LEIN: Koolikaaslased mälestavad Troutdale´is Reynoldsi keskkoolis tapetud 14aastast Emiliot, kes oli tore sõber ja suurepärane jalgpallur. Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 12. juuni 2014 07:00
Ameerika Ühendriikides Oregoni osariigis Troutdale´is sisenes teisipäeval relvastatud teismeline noormees keskkoolihoonesse, kus tappis ühe 14aastase õpilase ja haavas õpetajat. Tulistaja leiti hiljem surnuna tualettruumist. USA president Barack Obama ütles juhtunut kommenteerides, et riigil peaks olema häbi.

14. detsembril 2012 vapustas ameeriklasi Newtownis Sandy Hooki lasteaed-algkoolis korraldatud veresaun. 19aastane Adam Lanza tappis esmalt kodus oma ema, tungis seejärel kooli ning tulistas seal surnuks 20 kuue- ja seitsmeaastast last, kuus õpetajat. Seejärel võttis noormees ka endalt elu.

Värskete statistiliste andmete järgi on Ameerika Ühendriikide koolides pärast Sandi Hooki veresauna toimunud 74 surmaga lõppenud tulistamist ehk keskmiselt kord nädalas.

Viimati tungis teisipäeva hommikul kella kaheksa paiku Oregoni osariigis Portlandi lähedal Troutdale´is Reynoldsi keskkooli teismeline relvastatud noormees. Ta tappis riietusruumis 14aastase Emilio Hofmani, keda koolikaaslased iseloomustasid toreda sõbra ja suurepärase jalgpallurina. Vigastada sai ka üks õpetaja. Koolis puhkes tõeline paanika. Õpetajad ja õpilased blokeerisid end klassiruumidesse. Kohale kutsuti politseinikud, kes leidsid tulistaja surnuna tualettruumist. Kinnitamata andmetel tabasid teda politseinike lasud.

Ameerika Ühendriikide president Barack Obama ütles pärast viimast koolitulistamist, et riigil peaks olema häbi. Presidendi sõnul on Ameerika Ühendriigid ainus arenenud riik, kus midagi seesugust juhtub ning seda sagedusega kord nädalas. "Enim tekitab frustratsiooni tõsiasi, et valitsus ei ole suutnud astuda mitte mingeid samme, et takistada relvade sattumist isikute kätte, kes on võimelised tegema uskumatut kahju," kurtis president avalikult.

President kutsus survet avaldama

Teatavasti üritas Barack Obama pärast Newtowni tragöödiat relvaseadusi karmistada, ent kõik algatused sumbusid kongressis.

Obama austab enda sõnul USA põhiseaduses kirjas olevat õigust omada ja kanda relva, ent vastuseis relvaostjate taustakontrolli tegemisele on tema meelest arusaamatu. "Riik peab selles küsimuses endasse vaatama. See on muutumas normiks, peame seda enesestmõistetavaks viisil, mis mulle kui lapsevanemale on hirmutav," vahendab USA presidendi sõnu AFP/BNS.

Ummikust väljumiseks kutsus president avalikkust avaldama survet eelkõige vabariiklastest senaatoritele, kes tunnevad hirmu mõjuka rahvusliku relvakandjate ühingu (NRA) ees.

Hinnanguliselt on ameeriklastel kodus umbes 300 miljonit tulirelva ehk ligi üks relv inimese kohta. Kuulide läbi hukkub aastas üle 30 000 inimese.

Samal teemal

Kommentaarid  (18)

13. juuni 2014 07:46
KIVIAJAMEES 12. juuni 2014 21:31
TE EI TUNNE SÕNA AJALUGU:KOOLIDES ON SIIAMAANI.KUI OSKATE PISUT LUGEDA JA MÕTISLEDA,SIIS SAATE ARU MILLES UBA.MUIDU JÄÄB TEIST MULJE NAGU JÄNKIDEST,KELLEL PRITAKSE;KUS TULEB LEHMA PIIM?ENAMUS KEHITAB ÕLGU,NALJASOON PIKKA MÕTLEMISE PEALE VASTAS :EMA TISSIST VIST.MIS PUUTUB LAUSESSE SURNUD AMEERIKLASE KOHTA,SIIS SELLE DEVIISI ALL TAPETI PÕLISASUKAD INDJAANLASED.SURNUD INDIAANLANE ON KÕIGE PAREM INDIAANLANE.NEEGERORJADE JA ORJAKAUBANDES ON ERALDI TEEMA.TEADMISEKS:RASSISM AMEERIKAS KEHTIB SIIAMAANI!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS