Eesti uudised

Koolinoored nuusutavad suvel õiget töötegemist (6)

Mihkel Vinogradov, 6. juuni 2014 19:33
G4S töökad malevanoored Uuskasutuskeskuses riideid sorteerimas.Foto: MATI HIIS
Kui sina oleksid põhikooliealine aktiivne rüblik, siis mida sa suvel parema meelega teeksid? Et mitte see kolm kuud jutti arvuti külge kleepuda ning siis augusti lõpus pead tõsta ja avastada, et midagi tarka nagu teinud polegi, on üsnagi paslik võtta ette üks korralik malevasuvi.

Seda meelt on ka G4S, kes veab erinevate koostööpartneritega suvist töömalevat "Julged hoolida?", mille raames kutsuti kokku 40 noort, kes erinevates kohtades üle Tallinna taskuraha teenides tööd teevad.

Abiks ollakse Stroomi ja Pirita rannas rannavalves, Eesti Toidupangas, Tallinna Diakooniahaigla köögis, Eesti Loomakaitse Seltsis, aga ka näiteks Uuskasutuskeskuses.

Just viimases on noored abiks riiete sorteerimisel ning nende väljapanekul, aga ka kõiges muus, mis on neile vähegi jõukohane.

"Siin saavad nad kõike teha – korrastada saali, puhastada esemeid, sorteerida riideid," sõnas keskuse tegevjuht Katriin Jüriska.

Samal teemal

Töö käib mitmes vahetuses ja näiteks juulis on noortel võimalik minna ka tänavale keskuse flaiereid jagama, aidates nii kaasa sellele, et üha enam ja enam inimesi taaskasutuse koha pealt teadvustada.

Just panus kogukonna arengusse ning noorte terviklikuma vaate ühiskonna toimimisest loomine on G4Si sellesuvise töömaleva peaeesmärk. Uuskasutuskeskuse puhul näevad noored juba varakult, mil viisil käib vabatahtliku töö, kuidas abistada inimesi ning kuidas panna inimesi rohkem abistama.

"Oleme saanud panna üle linna erinevaid kogumiskohti, kuhu inimesed saavad tuua seda, mida neil enam endal vaja ei lähe, kuid millele saaks uue elu anda. Mida teadlikumad on inimesed ning mida rohkem on kogumispunkte, seda rohkem annetavad ka inimesed," ütles Jüriska ning mainis, et malevanoorte poolt propageerimine annab sellele kindlasti palju kaasa.

Vaadates neid töökaid noori, ei paistnud kellegi näost nurinat selle üle, kui pidi kellegi teise riideid sorteerima. Vastupidi – käis pidev jutusumin ning tööd tehti innuga.

"Minu arvates on see hea ajaviide, ei pea arvuti taga passima. Ja ma saan tunda seda, mida tähendab graafikuga tööl olla," ütles 14-aastane noor malevapoiss Martin.

Tragi noormees lisas ka, et sellise tööga saab väga palju kogemusi juurde. Neid tundub tal ilmselt juba puuga seljas olevat, kuna praegune malevasuvi pole talle teps mitte esimene: varasemalt on ta käinud nii Saue koolis kui ka lasteaias abiks.

Turvafirma pressiesindaja Julia Garanža sõnul on noored tõesti tublid ning tööd ja ringisahmimist neile jätkub.

"Graafik on neil tihe, eriti sel nädalal, mil on veel viimased koolitunnid. Joosta tuleb mööda linna mitmete asutuste vahel," sõnas Garanža.

Samas pole sellest Garanža arvates midagi hullu, sest tegelikult saavad noored sellise töö juures ka midagi muud peale kogemuste ja arusaama töös – uusi sõpru.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee