Maailm

Putin keelas Venemaal avaliku ropendamise (44)

Allan Espenberg, 15. juuni 2014 10:00
VÕITLEB ROPENDAMISEGA: Vene president Vladimir Putin andis eelmisel kuul allkirja seadusele, mis keelustab riigis alates 1. juulist avaliku ropendamise. Foto: AFP / Scanpix
Kultuuritegelased on nimetanud ropendamisseaduse jõustamist hullumeelsuse ilminguks.

Mullu kevadel kirjutas president Vladimir Putin alla seadusele, mis keelas vandumise Venemaa ajakirjanduses. Alates 1. juulist hakkab Venemaal kehtima veelgi karmim vandesõnavastane seadus, mille alusel ei tohi ropendamist esineda tele- ja raadiosaadetes, filmides, teatrietendustes, kirjandusteostes, kontsertidel, näitustel, meedias ja blogides.

Kuna venelaste üheks lemmiktegevuseks on läbi aastasadade olnud ropendamine ning vulgaarsused ja labasused on olnud lausa nende elustiiliks, siis on pooldajate kõrval seadusel ühtlasi palju vastaseid.

Samal teemal

Tippfilm võib jääda venelastel nägemata

Venelased on valmis teinud filmiklassikaks pürgiva linateose. Režissöör Andrei Zvjagintsevi piibliteemaline mängufilm "Leviathan", mille tegevuskoht on nüüdisaegne Venemaa, sai suure aplausi osaliseks tänavusel Cannes’i filmifestivalil ning pärjati auhinnaga parima käsikirja eest. Peale selle on filmi müüdud juba enam kui 50 riiki. Filmi esilinastus Venemaal on kavandatud septembrikuusse.

Samas ei pruugi venelased seda filmi üldse näha. Kuna Zvjagintsevi filmis esineb ropendamist ning lavastaja on keeldunud esialgset filmi muutmast, siis on kultuuriministeerium ähvardanud filmi linastamise Venemaa kinodes üldse ära keelata. Ametnikud märkisid, et filmi suur edu välismaal pole piisav põhjus järeleandmiste tegemiseks. Kuna filmimehed peavad kõik vandesõnad välja lõikama või asendama piiksudega ning ka subtiitrites ei tohi roppe sõnu esineda, on nad esitanud ultimaatumi.

Teisalt – kui kõrgemalt poolt saadaksegi õigus "Leviathani" originaalversiooni demonstreerimiseks, võidakse ometi trahvida iga kino eraldi, kes julgeb seda filmi näidata. Seaduse põhjal ähvardab kino juhtkonda roppustega filmide demonstreerimise eest vähemalt 50 000rublane trahv – kuna see summa tuleks maksta iga seansi eest, siis muutuks filmi näitamine ülikahjumlikuks ettevõtmiseks. Seetõttu võivad ka kinod ise loobuda kahtlaste või riskantsete filmide võtmisest oma kavva, sest peale trahvide võidakse seaduse korduval rikkumisel kino koguni kinni panna.

Filmi produtsent Aleksandr Rodnjanski on kinnitanud, et kuigi lavastaja püüdis piirata ebatsensuursete sõnade kasutamist, polnud neid võimalik eemaldada täielikult, sest ropendamine kuulub nende inimeste igapäevaellu. "Sellised inimesed taolistes olukordades ja sellistes elutingimustes lihtsalt räägivad nii," tõdes produtsent, kelle sõnul aitavad teatud roppused edasi viia linateose kunstilist mõtet.

Kultuuriminister Vladimir Medinski aga tunnistas, et kuigi film on andekalt tehtud, talle see ei meeldinud. Veel märkis minister, et film ei kaota oma väärtusest kübetki, kui sealt eemaldada roppused.

Alates 1. juulist ei anta filmidele, milles esineb ebatsensuursusi, enam levitamisluba. Kui aga filmiloojad ei soovi teha oma teostesse muudatusi, siis jääb nende ainsaks võimaluseks näidata filme festivalidel, sest seal demonstreeritavates filmides võivad roppused sees olla.

Zvjagintsevi kõrval on veelgi valjuhäälsemaks seaduse eitajaks kujunenud Venemaa ühe tuntuma ansambli Leningrad juht Sergei Šnurov, kelle sõnutsi on roppused ja sõimusõnad tema laulude lahutamatu koostisosa. "Riiki ähvardab uus külm sõda. Seepärast peavad võimud vajalikuks inimeste "mobiliseerimist". Kõnelegu Putin pealegi rahva eest, aga mina seda ei tee," seostas muusik seaduse kehtestamist poliitilise olukorraga riigis.

Ühtlasi kuulutas Šnurov, et ei võta ühtki vandesõna oma laulutekstidest välja.

Vandesõnade asemel avalik seks

Protesteerides ropendamisvastase seaduse vastu organiseeris ansambel koguni avaliku striptiisi, kui laulja Alisa Vox-Burmistrova võttis end ühel hiljutisel kontserdil täiesti alasti. Laulu "Rahvas armastab meid" lõpuosas vabanes Alisa Vox kõigist teda katnud rõivaesemetest ja peitis oma alasti keha poolpalja Šnurovi taha. Šnurov kommenteeris lauljatari ootamatut käitumist nii: "Kui ropendamine keelatakse lõplikult, siis mida me peaksime tegema? Hakkame laval lihtsalt seksima."

Paljud Vene kultuuritegelased on nimetanud ropendamisseaduse jõustamist nõrgamõistuslikkuse ja hullumeelsuse ilminguks. Kõigile on teada, et nii vandumist kui otsest ropendamist esineb Aleksandr Puškini, Sergei Jessenini, Vladimir Majakovski, Aleksandr Solženitsõni ja teiste Vene kirjandusklassikute teostes.

"Meil on kõige suurem pärand, meil on kõige võimsamad vandesõnad maailmas üldse... Tänu tatarlastele, mongolitele, venelastele on meil maailma kõige ilusamad sõimusõnad," on öelnud tuntud komöödianäitleja Vadim Galõgin.

Kirjanik Viktor Jerofejev aga teatas, et vene sõimusõnad on pigem filosoofia kui keel.

Kirjanik ja lavastaja Nikolai Koljada pani aga seadusele veelgi rängema diagnoosi – tegemist olevat halli mära sonimisega. Vene õigeusu kirik seevastu on teatanud, et peagi kehtima hakkavast seadusest ei piisa ning ebatsensuursused peaks keelatama ka ühiskondlikes kohtades (tänaval, restoranis ja mujal) ja ropendajaid karistatama rahatrahviga. Kirikumeeste arvates muudavad sõimusõnad isegi kauni inimese kõrvalolijate silmis värdjaks. Samas on venelased teadupärast argielus väga suured ropendajad ja mingite seaduste vastuvõtmisega sellest traditsioonist lahti ei saa.

Venemaa föderaalne side, infotehnoloogiate ja massikommunikatsiooni järelevalveamet (Roskomnadzor) lubas, et hiljemalt käesoleva aasta lõpus saadakse tööle veebimeedia automaatse monitooringu süsteem, mille eesmärk on roppuste avastamine. Esialgu plaanitakse otsida läbi ainult tekstid (artiklid, kommentaarid) ja illustratsioonid, kuid tulevikus tahetakse süsteemi laiendada ka audio- ja videomaterjalidele. Praegu vaadatakse kogu internetimeedia ehk tuhanded saidid läbi käsitsi.

Rikkujaid ähvardavad suured trahvid

Vandumisvastast seadust menetles Venemaa parlament enam kui aasta ning aprilli lõpus kiitsid rahvasaadikud selle lõplikult heaks. Seaduse algataja oli Putini pooldaja, tuntud filmilavastaja ja nüüdne parlamendiliige Stanislav Govoruhhin. President Vladimir Putin pani vägisõnade vastasele seadusele allkirja 5. mail ning see hakkab kehtima 1. juulil.

Seaduse järgi ei tohi avalikel üritustel enam esineda sõnagi roppust ja seaduse rikkumist karistatakse rahatrahviga. Üksikisikud peavad esimese eksimuse korral tasuma 2000–2500 rubla, ametnikud 4000–5000 ja juriidilised isikud 40 000–50 000 rubla. Korduva rikkumise korral trahvisummad suurenevad ning asjaosalisi ja asutusi võidakse karistada ühtlasi tegevuse peatamise (kuni 90 ööpäevaks) või ametiisikute töölt kõrvaldamisega (kuuest kuust kuni ühe aastani).

Lisaks peavad audio- ja videotoodangu ning raamatute väljaandjad kinnitama oma toodetele hoiatuse, kui neis esineb ebatsensuurset sõimu. Veel tuleb selliseid tooteid müüa eripakendis. Sellegi normatiivi rikkujaid ähvardatakse rahatrahviga.

Üks erand on siiski tehtud. Seadus ei kehti enne 1. juulit välja antud toodangu (saadete, filmide, raamatute jms) suhtes, mistõttu vanu filme ja saateid pole vaja hakata ümber tegema või neid piiksutama. Kuid roppusi sisaldavad vanemad artiklid tuleb internetist ära koristada. Samas on omaette probleem see, milliseid sõnu hakatakse pidama roppusteks. Öeldud on vaid niipalju, et keelatud sõnade ja väljendite olemasolu hakkab kindlaks tegema sõltumatu eksperdikomisjon.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee