Eesti uudised

Tulevased arstid ja õed: meie elusiht ei ole välismaale pääsemine!

Arvo Uustalu, 11. juuni 2014 07:00

23 KOMMENTAARI

a
Arstitudengile/ 11. juuni 2014 19:03
Arstiõpe on võrreldes teiste erialadega niipalju pikem ja kallim riigile. Ei saa siin võrrelda mingit kolmeaastast bakaõpet kehakultuuris ja 6-aastast arsti põhiõpet ja hiljem residentuuri, kulu riigile on ikka hoopis midagi muud. Seda enam, kui Eesti Vabariigis on arstide puudus. Sa võid siin öelda, et sinu vanemad on maksud maksnud (omal ajal on ka neid ju Eesti Vabariik koolitanud), aga maksud on maksnud ka teised kodanikud, kelle raha eest sa samamoodi õpid. Kui soovitud residentuuri ei saa, siis absoluutselt on teisi residentuurierialasid, kuhu sisse astuda. Kusjuures minu meelest pole residentuurikohtade puudust viimastel aastatel olnud, pigem on vastupidine probleem. Aga viimasel ajal hakkab tunduma, et riik pigem soosib arstide äraminekut, ilmselt on strateegia selline, et las teenivad oma palga mujal ja siis kulutavad selle siin Eestis..
s
13. juuni 2014 23:56
Soomes ei ole eraldi residentuuri kandideerimist, seega saab minna residentuuri valitud erialale. Eestis aga on nt endokrinoloogias, dermatoveneroloogias üks koht. Ma ei leia, et kui mõni väga tahab saada endokrinoloogiks ja Eestis on nt 3 väga head kandidaati ja 2 neist ei saa soovitud eriala residentuuri, et nad peaks seetõttu nt perearstiks minema. See on ka üks põhjus, miks ära minnakse.
Tegelikult on probleeme residentuurikohtadega. Kandideerivad ju ka need, kes on juba eriala omandanud või kes on olnud aasta aega eemal ning üritavad uuesti soovitud eriala residentuuri sisse saada. Eestis pole väga mõeldud selle peale, mis neist tudengitest saab, kes erinevatel põhjustel kohe peale lõpetamist residentuuri ei lähe. Seetõttu ongi neil suhteliselt lihtne minna Soome üldarstiks, sest seal väärtustatakse neid rohkem. Isegi kui välismaale tööle minnes peaks oma õppimise kinni maksma, ei hoiaks see kedagi kinni. Suure tõenäosusega on välismaa haiglad nõus õppetasud hüvitama, sest nende jaoks ei ole need summad nii suured.
t
Tänapäeva õe reaalsus Eestis./ 11. juuni 2014 17:35
Noo kui õena pidevalt 250 t kuus rebite ja summa mis kontole tuleb,pole teps mitte suur,küll siis teistmoodi mõtlema hakkate.
t
Tubli, õeke!/ 11. juuni 2014 17:58
Kuigi ma sind ei tunne, meeldid sa mulle!
s
See puhas propaganda artikkel./ 11. juuni 2014 16:40
Olge arstid või lukksepad, minge rutem kui te siin vigaseks töötate! Las lambad jäävad määgima! Nendeni ei jõua kunagi, et tühi kott püsti ei seisa. Jälgige, kuidas on omavahe juba rikkad kaklema hakanud. See aga tähendab, et Eestist ongi päriselt juba räbalad järel. Ei jätku enam kõigile. Sellepärast närivadki juba üksteisel kõrisid. See lõpujutt pole lammastele! Nemad ei näe nii kui nii meetrist kaugemale.
l
Lugeja/ 11. juuni 2014 14:54
Kes tahab piiri taha tööle minna peaks sinna ka õppima minema. Nii on lihtsam, omandab koos õppimisega ka kohaliku keele ja ei teki hiljem raskusi tööl.
r
Reaalsus/ 11. juuni 2014 13:25
Oma hariduse eest ise makstes võin igal ajal puhta südametunnistusega elukohariiki ja töökohta vahetada. Ma ei võlgne kellelegi peale oma vanemate ja iseenda midagi. Võõrriiki tööle minnes saan võimaldada oma vanematele tänutäheks väärika vanaduspõlve ja oma lapsele inimväärse elu. Oma töös tahan pakkuda kvaliteeti kuid kahel kohal magamatuna töötades ma seda teha ei suuda. Seega on valik ilmselge.
n
Noo/ 11. juuni 2014 13:23
Tartus on keskmine arsti palk umbes 2000 euro kanti.
o
Ooo!/ 11. juuni 2014 17:43
Kas tõesti nii vähe? Mis veel maakohtades?
u
uus Med. lojaalsusvanne või???/ 11. juuni 2014 12:26
...eestis on elu mõned minutid (ärgates) kohanemist vajavad. Muidu nagu Soomes juba oleks parem väljend esmakursuslastele.
t
Tööelu toob maa peale tagasi.../ 11. juuni 2014 11:55
Aastaid olen seda ringmängu jälginud. Seni kuni vanemad õppimise ajal majanduslikult toetavad, räägitakse siiajäämisest. Kui algab reaalne töö, millest ei jää üle puhkeaega ja vähegi väärikas palk teenitakse välja topeltkoormusega ja uneaja arvelt , kodu muretsemiseks pank laenu ei anna - niigi õppelaen 6 aasta eest maksmist ootamas - muutuvad plaanid kiirelt.

v
vello/ 11. juuni 2014 11:01
sellist lolli juttu pole mõtet ajada....inimene läheb ikka sinna kus on parem elada....
n
nii uskumatu/ 11. juuni 2014 11:10
kui see lumpenpööbli jaoks ka ei tundu,siis väga paljude jaoks on oluline kodumaa ja omade hulgas olemine.
seda ei saa mitte kuskilt mujalt ilmast.ükski rahanumber ei kaalu seda üles.
seda tunnet,et sa oled oma omade hulgas.
p
pensionär/ 11. juuni 2014 19:37
Kuidas arstina töötada saad, kui lihtrahvast nõnda põlgad, lumpenpööbliks sõimad? Või oled mingi tasulise sooja koha endale leidnud, siis tõesti meiega kokku ei puutu, ei jaksa tasulise arsti poole pöörduda.
Töötasin eluaeg med.õena ja lõpuni välja ei jõudnud ära imestada, miks inimene valib arsti õilsa kutse, kui tööinimesi nõnda põlgab. Kui põlastavalt räägiti lüpsjatest, traktoristidest, oskustöölistest.
m
Mann/ 11. juuni 2014 09:16
Kui õpite 100% enda raha eest minge kuhu tahate aga kui mina , eesti rahvas, pean teid koolitama siis tahan ka vastu saada midagi, kasvõi südametunnistuse!
m
mmm/ 11. juuni 2014 10:18
Ega teda kurg siia ilma toonud. Vanemad on makse maksnud terve elu, nii et pole midagi.
a
Arstitudeng/ 11. juuni 2014 13:02
Ka tudengite vanemad on maksumaksjad. Päris paljud üliõpilased käivad kooli kõrvalt tööl ja maksavad samuti makse. Lisaks sellele kuulume Euroopa Liitu ning meil on vaba tööjõu liikumine. Samamoodi võiks kõikidelt teistelt eriala lõpetanutelt nõuda õppekulude kinnimaksmist, kes välismaale tööle lähevad. Paraku see pilt pole nii must-valge, kui esmapilgul tundub. Mida need arstiteaduskonna lõpetajad peaksid tegema, kes soovitud erialale sisse ei saa? Eestis pole just väga palju võimalusi üldarstina töötada.
s
Sa, Mann,/ 11. juuni 2014 16:33
ole nüüd vähemalt nii aus ja ütle, millise tasulise eriala sina omandasid? Või arvad, et arst, andnud Hippokratese vande, peab ilmtingimata näruseid Manne oma kuludega ravima?
õ
Õpin arstiks/ 11. juuni 2014 09:09
Käsil on viimane aasta ja kui ma ei saa vähemalt 4000 eur kätte kolin järgmisel aastal perega soome ,ei kavatsegi peost suhu hakata elama!
m
mingu pealegi/ 11. juuni 2014 10:00
Õppimine tasuliseks sellistele. Siis pagegu pärast kuhu iganes. Peavad endid mingiteks väljavalituteks, kuidas nad küll hakkavad inimesi ravima, kui me enamikus oleme ju tööinimesed, kellesse sellised põlgusega suhtuvad.
e
elukogemus/ 11. juuni 2014 08:31
küll nad ümber mõtlevad, kui esimese palga saavad kätte. hakkavad võrdlema tööd ja palka ja kuidas sellega elada. haridust on, võimalusi on. miks mitte seda kasutada, seni, kuni riik pole teinud neid sunnismaiseks hariduse andmise eest. kogemusi tahaks piiri tagant ka. lõpuks on kogemus nii hea, et mis mõttega tulla tagasi, kui siin pole nagunii keegi rahul süsteemiga, meditsiiniga ega töötajatega.
k
Kaisa/ 11. juuni 2014 08:29
Eks oodake esimesed palganumbrid ära ja võrrelge neid oma töötundidega ja koormusega, siis mõte muutub! :D
h
Harri/ 11. juuni 2014 07:29
Ma ka tulin 8 aastat tagasi soome mõneks kuuks tööle, aga enam pekstes ka tagasi ei taha eestisse.