NAGU MÄNGURAUDTEE: Siinpoolseid trammirööpaid hoiavad üleval alles puu-klotsid. Mõistagi on need vaid ajutised ning kaugel on näha, kuidas metallpostide külge keevitatud rööbastealune valatakse betooni täis. Foto: Mattias Tammet
Mattias Tammet 7. juuni 2014 08:00
Tallinnas Pärnu maanteel sirguvad esimesed paarsada meetrit uut trammiteed. Esialgu küll põhiliselt kitsaste orade otsas, mõnekümne sentimeetri kõrgusel maapinna kohal. Kas tulemas on hõljuktrammid?

Siiski mitte. Kosmose kino ristmiku ja Vineeri tänava teelõigul paigaldatakse küll rööpaid, kuid see pole kaugeltki tööde lõpp. "Need orad on sellised keermevardad, mis toetuvad all killustikualuse peale. Kõik betoneeritakse nüüd kinni," selgitab Merko ehituse projektijuht Tiit Joosti.

"See tagab selle, et kui betoon valatakse, siis ta liibub tihedalt varem paika rihitud rööpa alumise pinnaga."

See olevat ka kõige levinum trammirööbaste paigaldamise viis. Eile hommikul alustasidki töömehed betoonivalamisega.

Ehitus tapab ümbruskonna ärisid?

Peaaegu kõik trammitee ehituse ümbruse asutused, kuhu Õhtuleht kolmapäeval sisse põikas, tunnistasid klientuuri vähemalt mõningast vähenemist. Kui Õhtuleht mõne nädala eest kontrollimas käis, tunnetati pesupoes BonBon ehk klientide puudust kõige enam. Nii ka seekord. Seejuures polevat asi klienditeenindajate hinnangul isegi selles, et ühistranspordi või autoga ukse ette ei saa. "Peatused ju tegelikult väga kaugel ei ole. Aga kui hullult põristatakse ja paugutatakse, siis see hoiab inimesed ilmselt eemal," oletab klienditeenindaja.

"Eks kliendid peavad ära harjuma, kui tahavad siin käia. Parkimiskohti ei tule ju ka siis, kui remont ära lõpeb," ohkab müüja.

"Isegi turistid käisid varem. Juhukliendid on kadunud. Nii hullusti meil vist siiski ei ole kui toitlustusasutustes," leitakse ka ilusalongis Don & Donna.

"Avasime kohviku täpselt päev enne teeremondi algust," muigab Itaalia kohvikupidaja Daniele Perez.

"Muidugi on probleem. Aga samas saame ju aru, et seda on vaja. Mis teha. Küll me sügiseni hakkama saame. Ilmast oleneb tegelikult palju rohkem," viitab ta õues parajasti vallandunud tõsisele paduvihmale.

"Teil on siin väga imelikud ilmad. Täielik troopika, ja siis külm otsa," naerab itaallane.

"Samas sügisel avatakse näiteks muu hulgas uuesti ka Kosmose kino. Küllap läheb paremaks, kui rahvas ka seal käima hakkab."

Tegelikult ei kipu toitlustusasutused remondi üle palju kurtma. "Kliente on vähemaks jäänud küll, aga neid ikka käib," öeldakse restoranis Sushi Cat.

Reval Café baaridaamid on veel positiivsemad. "Suurt vahet küll ei ole. Võib-olla õhtu poole muutub veidi vaiksemaks."

Lähedal asuvas Asian Aroma söögikohas aga leitakse, et vahet võrreldes remondieelse ajaga pole.