Eesti uudised

Milline ilm tuleb jaanipäeval? Vaata aknast välja! Jah, just selline! (31)

Teele Talve, 14. juuni 2014 08:00
Ilmaennustajate sõnul on jaanipäeval oodata vihmasabinat, mis aga ei peaks lõkke tegemist segama. Foto: Heiko Kruusi/Linnaleht
Ilmatargad ennustavad vihmast suve. Juuli tulevat üks viimaste aastate sajuseim.

Nii sünoptikud kui ka ilmatargad ennustavad taas vihmast jaanipäeva. Samas ei tasu terve suve osas siiski lootust päikselistele ilmadele maha matta.

Jaanipäeva vihmases ilmas on kindel tuntud Põlva ilmamees Elmar Kuus. "Suve algus tuleb vihmane, jaanipäev ka. Selline vihmaperiood kestab kuni juuli alguseni," räägib ta ja ütleb, et midagi meeldivat oodata pole.

Ilmatark Ilmar Tiismaa aga ütleb, et jaanipäeval päris laussadu oodata ei ole. "Siin-seal võib vihma tulla. Eks Jumal taevas teab paremini, kuidas ilma annab, kuid tuleb väike sabin, mitte vihmast ilma," teab Tiismaa.

Ning ütleb, et need, kes plaanisid jaanipäeval traditsioonilist lõket teha, saavad selle ka tehtud.

Ilmateenistuse tasulisel infoliinil vastav valvesünoptik kostab, et lähiajal suurt ilmamuutust oodata ei ole.

"Temperatuur jääb keskmiste juurde, ehk siis 15–20 kraadi vahele," sõnab ta, et öise ja päevase temperatuuri vahe jääb enamasti vaid viie kraadi vahele.

Jaanipühadel on oodata pigem jahedat ilma ja vihma. "Kui veab, siis on Lääne-Eestis ja saartel jaanilaupäeval ehk kuivem, kuid kindlalt seda väita ei saa. Üldiselt tuleb siiski sajuga arvestada," märgib ta

Terve suve ilma ennustamine on Tiismaa sõnul võrreldav kohvipaksu pealt lugemisega.

"Peaksid tulema sellised vahelduvad ilmad, edaspidi [pärast jaanipäeva] võivad tulla mõnepäevased soojaperioodid," annab ilmavaatleja puhkajatele väikest lootust.

Ent kustutab selle peatselt – sarnaselt juunile tuleb vihmane ka juuli.

"Suvi algab astronoomiliselt 21. juunil ja pärast läheb temperatuur soojemaks, aga vihma tuleb ikka ette," möönab ta.

Tiismaa lausub, et augusti puhul kehtib vanarahva ütlemine, et august on vihmakuu. "Jah, tõesti, ongi vihmane, nagu vanarahvas ütleb, kuid siiski soe," lausub ta, et terve suve osas ei maksa kodumaal puhkajal siiski püssi veel põõsasse visata.

Tiismaa, kes teeb ilma kohta järeldusi looduse käitumist jälgides, räägib, et tänavune ilm mõjutab kindlasti ka aiasaaki.

"Inimesed on minult küsinud ka seda, kas sel aastal kurke saab, sest mõnel ööl on oodata lausa temperatuuri langemist 0 kraadi lähedale. Ma olen neile ikka öelnud, et juuli tuleb soojem, seega kurke saab hästi," on Tiismaa optimistlik.

Küll aga on kurvad lood õuntega. "Vanarahvas ütleb, et kui pihlakatel on palju õisi, siis õunaastat ei tule ja sel aastal nii ka on," nendib ta.

Sarnaselt õuntega on oodata ka kehva sõstrasaaki.

Ilmatark Elmar Kuusk aga on Tiismaast suve osas palju pessimistlikum. Kuuse-taadi sõnul pole lähiajal ilmalt midagi meeldivat oodata. Vähe sellest, et sajab, ka sooja pole loota.

"Juuli tuleb üks vihmasemaid, mis viimastel aastatel nähtud. Oleme sattunud sellisesse olukorda, kus vihma on palju ning sooja vaid 15–20 kraadi," räägib Kuuse-taat.

Tema ennustuse kohaselt läheb soojemaks alles juulikuu teisel poolel.

Erinev on Põlva ilmatarga arvamus ka augusti osas. "August tuleb meil kuiv ja oodata on ka mõnenädalasi soojalaineid," teab ta.

Samal teemal

13.06.2014
Jaanipäev on päästetud! Leiutati tulekindlad aluspüksid!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee