KUMMIS MAJA: Aia 4 maja on plahvatuskohast keskelt kummis ja varisemisohtlik. Hoone läheb lammutamisele. Foto: Küllike Rooväli
Küllike Rooväli 7. juuni 2014 08:00
Gaasiplahvatus, milles kušett koos Heljuga õhku tõusis ja siis maha prantsatas, võttis naiselt suurema osa kuulmisest, kuid tasapisi hakkab see siiski taastuma. "Pärast plahvatust tõsteti meid õue ja kuu aega olid meil ainult need riided, mis seljas olid," meenutab Helju majarahva tragöödiat. Nüüd käib Kunda gaasiplahvatuses hävinud majas kibe kolimine.

Seda muidugi neis korterites, kust üldse midagi kolida on. Osa elanikke on ostnud uue korteri.

Kaks naist istuvad tühjas toas päikeselaigus ja arutavad tulevikuplaane. Helju (86) ja tema õde Maret (89) on pakkinud enamiku majakraami juba kokku, et viia see Helju uude korterisse.

Nende senine kodu ähvardab ju iga hetk kaela kukkuda. Mehed keeravad akutrelliga mürinal kruvisid välja. Mööbel, mis siin korterisse kolimisest alates seisnud on, läheb nüüd rändama, nagu ka vana raketikujuline tolmuimeja Raketa-7m, mida paljud keskealised lapsepõlvest mäletavad.

"Mul seda mööbliriiet küll, kui sellele külge panna, saab hea tooni," arutab Helju taburetil istudes Maretiga, kuidas oma uues elupaigas olemine kohe ilusaks teha.

Endine kulinaariaõpetaja Helju on elanud Kundas Aia 4 majas 33 aastat. Kahe kuu tagune gaasiplahvatus on selles süüdi, et ta magas nüüd õde Mareti juures diivanil.

Vanadekodusse ei lähe

Praegu käib viimaks kolimine, sest Helju soetas äsja 3000 euro eest uue korteri. "Eks kuidagi hädaga peab saama," vastab ta küsimusele, kust pensionäril selline raha korraga võtta on.

Helju loodab, et ka linn ja kindlustus aitavad kulusid katta, oli ju maja remondilaenu katteks kindlustatud.

"Ega mina vanadekodusse ei lähe, me oleme nii hakkajad, sinna läheme juba siis, kui kukume jala pealt."

"Kui see juhtus, siis tal töötas gaasipliit ja ta süütas veel gaasikamina."

Heljul on kahju, et noorte ja tublide inimeste sotsiaalmaks läheb selliste joodikute, kurjategijate ja narkomaanide ravimiseks ning vangishoidmiseks.

Maja on lööklaine tõttu nagu pall, seinad on keskkohast väljapoole kummis. Seal, kus oli haiglas lamava Üllari korter, on hoones ümmargune kraater – alt üles välja. Trepil seisavad nõud, mis jäid ligi kaks kuud tagasi õhtul pesemata. Napilt-napilt hoiab mõni silikaadist seina serv betoonist laepaneeli üleval, nagu Mareki korteris teisel korrusel.

Imeline pääsemine

"Kõik asjad on siin all ja kätte ei saa," rehmab Marek käega, "ise tulin siit selle mööblilasu alt välja. See oli üldse ime."

Tavaliselt magab Marek hoopis teisel pool, õnneks heitis sel ööl "valesse" voodisse. Selle voodi kohal, kus ta oleks pidanud olema, vedeleb laest alla tulnud betoonpaneel. Õnneks pääses tervelt kogu Mareki pere. See on uskumatu, sest korter näeb välja nagu sõja epitsenter: igal pool võib jalad murda, toad on täidetud majapidamisesemete, rõivaste, telliste, mööbliga. Plahvatuse lööklaine oli eest pühkinud korteri vaheseinad, kukutanud mööbli magava Mareki peale ja lõhkunud edasi tormates puruks ka vaheseina naaberkorteriga.

Samal teemal

Kommentaarid  (1)

MADIS 7. juuni 2014 09:12
Vaevalt et nad midagi saavad. Kui paljud inimesed meie ajal siis oma korterid ning kodust vara kindlustavad? Aga see majale võetud remondilaen - see läheb ju pangale! Ega siis pangahärrad või oma planeeritud kasumist ning Rootsi pensionärid oma dividendidest ilma jääda!

SISUTURUNDUS