Jalgpalli MM 2014 blogi

Ott Järvela | Jalgpall naaseb koju (2)

Ott Järvela, 12. juuni 2014, 15:44
Jalgpalli MM Brasiilias tundub lihtsalt igas mõttes õige. YASUYOSHI CHIBA
Eile õhtul läksime magama teadmises, et jäänud on vähem kui ööpäev. Täna, neljapäeval, käivitab veresoontes lendav adrenaliin turborežiimi, et muunduda Brasiilia – Horvaatia avavile kõlades 32 päeva vältavaks nirvaanaks. See ongi jalgpall.

Brasiilia paremat toimumispaika jalgpalli MMile ei tohiks eksisteerida. Lõuna-Ameerika on ju jalgpallile kuuluv ja elav maailmajagu. Nagu kirjanik Andreas Campomar raamatu "Golazo!" sissejuhatuse lõpus sedastas:

Samal teemal

"Jalgpall on suutnud seda, milles on läbi kukkunud trobikond kolmanda järgu diktaatoreid ja argpükslikke presidente: andnud Lõuna-Ameerikale eneseusu ja ajaloolise narratiivi, mille üle saab uhkust tunda ja kolonialismi rasked ahelad puruks raiuda."

Lõuna-Ameerika jalgpallipärlitest säravaim on kahtlemata Brasiilia. Pole olemas riiki, kus jalgpallimängu rohkem armastataks. Paraku tuleb seoses MMiga lisaks armastusele rääkida ka ängist, mis Brasiilias vallandunud. Kuna miljonid brasiillased elavad äärmises vaesuses, on finaalturniiri korraldamisele kulutatud astronoomilised summad toonud kaasa ägedad protestid.

Tõsi, telekast jalgpallikohtumisi vaadates need kätte ei paista, ent rahvarahutustest mööda vaadata oleks vastutustundetu. Jalgpalli tiitlivõistluste viimine riikidesse, kus valitsevad suured sotsiaalsed või inimõigustega seotud probleemid, on küsimus, mille üle tuleb lähiaastatel veel rohkesti arutleda.

MM 2018 toimub ju praeguse plaani järgi Venemaal ja MM 2022 Kataris. 2018. aasta puhul olid alternatiivid Hispaania-Portugal, Holland-Belgia ja Inglismaa, 2022. aasta puhul USA, Austraalia, Jaapan ja Lõuna-Korea.

Ometi eelistas Rahvusvaheline Jalgpalliliit (FIFA) korraldajatena igas mõttes kõige probleemsemaid variante. Otsides paralleeli jalgpalliplatsil juhtuvatest sündmustest võrduks FIFA otsus olukorraga, kus kohtunik ilusa triblingu järel löödud värava leiutatud põhjusel tühistab, aga jõhkraid vigu raiudes endale tee väravani rajanud mängija tegevust märgata ei suvatse. Õnneks on nii 2018 kui 2022 osas võimalik otsus ümber vaadata. See oleks õige samm, sest ei Venemaa ega Katar vääri jalgpalli MMi korraldamist.

Brasiilia väärib. Aga äkki on jalgpallipeo hind isegi nende jaoks lihtsalt liiga kõrge. Tõsi, kui MMi favoriidina alustav Brasiilia meeskond suudab karika koju jätta, on riigijuhtidel hiljem kulutuste põhjendamine lihtsam.

Aga võit pole brassidele ühestki otsast garanteeritud. Peamised rivaalid on Argentiina, Hispaania ja Saksamaa, unustada ei tohi Itaaliat, Prantsusmaad, ilmselt mitte ka Belgiat, Inglismaad ja Uruguaid. Lisaks veel üllataja(d), kelleta pole möödunud pea mitte ükski MM-finaalturniir.

Ettearvamatuse nivoo on selle MMi eel tavapärasest kõrgem. Ning elevus seetõttu suurem, sest isegi jalgpallimängu leiutanud inglased ei saa vastu vaielda tõdemusele: Brasiilias toimuv MM kujutab jalgpalli kojunaasmist.

2 KOMMENTAARI

t
Tänapäeva ajakirjanik = agressiivne keskpärasus 12. juuni 2014, 17:14
Inglismaa on jagpalli kodumaa. Uskumatu, mis solki ikka ajakirjanik suust välja võib ajada.
v
villu 12. juuni 2014, 16:05
oleks mm inglismaal peetud, siis oleks ajalooline kodumaa olnud aga õigel kodumaal oli ta 2006.
sambajalgpalli ajad on juba ammu möödas.

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee