Eesti uudised

Vello Salo küüditamisest: kuidas selline asi üldse võimalik oli

Katrin Helend-Aaviku, 14. juuni 2014, 08:00

87 KOMMENTAARI

k
KOKKUVÕTE KOMMENTAARIDEST/ 15. juuni 2014, 20:45
EESTLANE ON PASK RAHVAS.LASEB SÕBRALE SELGA!
n
Nagu hr.Salo ei teaks,kuidas see võimalik oli?/ 15. juuni 2014, 20:03
Aga loomulikult sellepärast,et võimulolev klikk desarmeeris Eesti
armee,polnud kedagi vastu hakkamas ja nii aetigi inimesed,nagu
lambad vagunitesse,sõjaväelased aga põhja näljasurma ja ohvitserid
lihtsalt lasti maha.Häbiväärne ja alandav olukord meie rahvale.
t
tom/ 15. juuni 2014, 06:36
peale iseseisvumist oleks tulnud köikkommunistid saata venemaa avarustele,aga mitte valida siia toompeale ,,Lauristin ju oli niiiiiii suur ,,,punane,,,ja nüüd Brüsselisse?
see küüditamine on ju kommnistide südamel.Miks nad ei kaitsnud eestlasi? Oma kaasmaalasi=? köik maha ,,,pukist,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
m
MADIS/ 15. juuni 2014, 02:58
Küüditamisest peab rääkima, sest paljud ei tea seda ega kujuta tollast inimsusevastast vägivalda üldse ettegi. Kas ei tegi või puudub kujutlusvõime. Meenub anekdootlik lugu 90-ndate algusest, kui piirid vabaks sai ning väljamaalased siin hakkasid külas käima. Mingile igipõlisele roorslasele räägiti ka meie kunagisest küüditamisest. Et kuidas kompartei aktivistid öösel inimeste kodudesse tungisid, inimesi jõuga autodesse toppisid ning ilma mingi kohtuotsuseta Siberisse vedasid. Too oli väga hämmeldunud ning imestas:et miks te ei helistanud sellisest vägivallatsemisest siis politseisse?
a
14. juuni 2014, 21:21
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
T
!!!/ 15. juuni 2014, 03:01
Too agent Ilmar on nüüdseks vist juba surnud? Kuid milleks sel juhul tema lapsi häbiposti panna? Demokraatlikes maades pojad oma isa tegude eest teatavasti ei vastuta.
a
arvaja/ 14. juuni 2014, 19:47
Kõige hullem, et need kyyditajad ja nende järeltulijad, elavad meie seas veel rahuliku sydamega edasi
l
lisna/ 14. juuni 2014, 15:48
II maailmasõja lõppedes toimus ka massiline ungarlaste küüditamine ja represseerimine. Eriti hiilgas sellega Jugoslaavia juht Broz - Tito.
Ka koonduslaagritest vabastatud juudid küüditati palestiina aladele oma riiki rajama. Samuti oli Saksa armees teeninud juutidel valida: kas minna vangilaagrisse või Palestiinasse. Saksa armees teenis umbes 150 000 juuti, neist 10 000 langes Punaarmee kätte vangi.
USA sionistid soovisid omakorda rajada juudi riiki Lõuna - Venemaale, ka Krimmi. Selleks nõuti 1943. aasta Teherani konverentsil ka sealse elanikkonna eelnevat küüditamist. Lenini valitsus oli väidetaval Krimmi juba ammu USA oligarhidele maha müünud.
a
Ave/ 14. juuni 2014, 15:05
Eestlaste varaahnus ajas naabritele näpuga näitama, sellest tulekski rääkida. Paraku nõrganärvilisemad võtsid endalt elu, kui kuulsid küüditatute naasmisest. Küüditamiseks valmistuti kaua, kuidas muidu mõni lähedane oskas öelda, et meie talu katusest saab hulk ämbreid. Ema tahtis veel enne surma teada, kas tõesti katusest tehti ämbreid? Sugulase abikaasa töötas Vallavalitsuses, kuid ka tema ei soostunud hoiatada, kuigi oli nimekirjadest teadlik, ta on veel praegu elus. 13 hoonet oli laiali tassitud. Ükski eestlane ei kiirustanud talust laiali veetud asju tagastama, kusjuures venelaste valduses talule kuulunud asju ei olnud. EV Valitsus jätkab repressseeimist, võttes uuesti õiguse oma omandit kasutada ehk võõrandas omandi omaniku nõusolekuta., milleks siis üldse talumaad tagastati?
t
Täielik jama/ 14. juuni 2014, 17:53
Kus piirkonnas selline asi sündis. meie kandis ei mäleta keegi miitte midagi sellist. Mingit ülesandmist ja pealekaebamist ei tule isegi toimikutest välja. Asi otsustati lihtsalt ära ja korras. Otsustajateks olid teistsuguste nimedega jorsid.loomulikult oli eestlaste hulgas jobusid aga mitte sellistes mastaapides nagu mõned soovivad näidata, et eestlased on eriti öelad. Ei ole, kohe kindlasti ei ole.
n
Naabrite peale käisid koputamas/ 14. juuni 2014, 18:36
tigedad ja kitsarinnalised ning kadedad tegelased. Ytleme, et siis sellised, kes praegu näiteks homosid kiruvad ja hävitada lubavad. Oma anonyymsetes kommentaarides muidugi. Just armetud hädapätakad käisid edukate inimeste peale kaebamas, lootuses nende varandus endale krabada. Või siis neile ära panna. Ning need, kes lootsid uute peremeeste juures karjääri teha. Venelastel ja Venemaa eestlastel oli endal yks s...t puha, keda kinni krabada, sest käsk oli kyyditada asjalikumad ja intelligentsemad, kes oleks võinud rahvustunnet edasi kanda. Paika pandi kyyditamiskvoodid ja siis oodati, et agarad vingujad hakkaks numbrite taha nimesid kirjutama. Ise okupandid ju kohalikke olusid ja inimesi ei tundnud. Mannetu vähemus kukkuski kaaskodanikke kirja panema. Ideelisi kommareid oli kohalike seas ju tollal kole vähe - vene võim aga on alati toetunud rahva halvemale osale.

m
merike/ 14. juuni 2014, 13:47
1938.a. moodustati nimekirjad, 1939.a. Venemaa ja Saksamaa vahel MRP leping, tulid sõjaväebaasid, 1940.a. tehti Eesti Vabariigis "Donetskit ja Krimmi" ning siis pidi juba olema teada, kus kohaliku "Donetski Rahvavabariigi " juhtivad seltsimehed ja sõjaväelased elama hakkavad.
1938.a. maikuu poliitilise amnestiaga vabastati vanglast suur rühm kommuniste.
"Vanglast pääsesid kommunistid J. Lauristin, H. Allik, A. Veimer, A. Resev, P. Keerdo, G. Abels jt. Nad moodustasid uue juhtiva parteikeskuse Eestis- EKP Illegaalse Büroo, kes täitis Keskkomitee ülesandeid. Taastati parteikomiteed Tallinnas ja Tartus. Asusid tööle EKP o r g a n i s a a t o r i d maakondades."(Vt. M.Lõhmus, K.Siilivask, Eesti NSV ajaloost, lisamaterjali IX-XI klassi NSV Liidu ajaloo kursuse juurde. Toimetanud H. Palamets, Kirjastus "VALGUS" Tallinn 1969, lk. 100)
e
ehhee/ 14. juuni 2014, 14:31
MRP abil sai ka Ukraina NSV endale Taga - Karpaatia, Bukoviina, Galiitsia, Volõõnia!
m
meenutagem/ 14. juuni 2014, 13:42
USA käitumist Ameerikas elanud jaapanlastega - kes nimekirjade alusel viidi kõik vaenusõja õhutamise klausliga samuti töölaagritesse. Kuulda pole olnud nende poolt ju mitte ainsatki ohkimist ega protsessimist. Sellised riikliku tegevuse tagajärjed olid ilmsete poliitiliste vastupingete najal tekkinud sundlahendused.
e
eestlus/ 14. juuni 2014, 13:22
Praegusel internetiajastuil läheks see asi veidi kiiremini. Ei ole vaja ise naabrimehe peale kaebama minna, saab litsalt meili teel.
k
keegi/ 14. juuni 2014, 15:12
pidi juba nimekirju tegema ja saatma need ...
v
Varaan I/ 14. juuni 2014, 12:34
Küüditati sealjuures viljasaaki ning viljapuidki hävitati ning ka genotsiidi korras massiliselt tapeti juba vana Assüüria aegadest peale (kindlasti juba varemgi) läbi sajandite. Tõepoolest raudtee oleks võinud ka mitmetest eri kohtadest lihtsalt lahti võtt. Shokk ilmselt oli nii suur, et tekitas katarsist. Ja tegijaid muidugi ka vähe. See lihtsalt on nii - enamus on lambad!
m
merike/ 14. juuni 2014, 12:26
1938.a. moodustati nimekirjad, 1939.a. Venemaa ja Saksamaa vahel MRP leping, tulid sõjaväebaasid, 1940.a. tehti Eesti Vabariigis "Donetskit ja Krimmi" ning siis pidi juba olema teada, kus kohaliku "Donetski Rahvavabariigi " juhtivad seltsimehed ja sõjaväelased elama hakkavad.
e
ehhee/ 14. juuni 2014, 14:35
MRP abil sai ka Ukraina NSV endale Taga - Karpaatia, Bukoviina, Galiitsia, Volõõnia!
l
liitlane/ 14. juuni 2014, 15:13
Eesti - Saksa leping aastast 1936, et Eesti lased Saksa väed läbi...
Eesti - Saksa mittekallaletungipakt 1939. aasta 7. juunil. Selle lisa kohustas Eestit kooskõlastama NL-i vastased kaitserajatised Saksamaaga.
k
Kodanik./ 14. juuni 2014, 12:15
Enda vana-vanaisa oli külasepp ja oli oma sepikoda, ning sepp elas Eesti ajal suhteliselt hästi ja külas oli inimesi kellel põhirõhk läks "elu-nautimisele" ja tööd ei viitsitud teha, ning loomulikult kellel läks nende "parasiitide" silmis hästi oli kohe kulak ja kulaku saatus oli siber........ "Keelt kandsid" nii omad kui võõrad...
e
eestlane/ 14. juuni 2014, 12:02
see artikel on võhikluse tipp näide. ameerikas ja mujal maailmas elavad eestlased ei ole venelaste kütitatud vaid põkenikud. ühelgi kütitatul ei olnud võimalust saada sssr piiritest välismaale
m
merike/ 14. juuni 2014, 12:38
tüüpiline sots ja keskerakondlane , kes arvab, et sugulased ei olegi eestlased, kui nad väljaspool ENSV-d (kohalik "Donetski Rahvavabariik") elavad.
o
oujee/ 14. juuni 2014, 14:37
Geneetiliselt sarnaneb eestlane kõige rohkem venelase ja lätlasega. Ka ukrainlased ei pea venelasi slaavlasteks, vaid soome - ugrilasteks.
n
nujah/ 14. juuni 2014, 15:05
eks siis kaks võimalust oligi- kas põgeneda, või lasta ennast venemaa avarustele saata! Venemaal alustati inimeste küüditamisega juba õige varakult- selleks ajaks, kui siin eestis seda alustati, oli venelastel juba 20 aastat küüditamise kogemust. Esimese laine küüditamisest 30 aastate alguses tuli nii mõnigi koju tagasi, aga teise laine küüditamisel tapeti lõppkokkuvõttes kõik küüditatud mehed maha!. Need, kes naabrite peale kaebekirju tegid said väikese nutsu naabri varast ja pärast läksid sama teed!
m
Massiliselt midi siit maalt/ 14. juuni 2014, 18:44
1944. aastal, sest teati, millised moraalsed värdjad ja marodöörid need nõukogude "vabastajad" on. 1941. aasta 14. juuni oli inimestel meeles. Eestissejäänutele jäi meelde ka 1949. aasta. Pole ime, et siin riigis tiblasid ei armastata. Paremal juhul, kui Venemaa vabandab nende tegude eest. Ja maksab kõigile okupeeritud riikidele valuraha. Näiteks tasuta gaasis.
t
teema laiendaja/ 14. juuni 2014, 11:21
1941. aasta 1.- 3. juulini toimus küüditamine saartel. Neid aga ei jõutud Eestist ära saata, sest enne jõudsid sakslased Tallinna.
1949. aasta küüditamine viidi läbi eelkõige denatsifitseerimise käigus, mille kohta ütlevad rahvusvahelised juudi organisatsioonid, et see viidi võrreldes Läänega väga pehmelt läbi. Küüditamine võttis ka metsavendadelt toetuse ja võimaldas hakata looma kolhoose ehk kibutseid.
1950. aasta mais küüditati eestlased ja lätlased Pihkva oblastist Siberisse.
1951. aasta 1. aprillil küüditati 278 jehoova tunnistajat Eestist Siberisse.
Aastatel 1945 - 51 küüditati mitmel korral ka eestisakslasi, suurim neist (300) 1945. aasta 15. augustil. Sakslaste küüditamised lähtusid 1945. aasta Potsdami konverentsi otsustest. Euroopas küüditati kokku 14 milj. sakslast, kellest 2 milj. teekonnal hukkus.
Saksa pooles sõdinud eesti vabatahtlikest koosnenud politseipataljonid küüditasid omakorda juute jt Leedust, Lätist, Poolast, Prantsusmaalt ja Tšehhoslovakkiast ka Eestis asunud koonduslaagritesse.
Poolas, Debicas asunud eesti leegionärid käisid seal judeneinsatzis ja aitasid küüditada poolakaid Generalplan Ost raames.
1944. aasta 29. - 30. oktoobril küüditas Saksa sõjaväepolitsei 3000 sõrulast Saksamaale. Enamus neist naases 1945. aastal Saaremaale.
Eestlasi küüditati teiste eestlaste poolt ka Saksamaale tööteenistusse ja koonduslaagritesse.
Võib lisada ka 1942. aasta 12. juuni, mil SS - Reichsführer Himmler kinnitas rassiliselt sobivate eestlaste - lätlaste saksastamise otsuse 25 aasta jooksul ja mittesobivate küüditamise Peipsi taha. Leedus ja Poolas jõudsid natsionaalsotsid küüditamisega Generalplan Ost raames ka alustada. Algse lahenduse pakkus välja 1941. aasta 2. aprilli Rosenbergi memorandum, mida sõja võiduka edenemise korral hakati täiustama.

o
on jälle/ 14. juuni 2014, 11:19
võimalik kui me riigikaitse asemel raiskame aega pruuni seaduse ja muude pseudoteemade peale.
j
Ja teeme/ 14. juuni 2014, 11:10
jälle võimalikuks kui riigikaitse asemel pruuni seaduse jms. pseudoteemadega tegeleme.
j
jaa,jaa/ 14. juuni 2014, 11:00
ja sellel ajal oli Gustav Ansip Vara valla partorg ja agent Nikolajev tegutses Võrumaal.
n
no nii/ 14. juuni 2014, 11:13
Eestis alustati vapside, kommunistide jt poliitiliste vastaste küüditamisega juba aastal 1934. Küüditati ääremaadele, näiteks Kihnu saarele.
http://vapsid.weebly.com/12iii1934--repressioonid.html
a
aga meile,Maarjamaal elanud eestlastele, need küüditajad ja otsustajad meeldivad./ 14. juuni 2014, 10:42
Nende lapsed on nüüd Brüsselis meid igatsemas. Eks ta ole õige ka ,hetkel ei saa meid loomavagunitega ida poole saata.
See paneb igatsema vanu häid aegu .
e
Enn/ 14. juuni 2014, 10:40
Stalini režiim oli Hitleri omast tunduvalt hullem, aga seda proovib maailmale selgeks teha Eesti poliitikutest Kelam üksinda.
t
teised ei saa oma tegude üle/ 14. juuni 2014, 10:42
avalikult uhkustada veel. Mõnel on mälu alles .
t
tähelepanek/ 14. juuni 2014, 11:11
Kelam ei võrdle Läänes Stalini ja Hitleri režiime. Pealegi pärinesid mõlema režiimi ideoloogiad ja sponsorid just Läänest...
1
1941/ 14. juuni 2014, 10:34
1941. aasta 14. juunil küüditati Eestist umbes 11 000 inimest. Nendest 3500 olid venelased - endised valgekaartlased ja 420 juuti, põhiliselt trotskistid - sionistid.
Arreteerituid oli 3200, ülejäänud kuulusid väljasaatmisele Vene NFSV ja Kasastani NSV küladesse. Venemaal algasid küüditamised aga juba aastal 1918.
http://www.jesus-is-savior.com/False%20Religions/Illuminati/jewish_controlled_soviet_gulags.htm
Viktor Suvorov (Rezun) kirjutab oma raamatus "M - päev", et seoses Punaarmee ründeväeosade paigutamisega piiri äärde ja piiritõkete mahavõtmisega küüditati kohalik elanikkond alates 13. juunist Mustast merest kuni Valge mereni 100 km laiusel alal.
Sama tegid ka Rumeenia ja Saksamaa teisel pool piiri, ainult et 20 km laiusel alal.
m
mitte nende poliittöötajad./ 14. juuni 2014, 10:26
Hästi ei usu et võimudega koostööd teinud viimasel minutil infot oma tegevusest levitasid, pigem tuli see oletuste põhjal liigne seebimine neis asutustes ja vagunite kogunemine ja mõne nõrgema töötlemine samakaga, andis vähestele viimase minuti uuduse teadmise .
p
poliitiliselt korrektselt/ 14. juuni 2014, 10:18
Mälestatakse vaid neid, keda küüditati Siberisse. Neid, keda küüditati Kazastani või Ukrainasse, ei mainitagi!

