Eesti uudised

Vello Salo küüditamisest: kuidas selline asi üldse võimalik oli (87)

Katrin Helend-Aaviku, 14. juuni 2014, 08:00
Foto: Viljandi muuseum
Juuniküüditamise ohver: "Meie, ellujäänud, peame rääkima ka nende eest, kes seda enam teha ei saa."

Täna öösel 73 aastat tagasi hakati ootamatult prõmmima tuhandete eestlaste koduustele. Täistopitud loomavagunid viisid üle 10 000 mehe, naise ja lapse Siberisse, Eesti vabariigi turvalisusega harjunute jaoks täiesti teise maailma.

Katoliku vaimulik, teoloog, ajaloolane ja literaat Vello Salo koostas 1993. aastal raamatu "Küüditatud 1941", kus on avaldatud küüditatute nimed. Raamat oli eestikeelne ja anti välja Torontos, kuna tookord Eestis sellise sisuga raamatut veel avaldada ei saanud. Varem oli sama teos ilmunud ka ingliskeelsena.

Salo räägib, et soovis üles leida need inimesed, kes olid unustatud ja maha vaikitud. Ta hakkas kokku koguma andmeid siit ja sealt. Ameerika Ühendriikidest, kus paljud küüditamisohvrid elasid, õnnestus Salol saada esialgne nimekiri.

"Inimesed olid liigutatud, et neist lubati lõpuks rääkida," sõnab Salo.

Samal teemal

Kokku viidi Eestist minema üle 10 000 inimese. Nende meenutusi ja lugusid Salo kokkupandud raamatus ei ole. Aga mitmetega neist on koostaja vestelnud.

"Kõige kohutavam oligi nende lugusid kuulates see, et selline asi üldse võimalik oli. Me ei osanud ju tol ajal midagi sellist kartagi, et inimesed meele­valdselt nende kodudest ära viiakse. On hirmuäratav mõelda, et tuhandete inimeste jaoks olid loomavagunid juba valmis ja ootele pandud. Keegi ei osanud aga midagi kahtlustada, sest info ei tilkunud läbi. Selgus saabus alles 14. juuni õhtuks, kui inimesi hakati ära viima," räägib Salo.

Ta imestab siiani selle üle, miks ei tulnud kellelgi tol ajal ometi mõttesse raudteed õhku lasta, et kuritööd takistada. "Ma oleksin võinud ju isegi seda teha," mõtiskleb Salo, kes oli tol hirmsal ajal poisikeseeas.

Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Leo Õispuu on üle elanud kaks küüditamist. Ta oli vaid kümneaastane, kui nende talu hoovi Kuressaares sõitis veoauto, mille peal oli neli püssidega Vene sõdurit ja eestlasest teejuht, kes käskisid kodus olnud viiel lapsel asjad pakkida ja marss! auto peale tulla.

"See on selline sündmus, mida inimesed mäletavad ja tähistavad ilma mingisuguse sunduseta viimased paarkümmend aastat, kui seda on tohtinud teha," tõdeb Õispuu.

"Minu mälestused ei ole kustunud," ütleb täpselt 73 aastat tagasi Venemaale viidud Õispuu.

"Vähesed küüditatud on veel elus. Peame rääkima oma lugusid ja seda, mis juhtus. Aga peame rääkima ka nende eest, kes Venemaalt tagasi ei tulnud," rõhutab ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee