliidu (FIFA) printsiip, et kahe erineva maailmajao riigi matšis peab olema kohtunik kolmandast maailmajaost, ei ole mõistlik. Euroopa vs Lõuna-Ameerika mängud jäävad seega muu maailma – oleme ausad, jalgpalli tase on seal võrreldamatult kehvem – vilemeeste teenindada.

Just eile teatas FIFA, et homset Šveits – Ekuadori mängu teenindab Usbekistani ja Argentiina – Bosnia ja Hertsegoviina matši El Salvadori kohtunik. See on absurd!

Aga nagu tõestas Kolumbia brigaadi eilne krahh ja Rizzoli eksimus, pole garantiid ka Lõuna-Ameerika ja Euroopa kohtunike puhul. Aga puudub kahtlus, et eriti Meistrite liigat teenindavate Euroopa vilemeeste puhul on oht krahhiks palju väiksem.

Miks? Sest maailma parimad jalgpallurid mängivad pea eranditult Euroopas. Seetõttu oleks täiesti loogiline, kui lõviosa MMi teenindavaid kohtunikke (näiteks kaks kolmandikku) oleksid eurooplased, kusjuures pole mingit põhjust 1) piirata ühe riigi (näiteks Saksamaa, Inglismaa, Itaalia, Hispaania) esindatust ühe brigaadiga, 2) hoida neid eemal Euroopa ja mõne muu maailmajao koondiste vahelistest mängudest.

Seda viimast julgustab mind väitma jäähoki näide, kus olümpiamängude kõiki tähtsamaid kohtumisi vilistavad NHLi kohtunikud on selle usalduse üle sedavõrd uhked, et ei luba endale mitte mingit praaki isegi siis, kui vilistavad oma kodumaa mängu nagu Kanada kohtunikud on korduvalt teinud.

Kohtunike osas pole vaja olla poliitkorrektne ja kaasata kõiki maailma nurki. Tegu on teenindava personaliga, kelle puhul peab määravaks saama tase. Kui näiteks sekretär teatud ametioskusi ei oma, siis ta lihtsalt tööle ei pääse. Ning tollel ettevõttel puudub kohustus tagada, et tema 30 sekretäri seas oleksid esindatud blondid, brünetid, punapead, paksud, kõhnad, lühikesed, pikad. Loevad ainult oskused. Euroopa jalgpallikohtunikel on need vaieldamatult parimad.