m
MADIS/ 14. juuni 2014, 10:17
Küllap oli ehk ka 1941.a. kaebajaid, kuid 1949, viljastavates nõukogude tingimustes oli neid märksa juurde siginenud. Ka minu vanavanemate peale kaevati, kaebaja oli üleaedne. Ning puhtast kadedusest. Et miks sina elad paremini kui mina.
Minu vanaisa sai talu üsna nutuses seisus. 29 ha maad, käest ära keskmikutalu. Aga vanaisa ning vanaema olid tööinimesed, rabasid hommikust õhtuni. Ning ka peaga inimesed, kes rakendasid tollase agrotehnika uuendusi. Muretsesid tõukarja ning sordiseemet, ostsid põllumajandustehnikat. Ka pangalaenuga (tol ajal ei olnud protsendid veel röövellikud). Oma külvimasina, looreha, hobuniidumasina. Vanaema rajas oma kandis esimese kanakasvatuse - 150 tõukana. Ja eksporti minevate munade eest maksti siis hästi. Just enne juunipööret sai ka pangalaenud ära makstud. Ees ootas helge tulevik. Teeb ju kadedaks?
Ja üleaedne Viktor läks sõjajärgsel ajal vut-vut vut külanõukogusse kaebama, et tunnistage see pere kulakuteks. Tema, s.o. Viktor ise, tema isa ning nooremad vennad olid rohkem muretute logelejate tüüpi. Pummeldasid kõrtsides ning mängisid pidudel lõõtspilli (umbes nii nagu filmis Ukuaru Aksel). Aga erinevat Akslist nemad ei saanudki käsi tagumiku alt välja. Lõbutsesid, kaklesid küla vahel omasugustega. Kust see jõukus siis sedasi tulema pidi? Ning kui tuli nõukogude võim, sai Viktorist aktivist. Ning kaebaja. Et miks sul, burzuil on vara rohkem kui minul!
s
see ju täiesti tavaline eestlane/ 14. juuni 2014, 10:51
Juhan Smuul kirjutas ühest sellisest ausast nais-seltsimehest ,küll eestlased siis sõimasid.,
a
14. juuni 2014, 10:06
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
m
Mõtleks veidi/ 14. juuni 2014, 11:29
Kaebajaid on alati ja nii ja naasuguseid ,kuid küüditamine on midagi muud ja tasuks meeles pidada et see ei toimunud vallas vaid Balti maades korraga (ja laiemaltki veel) tohutu hulga sõjaväe ja raudtee võimsuste kasutamisega ja väljaviimise asukohtade valikuga. Seega asi oli vastupidi, see oli NSVL kõige kõrgemal tasemel organiseeritud
aktsioon kusjuures oli ka ette planeeritud kui palju küüditatakse. Tõsi osa inimesi võis sattuda "juhuslikult", kellegi naabri pealekaebamise tulemusena, kuid ikkagi ettenähtud koha täitena . Mina oma küüditatud tuttavate ja sugulaste põhjuste üle mõeldes olen näinud et põhjus oli mujal, isegi seal mida naabri Jaan ei teadnud (ta võis muidugi ka kaevata) . Oma naise pere ja tädi pere puhul selgus dokumentaalselt et arvati üht aga paberites oli põhjus muu. Uus võim ei kartnud niipalju neid kes popsi kurnasid vaid neid kes võisid mõtestatult midagi uue reziimi vastu ette võtta. Eriti kehtis see 41a küüditatute kohta.
a
Aga kuidas/ 14. juuni 2014, 10:06
see, mis euroopas praegu toimub, üldse võimalik on? Tere tulemast vallutajad?!
j
Jaan/ 14. juuni 2014, 10:04
Väga tahaks seda Hr.Vello Salo raamatut saada.Kas mõni kirjastus ei või teha kordustrükki?Meie koolides ei räägita meie ajaloost praegugi midagi.Nii kaob järjepidevus ja kasvab juurtetu rahvas,kaob rahvuslus.Küsisin abituriendilt millal toimus Vabadussõda ja vastus oli-!941 aastal?Nii me kasvatame järeltulevat põlve kes ei tea ajaloost ega töötegemisest midagi.Aga riigi tüüri juurde kõlbavad küll.Kahju,et hävinevad esivanemate poolt meile usaldatud järjepidevus meie rahvuskultuuris mille aluseks on rahvuslik mälu-- meie ajalugu.
l
Liisu/ 14. juuni 2014, 10:44
Koolilapsed teavad küll, mis küüditamine on. Juba kolmandas klassis on sellest juttu. SA satusid lihtsalt juhmi abituriendi otsa.
a
ah et ravuslus kaob???/ 14. juuni 2014, 10:46
USA armee kaitsva tiiva all rahvuslus lööb õitsema nagu lilleke mullas. Ega meid nüüd muidu ka maha parseldatud,vaja on kaotada rahva mälu.
Meie isad ja isaisad olid Ii Maailmasõjas ja Vabadussõjas - nende mäletamine tuleb hävitada ja sellega saavad lammaste poolt paika kruvitud kommunistid ideaalselt hakkama
ü
Üks ei välista teist/ 14. juuni 2014, 13:06
Milleks on mulle ja minu lastele minu turjal elajate ajalugu vaja teada.Oletame et kui tuleb lahkuda sest ei jõua enam üürida ja veel enam osta tasuta saadud elamist eluaegse tööga.
Noorem põlvkond ei jaksa varsti enam seda muidusööjate armeed ära toita et ise veel ellu jääks.
a
Ainus lohutus sulle,/ 14. juuni 2014, 13:38
et sellele muidusööjate armeele ei jätku enam tavainimese andamist ja hakkavad ise üksteise kõride kallale. Algus on juba näha.
a
Ants/ 14. juuni 2014, 10:00
a
Antsule/ 15. juuni 2014, 02:36
Tuleb mäletada. Muidu võib see veel taas korduda.
n
Naiivne küsimus/ 14. juuni 2014, 09:55
"Kuidas see võimalik oli?" on naiivne küsimus. See oli võimalik lihtsalt selle pärast, et "nad said teha", seega tegid, mida said. Olud olid sellised, et tugevat ja arvestatavat vastast ei olnud, seega tegid just seda, mida hing igatses. Lihtsalt ei tohi luua olusid, kus võimu juures olijad saavad teha seda, mida nende hing igatses.
j
juss/ 14. juuni 2014, 09:48
Meil võiks sm Buresini koos oma kesikute kambaga sinna saata millest nad unistavad
j
Jürka/ 14. juuni 2014, 09:40
See oleks ka praegu võimalik. Igatahes aktivistide puudumise taha asi ei jää - kommentaariumites on potentsiaalseid küüditajaid küllaga.
t
tundub/ 14. juuni 2014, 10:05
et sul õigus ja siis oleks see kordades suurem ja kohutavam.
o
on küll.ei need kao kuhugi/ 14. juuni 2014, 11:04
selle nimi on nüüd eestlus. Mulle tuli miskipärast meelde aus daam,kes Brüsselis meid esindas ja kelle pere oli harjunud küüditatute vara omaks lugema,.
sellised olid daami omad sõnad,mina seda välja ei mõelnud.

k
14. juuni 2014, 09:40
kui aus olla siis veel vähe viidi... Miks vähe? Vaadake millised kalkuni-tolkamid on siia siginenud, et juhtida seda pisikest riiki. Väljamaalt tullakse tagasi ja ollakse jube kõvad tegelase, et lasti varvast kriiisi olukorras. jne
m
MATS/ 14. juuni 2014, 09:32
Venemaa puhul on kõik võimalik ja me ei oska praegugi kõike karta. Vähemalt suur osa meist. Näiteks Venemaa võimalikku sissetungi Eestisse või siis "separatistide mässu, ning riigipööret". Narva ja Lasnamäe baasil mida ka mitmed müüdavad poliitikud saaksid toetama. Sest nii mõnegi taskus kõlisevad KGB seeklid. Ning seejärel uusi küüditamisi. Meenutagem, 1991.a. oli putšistide esimesi korraldusi tellida Pihkva telefonivabrikust kiirtellimusega 250 tuhat paari uusi käeraudu, olemasolevaile lisaks. Logistilistel kaalutlustel võimalikult selle ussipesa, Baltikumi lähedal. Et kiiremini kasutusse saaks võtta. Ning ei tasu unustada, et Putin on suur Stalini austaja. Tema tellib pigem pool miljonit.
v
volodja/ 14. juuni 2014, 09:32
aeg oli raske siis-gangsterid vaesuskriis...
m
maa ja rahva/ 14. juuni 2014, 09:32
hävitamine on eestlasel lausa veres. Mis praegu toimub? Massiline põgenemine, heaolu riigist jookstakse ummisjalu minema, kõik hävitustööd on seadustega paika pandud ja rahva poolt ka heaks kiidetud. Vahe on selles, et eestlane on parem hävitaja kui venelane, ja kui seda teeb eestlane, siis
on kõik õige ja õiglane. Tulge mõistusele!
k
kui nii vaadata/ 14. juuni 2014, 10:09
siis praegu küüditamine massiline riigi toel,ajaloost küüditamisest siis eestlased ise saatsid neid suure rõõmu ja usinusega.
a
Aeg ei olnud selline!/ 14. juuni 2014, 09:28
Ennesõjaaegses Eestis ei käinud inimesed kindlasti keelt kandmas, see on okupantide kuritegude õigustamiseks väljamõeldud vale. Vastupidi, kuipaljud külanõukogudes läbitilkunud infot kuulnud inimesed just edastasid inimestele teavet, et mingu metsa peitu sest midagi hirmsat on tulemas!
Inimesed seisid üksteise eest!
Ka siin on vene trollid kohal, mõni pooletoobine seob Eestlaste küüditamist lausa ameerika indiaanlaste reservaatidese saatmisega ( 09:19, 14. juuni 2014 ) No andke abi!
m
MADLI/ 14. juuni 2014, 09:44
Ka minu vanaema sai külanõukogus töötanud sugulaselt hoiatavat infot. Tänu sellele pääsesidki.
s
14. juuni 2014, 10:33
k
14. juuni 2014, 10:35
Kes koostas nimekirja, mille põhjal valiti, kuidas osati otsida õige kohta? Interneti ja GPS tol ajal ei olnud
ü
üks koostaja ja teine kinnitaja peale Zdanovit oli teie ausa/ 14. juuni 2014, 11:08
MArju ema Olga. Tema koos Juliana Telmani ja Karl Allikuga koostasid nimekirjad.
See oli vanasti kooliõpikuteski kirjas .
Nüüdsed õpikud muidugi vaikivad,laarikesel omad tõed.
t
to 10:35, 14. juuni 2014 / 14. juuni 2014, 14:56
Eks kohapeal oli ikka kadetsejaid ning kaebajaid. Samuti mõningaid lollikesi, kes naiivselt kaasa lõid ja helget õiglast ühiskonda ootasid. Isegi ametlikust infost võis nimesid noppida. Minul on näiteks 1938.a. aadressiraamat, väga paks ning põhjalik raamat. Maakondade ning valdade kaupa kirjas kõik riigi ning omavalitsusametnikud, koolidirektorid, politseinikud, arstid j.n.e. Samuti väikeettevõtjad. Kellele kuulub külapood, meierei, tapamaja, pagaritöökoda, kes peab bussiliini, kes sõidab taksot, kellel on veski. Isegi sibi ja prahiveoettevõttekese omanikud. Muudkui aga loe ja koosta küüditatavate buržuide nimekirja.
m
Mida siis Marjuga teha käsite/ 14. juuni 2014, 19:07
Ära kyyditada või? On ikka loogika Teil. Juhul, kui Teie esivanemate hulgas oli mõni maniakk, siis ma edasisi järeldusi enam ei tee.
p
pärismaalaste saatud on koloonias ja emamaal/ 14. juuni 2014, 11:06
täiesti ühesugune. Kui oleks erinev,siis me USA osariigiks ei trügiks
m
Mjah/ 14. juuni 2014, 11:39
Esimeste saabunud okupatsiooniametnike hulgas olid muuseas ka arhiivitöötajad. Eestlastel olid asjaajamised organisatsioonid jne hästi dokumenteeritud ja sealt need vajalikud isikud välja otsitigi , "kategooriate" kaupa
o
ostkomissar/ 14. juuni 2014, 15:27
Näiteks Saksa okupatsioonivõimud esinesid 1942. aasta alguses eriavaldusega, milles nõuti eestlastelt pealekaebamise lõpetamist. Sakslased said lõpuks aru, et neid on tõmmatud kaasa kohalikesse arveteklaarimistesse.
ü
14. juuni 2014, 09:21
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
s
see/ 14. juuni 2014, 10:11
riigi vastane propaganda sest ladvik erastas ja varastas kõige enam.
v
Vello Salole./ 14. juuni 2014, 09:19
Meenutame ,et kolonisaatorid saatsid Ameerikas kogu põlisrahva reservaatidesse.Kuidas selline asi võimalik oli?Eks sealt see eeskuju ka võeti.
m
MATS/ 14. juuni 2014, 09:36
Jänkid tegid seda XVIII-XIX sajandil, seega juba ajalugu. Venemaa aga küüditas veel üsna hiljuti. Ja a putšistid plaanisid 1991.a. massiarreteerimisi ning küüditamisi, tellisid veerand miljonit paari uusi käeraudugi lisaks. Ega see Putingi parem poiss ole. See oht on veel tänagi aktuaalne.
t
tõsi/ 14. juuni 2014, 12:40
Pihkvas olid rongi koosseisud valmis ning üks vagunitäis olnud käeraudu lastiks lisaks.
p
Papi/ 14. juuni 2014, 15:07
a
ats/ 14. juuni 2014, 15:24
Jänkid küüditasid kõik oma riigi sakslased ja jaapanlased kui julgeolekurisk.
k
kolonist/ 14. juuni 2014, 15:21
Sama toimus ka Austraalias.
A
!!!/ 15. juuni 2014, 02:51
Austraalias nüüd küll jänkisid pole olnud, neid selles küll süüdistada ei saa. Ikka britid. Õigemini välja rännanud ja head elu otsima läinud Londoni agulite inimrämps. Samuti kurjategijate võsukesed (Sest Austraalia oli koht, kuhu Inglismaalt XIX saj keskpaigani kuritegelikku elementi välja saadeti).
Küüditamised on olnud läbi aegade rohkem venelaste pärusmaa. Ivan Groznõi laskis oma kõrilõikajad oprit1šnikud vabadustarmastava Novgorodimaa peale lahti. Osa rahvast tapeti kohapeal maha, ülejäänud kihutati kodudest välja ja asustati riigi muudesse osadesse, hajutati.
Peeter Esimene küüditas kogu Tartu elanikkonna Venemaale. Ning ajavahemikus 1700-1710 ka kümneid tuhandeid eesti ning läti talupoegi. Algul aeti mehi Voroneži laevaehitustöödele, seal ehitati aluseid Musta mere laevastiku jaoks. Pärastpoole aga Neeva delta soodesse sunnitööle, Peterburi linna rajama.
s
soomes/ 14. juuni 2014, 09:17
see ei olnud võimalik,sssr-s küll,viidi-aeti,kui lambaid vagunitesse heinte peale

s
see käib ka praeguse aja kohta,/ 14. juuni 2014, 09:16
kuidas muidu nimetada 60 000 FIE äranullimist, nüüd kes välismaal,kes orjatööl liinitootmises, kes vireleb võlgades edasi.Puhas kadeduse värk, eesotsas muidugi endistest kommudest suurettevõtjad oma äraostetud seadustega.
v
Vaatame tõele näkku./ 14. juuni 2014, 09:03
Selline asi on võimalik ka täna. Kui vanasti räägiti eestlase parimast hommikusöögist, siis praegu on teine eestlane juba kolm korda päevas eineks. Ja nii mõnelegi maitseb paremini, kui mac-i eine.
Seda nimetatakse kadeduseks. Alati läheb kellelegi korda, kui kellelgi paremini läheb. Eriti nendele, kes ise midagi oma olude parendamiseks teha ei viitsi, ega taha,
t
to/ 14. juuni 2014, 09:27
Just nii see ongi ja see protsess on süvenev kahjuks
n
ning / 14. juuni 2014, 10:13
see loob uue küüditamise aluse.
a
14. juuni 2014, 08:47
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
v
vaata ei olnud/ 14. juuni 2014, 09:12
Minu isa saadeti siberisse väikese poisina. Olen lugenud läbi nii tema , kui ka paljude teiste toimikud. Asi lihtne, keegi ei viitsinud otsida pealekaebajaid. Otsus tehti suvaliselt kellegi kabinetis. kellel suurem talu see läks ja kõik. Kui numbrit kokku ei saadud, võeti suvalisi inimesi kohe kõrvalt. Nii said siberisse ka n.ö kehvikud. Tegemist oli küünilise reziimiga ja asja eesmärk oli hävitada raahva eneseteadvus ja seeläbi rahvus. Sellist pealekaebamise juttu ei võta ma enam tõsiselt.
m
muide/ 14. juuni 2014, 10:15
tean juttudest,et oli pealekaebajaid,tean talu sulast kes küüditati ja tal oli majakene seest ainult lubjaga tehtud.
m
Möö/ 14. juuni 2014, 10:54
Eks kindlasti oli pealekaebajaid, ainult et nende info ei jõudnud kuidagi nimekirja koostajateni. Nimekirju tehti rutuga ning sinna sattus ka vigu. Näiteks mina tean juhust kust sellise vea tõttu sattus nimekirja ka ühe küüditaja enda vanemad ning Siberi poole teel nad olidki. Poole tee pealt nad siiski saadeti tagasi kui viga oli jõudnud ka asjapulkadeni.
Küüditamise "köögipoolest" võite lugeda siit http://www.ohtuleht.ee/22142/klaassepp-polnud-supermen
See on küll Märtsiküüditamisest aga mingi pildi saab ikka ette.
p
Pärtel/ 14. juuni 2014, 08:39
Endises Nõukogude Liidus oli kõik võimalik.
s
see käib/ 14. juuni 2014, 12:42
iga valitsuste ajal ka nüüd.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee