Eesti uudised

Kinnipeetud eestlasest OSCE vaatleja lähedane: "Loodan, et see kõik saab varsti läbi." (29)

Maarius Suviste, 12. juuni 2014 07:00
MEIE MEES: Venemeelne portaal avaldas pildi neljast OSCE vaatlejast, kelle separatistid mai lõpus kinni võtsid. Üks vaatlejatest on eestlane. Foto: WWW.VOICESEVAS.RU
Mai lõpus peeti Donetskis kinni OSCE vaatlejad, kellest üks on eestlane. Üks tema veresugulastest loodab, et kõik saab varsti läbi ja midagi hullu ei juhtu. "Eks ikka muretseme. Ikka tahaks ju teada, kas kõik on korras," ütleb ta.

Ukraina idaosas Donetski lähedal jäi mai lõpus kadunuks neli Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) rahvusvahelise vaatlusmissiooni liiget. Üks kinnipeetud erimissiooni vaatleja on Eesti kodanik.

Meeskond oli tavapärasel patrullil Donetski idaosas, kui ühendus nendega kadus. Mõni päev pärast seda riputas venemeelne portaal Golos Sevastopolja üles pildi neljast OSCE vaatlejast, kelle separatistid kinni võtsid. Meie võimud pole foto autentsust tõestanud.

"Seda pilti olen ma näinud. Ta on selle pildi peal," räägib vangistuses viibiva eestlasest vaatleja väga lähedane sugulane.

Samal teemal

"Näost on näha, et ta on väga väsinud, tal on tülpimus – ei ole hea olla. Aga mis pärast selle pildi tegemist ja avaldamist on juhtunud, seda ei tea. Eks me ikka muretseme. Vastik tunne on, kui mitte midagi ei tea. Ikka tahaks ju teada, kas kõik on korras."

Ta tunnistab, et temagi on väga napilt infot saanud. "Ega seal midagi arvata ei ole: eks see seal on paras kammaijaa loomulikult. Mitte mingisugust infot ei ole, mitte midagi nagu ei toimugi. Ma isegi ei oska seda asja kommenteerida, mis seal tegelikult on," räägib lähedane.

Enda sõnul on ta seni infot saanud vaid niipalju, kui Eesti ajakirjandus on teada andnud. "Kuskilt mujalt keegi midagi ei räägi ega ütle," lisab ta.

Samas ei oska ta öelda, kas teised lähedased on millestki enamast informeeritud või on neil samamoodi tühi maa nagu temal.

"Mina sain aru niimoodi, et ta oli ennast sinna vabatahtlikuna kirja pannud ja siis ta oligi vaatlejaks läinud," lisab lähedane.

"Sõjanduse ja riigikaitse huvi on tal eluaeg olnud – muudkui käib ja teeb."

"Ma ei oska ennustada, millal see kõik lõppeb. Ma lihtsalt loodan, et see kõik saab varsti läbi. Et midagi hullu ei juhtu."

OSCE pressiteenistus teatas Donetski oblastisse presidendivalimisi vaatlema sõitnud nelja kaastöötaja kadumisest 27. mail. Gruppi kuulusid Eesti, Šveitsi, Taani ja Türgi kodanik. Vaatlejate kinnipidamisega seotud venemeelsete separatistide arvates rahvusvahelised vaatlejad spioneerisid.

Olukorra lahendamisega tegeleb OSCE. Olukorda jälgivad Eesti diplomaadid esinduses OSCE juures, saatkonnas Kiievis ja välisministeeriumis, kes on ühenduses OSCE esindajatega.

Erimissioonil osalevate vaatlejate andmed ei ole avalikud. OSCE erimissioon, mille eesmärk on kaasa aidata rahu ja stabiilsuse taastamisele Ukrainas, töötab Ida- ja Lõuna-Ukrainas. Kuuekuulisel erimissioonil osaleb Eestist neli vaatlejat.

Välisministeeriumi kommentaar

«OSCE missiooni eestvedamisel jätkub tegevus eesmärgiga saada kõik vaatlejad vabaks. Eesti diplomaadid esinduses OSCE juures, saatkonnas Kiievis ja välisministeeriumis on ühenduses OSCE esindajatega ning ka teiste vangistatud vaatlejate koduriikidega. Samuti teeb OSCE tihedat koostööd Ukraina võimudega, et vaatlejad saaksid vabaks.» (Mariann Sudakov, pressiosakond)

Samal teemal

27.06.2014
Kolonel: vaatlejale võis pantvangistuses kasuks tulla ettevalmistus kaitseväes
27.06.2014
TV3 VIDEO | Kuu aega vangistuses viibinud eestlasest OSCE vaatleja: "Tänan teid!"
19.06.2014
OSCE sai viimaks ühendust Ida-Ukrainas kadunud vaatlejatega
15.06.2014
Donetski "peaminister": kadunud OSCE vaatlejad on Severodonetskis