Jaan Einasto.Foto: Aldo Luud
Rainer Kerge 12. juuni 2014 07:00
"Ligi 40 aastat tunneme üksteist. See on väga pikk aeg! Me ainult ei tunne, vaid me oleme head sõbrad. See on üks väga hea punt!" kiidab astrofüüsik ja akadeemik Jaan Einasto nelikut, kellega sai äsja maineka Gruberi kosmoloogiapreemia.

Gruberi teaduspreemia, mida saab võrrelda Nobeli preemiaga kosmoloogias, said tänavu Jaan Einasto, Kenneth Freeman, Brent Tully ja Sidney van den Bergh. See on tunnustus, mida jagatakse inimestele, kelle teoreetilised arutlused või vaatlused on muutnud kaaskondsete arusaama universumist. Preemia rahaliseks suuruseks on 500 000 dollarit, mille nelik peab seekord omavahel ära jagama.

Mille eest suur tunnustus tuli?

Põhjust pole vaja kaugelt otsida. Akadeemik Jaan Einasto on mõistnud ühel hetkel ainsa inimesena maailmas uut tõde! Ta on vaadanud taevasse ja näinud seal korda, mida keegi enne teda polnud märganud: universumil on kärjetaoline struktuur.

Mis tunne on teada, et sa oled praegu ainus inimene maailmas, kes on avastanud uue, senist maailmapilti avardava fakti?

Einasto on kostnud vastuseks: "Selle asja jälile saime ühiselt kogu meeskonnaga, aga see tunne on ikka võimas küll! Muidugi, ega see kaua püsi, sest ega teised ka lollid ole!"

Nüüd ootab Einasto vastust küsimusele, kuidas täpselt defineerida tumeaine osakesi.

"1981. aastal selgus, et need osakesed ei saa olla tavalised, vaid peavad olema osakesed, mis tavalise aine kiirgusega peaaegu ei interakteeru," selgitab Einasto.

"Tumeaine mõju on juba väga hästi uuritud, aga kuidas neid osakesi füüsikaliselt täpselt kirjeldada, vaat selle üle murtakse veel pead. CERNi viimase katse peamine eesmärk oligi tumeaine osakeste kättesaamine. Higgsi boson saadi kätte, aga tumeaine osakest ei saadud kätte!"

85aastane Jaan Einasto uurib parajasti ammust aega, kui pandi paika universumi struktuur, täpsemini inflatsiooniperioodi, kui universum paisus lühikese ajaga hiigelsuureks. Mida sellest teadmisest õppida, seda me päris täpselt veel ei tea.

Gruberi preemia antakse Einastole kätte 1. oktoobril Yale’i ülikoolis peetaval tseremoonial.