Eesti uudised

Uljad vandaalmägironijad ründavad valvekaameraid eirates Toompead (6)

Karoliina Vasli, 6. juuni 2014 07:00
JULGUSTÜKK VÕI IDIOOTSUS?: Polegi nii keeruline see kodukootud mägironijakarjäär. Aga paljud kivid on lahti ning kukkumine oleks kõike muud kui pehme. Foto: Teet Malsroos
Teaduste Akadeemia on hädas nolkidega, kes paekivimüüri pidi üles ronivad ja nende terrassile jõuavad. Turvakaamerad pole kõiki uljaspäid eemale peletanud. Üks neist hakkas isegi kaamerat seinast rebima.

Purjus noortekamp kõnnib öösel vanalinnas Pika jala tänavas. Kitsast teed ümbritsevad mõlemalt poolt kõrged paemüürid. Üks noorsand mõtleb, et avaldaks õige blondile sõbrannale muljet, öeldes, et suudab paekiviseinast üles turnida. Vintis piiga kihistab naerda. Noorsand turnibki üles võõrale territooriumile ja peagi sama teed alla. Hea, et ellu jäi!

Jõllitav näolapp

Taolisi uljaspäid kohtab vanalinnas aeg-ajalt ikka. Hulljulgete adrenaliinihuntide kõrval on ka huligaane. Üks ronimispaiku on Pika jala tänavale avaneva Teaduste Akadeemia hoone tagakülg. Sinna jõudmiseks tuleb esiti turnida 3-4 meetrit otse üles mööda müüri, seejärel hingetõmbehetk väikesel platvormil, veel mõni meeter, siuh läbi rohelise haljastuse, ning oledki kohal. Vaade on muidugi imeline, aga teha pole sealt suurt midagi.

Kui just pole kihku lukus ust ragistada, videokaameraid ahistada või saagiajal kahelt õunapuult vilju korjata.

Eelmisel nädalal turnis üles suli. Ta leidis terrassil vedeleva lahtikäiva laua, astus sellele ja sirutas end ühe turvakaamera poole. Tema jõllitav näolapp jäi salvestisele. Turvaülem Gennadi ütleb, et seinast noorsand kallist aparatuuri lahti sikutada ei jõudnud. Ööpäev läbi on akadeemias postil üks valvur, too tuli rõdule ja hakkas kurjustama. Noorsand pani plagama.

"Kummaline küll, sellist asja pole varem olnud," imestab Gennadi.

Politseisse ilmselt ei pöörduta, sest turvakaamera viga ei saanud ja nooruk midagi muud ei lõhkunud.

Ahvatlevad õunad

Kaamerad pandi üles aasta eest. Selle ajaga on jäädvustatud kolme-nelja võõra külaskäik. Ehk jäi mõni ka kaamerate vaateväljast eemale. "Mida nad ikka teevad, tahavad näidata, et on kõvad mehed. Ütlevad tüdrukutele, et teevad julgustüki," arutleb Gennadi.

Teaduste Akadeemia peasekretäri asetäitja Galina Varlamova ütleb, et aastaid on ette tulnud sedagi, et poisikesed turnivad üles, et õunu haarata. Praegu on seal paar lopsakat õunapuud, varem oli rohkemgi.

"Magusad õunad meelitavad nad siia. Otseselt nad kurja ei tee, aga ohtlik on see küll," lausub Galina, rõhutades, et terrassipoolne uks on neil alati lukus.

Gennadi lisab, et võiks ju kõike naljaga võtta, aga tervisele võib see ohtlik olla. "Noored võivad pidada ronimist lõbusaks, aga lahtisi paekivitükke on palju ning kukkumine oleks ai kui valus."

Kokkuvõttes loodab Teaduste Akadeemia töötajaskond, et turvakaameratest ja valvuritest on siiski tolku ja midagi hullemat ei juhtu.

Soome saatkonnas vargil ja laamendamas

Negatiivne kogemus "mägironijatest" sissetungijatega on ka Soome saatkonnal. Teaduste Akadeemia terrassilt nõuab vaid väikest jõupingutust, et end edasi soomlaste pinnale vinnata. Konsul Sirpa Aalto meenutab möödunud juunis aset leidnud juhtumit. "Nädalavahetusel kedagi majas ei olnud. Ukselukk muugiti lahti ja tungiti sisse."

Prokuratuurist kinnitati, et hoonest varastati näiteks lauaarvuti ja arvutitarvikuid. Lõhuti teler, arvuti monitor ja kõrvaklapid. Kahju küündis 2200 euroni. Politsei pidas hiljem varguses kahtlustatavana kinni 17aastase noormehe. Tänavu veebruaris mõistis kohus ta kuriteos süüdi ja karistas teda tingimisi vangistusega. Praegu viibib noormees vahi all kahtlustatuna uutes kuritegudes.

Sirpa Aalto räägib, et pärast seda intsidenti pole probleeme olnud. Turvakaamerad on neil üleval, aga iga päev salvestisi üle ei vaadata.

Teaduste Akadeemia naaberhoones tegutseb õiguskantsler ja tema töötajaskond. Kantsleri avalike suhete nõunik Mari-Liis Sesmin kinnitab: "Meil on kasutusel turvakaamerad. Praegu pole kantseleil Pika jala poolt rõdule ronijatega probleeme olnud."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee