Eesti uudised

Linnuke kirjas – riigikogu arutas Ansipi saatmist eurovolinikuks (16)

Teet Teder, 13. juuni 2014, 07:00
Andrus Ansip.Foto: TEET MALSROOS
Valitsusjuhina aastate jooksul riigikogu suures saalis saadikute pinnimist taluma pidanud Andrus Ansip oli eile mõnevõrra uues rollis, kui rahvasaadikud arutasid olulise tähtsusega riikliku küsimusena tema sobivust eurovolinikuks.

Arutelu riigikogus oli siiski vaid formaalne, sest ühtki teist kandidaati Euroopa Komisjoni volinikuks peale endise peaministri Ansipi praegune peaminister ja parteikaaslane Taavi Rõivas ei esitanud.

Ka ei võtnud riigikogu pärast arutelu lõppemist vastu mingit otsust.

"Mina esitasin valitsusele kaalumiseks ühe nime, Andrus Ansipi, ja see sai kogu valitsuse toetuse. Nii et meil ei olnud vaja alternatiivide üle arutada," vastas Taavi Rõivas riigikogu istungil Lembit Kaljuvee (fraktsioonitu) küsimusele, kas valitsus arutas ka teisi kandidaate.

Ka Marianne Mikko (sots) pärimisele, kas liikmesriigid võiksid esitada kaks kandidaati – nii mehe kui ka naise, et Euroopa Komisjonis oleks hea tasakaal –, vastas Rõivas: "Ma tõesti ei näe Andrus Ansipile võrdset alternatiivi."

Rõivas pidas vajalikuks lisada, et ta pole ühtegi naist kutsunud valitsusse kvoodi tõttu.

Riigikogulane Neeme Suur (sots) pelgas, et Siim Kallas oli transpordivolinikuna tuntud ka kui Rail Balticu projekti jõuline eestkõneleja ja nüüd oleme temast ilma.

"Või peaksime andma Andrus Ansipile kaasa mandaadi igal juhul seda missiooni jätkata, hoolimata talle antavast portfellist?" küsis Suur.

Rõivase kinnitusel ei ole mingit võimalust komisjoni liikmetele siduvaid mandaate kaasa anda.

"Nad esindavad komisjoni volinikuna kogu Euroopat, mitte oma päritoluriiki. Aga ka Rail Baltic on tegelikult kogu Euroopa huvides," vastas Rõivas.

Ansip selgitas riigikogu ees, et komisjoni liikmena seisaks ta hea selle eest, et komisjoni otsused tugevdaksid Euroopa Liidu sisemist ja välist julgeolekut.

Selleks tuleks tagada Euroopa Liidu energiasõltumatus, toetada demokraatlike arengute ja heaolu kasvu meie naabruskonnas ning tugevdada majanduslikku ja ühtset turgu.

Milline valdkond komisjonis võiks Ansipi vastutada jääda, ta ei soostunud ütlema. "Olen varem viidanud huvi majanduse ja rahandusega tegelemiseks. Kuid täna on võimatu ja mõttetu spekuleerida konkreetse portfelli üle," ütles ta.

Kui Euroopa Komisjoni president otsustab tema kandidatuuri vastu võtta, on tema otsustada ka Ansipile usaldatav vastutusvaldkond ja selle piirid.

Ametliku kalendri järgi peaks uus komisjon täiskoosseisus alustama tööd novembris, siis on vana komisjoni mandaat läbi. Praktikas on olnud ka juhtumeid, kus uue komisjoni töö alustamine nihkub paar-kolm kuud edasi uude aastasse.

16 KOMMENTAARI

t
tõehetk 14. juuni 2014, 07:57
Eesti majanduse põhjamineku eest vastutavBrüsselisse korda looma.Asemik jätkab sel ajal samaga, kus rahva kaukast võetakse viimane oma ambitsioonide täiteks
e
ei tea jah 14. juuni 2014, 02:09
ennem peab saama homode ja kommarite heakskiidu,asi selles ,et ta pooldab mõlemaid.Valitsuses olid ülekaalus lillad...
Loe kõiki (16)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee