Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: valik on sinu, kuid see võib mõjutada saatust (6)

Tiina Kilkson, psühholoog , 9. juuni 2014, 19:43
 PantherMedia / Scanpix
Elame demokraatlikus ühiskonnas ja meil endil on õigus ise oma elutee valida. Keegi ei ütle meile ette, milliseid valikuid peame tegema. Saame elada just nii nagu ise soovime ja oskame.

Iga meie valik kujundab meie elu suuremal või väiksemal viisil ja oma valikutega tuleb leppida. Mõned otsused on väiksema kaalukusega ja ei oma saatusele nii suur kaalu, teised otsused mõjutavad meid aastakümneid või määravad ära isegi meie elutee.

Paljusid suuri otsuseid tuleb teha juba nooruses, näiteks valida, mida õppima minna. Õppimise otsus on elus üks määravamaid otsuseid, sest ühele erialale jah öeldes  öeldakse paratamatult teisele ei.

Osad inimesed armastavad oma valikuid teistega jagada ja kuulata teiste inimeste soovitusi, teised aga otsustavad üksinda. Siin on jällegi valik sinu, milline variant sulle just sobib.

Valik võib mõjutada meie saatust, isegi esmapilgul tühine otsus. Seepärast tuleb enne hoolega kaaluda, kui mingi otsuse vastu võtad, et pärast ei peaks kahetsema.

Samal teemal

Mõni elusündmus on ka paratamatu, näiteks ei saa me valida omale vanemaid. Paratamatustega tuleb meil lihtsalt leppida ja töötada nende küsimustega, mida me saame muuta.

Mõni usub jumalasse, et jumal määrab meie elu. Jumalast võib saada muidugi ka tuge, kuid mina usun eelkõige iseendasse, sest just mina tunnen ennast kõige paremini ja tean, mida ma oma elult soovin.

Unistamine on muidugi  üks võimalus oma eluplaane teha, sest unistame just sellest, mis on meile südamelähedane ja mille poole soovime püüelda. Meie üks valik mõjutab paratamatult teist valikut ja nii oleme pidevalt teelahkmel. Mõne jaoks on otsustamine ja valikute tegemine kergem, teise jaoks aga väga keeruline, kuid  kindlasti ei tuleks oma valikuid hiljem kahetseda, sest sellel hetkel, kui me valiku tegime, otsustasime parimal viisil, oma võimete, hariduse ja huvide järgi.

Kahetsemine ei tee minevikku olematuks. Minevik on möödas ja seda me ei saa muuta, tulevik on vaid täis illusioone, millesse võime peita oma unistusi, ainus reaalsus on tänane päev ja käesolev hetk, milles viibime. Praegust hetke tuleks õppida nautima ja teha just praegu oma elu parimad otsused, mille üle hiljem uhke võid olla. Me saame just nüüd elada oma elu täisväärtuslikuks,  põnevaks, huvitavaks.

Valikut teha on kõige parem, kui selleks võtame aega ja meil on paber ja pliiats käepärast, kuhu saame kirjutada asja plussid ja miinused. Valikuid tehes tuleks olla ratsionaalne ja mitte langeda liialt tunnete ohvriks. Valik tuleb teha kaalutletult, tasakaalukalt ja pikemat perspektiivi silmas pidades.

Väikesed valikudki võivad määrata meie tuleviku ja seega peame kogu aeg kaaluma, millise otsuse me vastu võtame ja peame teadma, millist elu me endale ikkagi tahame. See, milliseks sa oma elu elad, on sinu valik.

6 KOMMENTAARI

e
ehh.. 11. juuni 2014, 18:34
ise tean kuidas oma elu siin Eestis elan,näide oli koomiline :D
k
ka vale valik on midagi 11. juuni 2014, 16:33
uut. ei kujuta ette, et ma terve elu jooksul ei tee valesid valikuid. see pole elu vaid mõttetus, hirm elu ees, tühi.
Loe kõiki (6)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee