Eesti uudised

Eesti ostab USAst tankitõrjeraketid (4)

Õhtuleht.ee, 6. juuni 2014 07:00
Valitsuskabinet tegi eile kaitseministrile ülesandeks alustada läbirääkimisi Ameerika Ühendriikidega kolmanda põlvkonna tankitõrjeraketisüsteemide Javelin hankimiseks ning sõlmida sobivate tingimuste korral ka hankeleping.

Riigikaitse arengukava 2013.–2022. aastani näeb ette kaitseväe tankitõrjevõime tugevdamise ja uute, kolmanda põlvkonna tankitõrjeraketisüsteemide hankimise.

Ameerika Ühendriigid on Eestile teinud pakkumise tankitõrjeraketisüsteemide Javelin ning selle rakettide ja väljaõppeseadmete hankimiseks USAlt ja kaitseminister Sven Mikseri sõnul viidaks Javelinide hankimisega ellu üks riigikaitse arengukava olulisi prioriteete, teatas kaitseministeerium.

"USA pakkumine vastab nii kaitseväe sõjalistele vajadustele kui ka on hinna poolest meile sobiv, mistõttu otsustas valitsuskabinet alustada USAga sel teemal läbirääkimisi," ütles Mikser.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras rõhutas, et tankitõrjeraketisüsteemi Javelin puhul on tegu väga tõhusa kolmanda põlvkonna lahingutes ära proovitud tankitõrjerelvaga.

Javelinid võetaks kasutusele kaitseväe jalaväepataljonide-tasandi tankitõrjesüsteemina, samuti Kaitseliidu maakaitseüksustes.

Tankitõrjeraketisüsteem Javelin on alates 1990. aastate keskpaigast USA ja paljude teiste riikide relvastuses. Tegemist on nn lase-ja-unusta-süsteemiga, s.t rakett lendab pärast väljatulistamist automaatselt sihtmärgi peale ning sihtur ei pea raketti kuni tabamuseni sihikul hoida, mis suurendab kaitseväelaste tegevusvabadust lahinguväljal.

Samuti saab Javelini raketti seadistada tabama sihtmärki pealtpoolt, mis on üldjuhul soomusmasinate kõige nõrgemini kaitstud osa, ning suurendab sihtmärgi hävitamise tõenäosust. Javelini raketti saab välja tulistada suletud või poolsuletud ruumidest (hoonete ja varjendite seest), mis suurendab raketisüsteemi kasutamise paindlikkust, seda eriti linnalahingus.

Samal teemal

09.09.2014
USA välisministeerium kiitis heaks tankitõrjeraketisüsteemi müügi Eestile