Maailm

Karm tõde: kuus sõdurit kaotas Bowe Bergdahli otsingutel elu (4)

Aadu Hiietamm, 6. juuni 2014 07:00
KOOS PRESIDENDIGA: USA president Barack Obama tuli 31. mail Valge Maja roosiaias ajakirjanike ette koos Bowe Bergdahli ema Jami ja isa Bobiga. President teatas, et ligi viis aastat Afganistanis vangis olnud seersant Bowe Bergdahl on vahetatud viie Guantánamo vangi vastu. Foto: Reuters / Scanpix
Järjest tugevama kriitika alla sattunud USA president Barack Obama kaitseb endiselt viis aastat Talibani käes vangis olnud seersant Bowe Bergdahli vahetamist viie Guantánamo vanglas hoitud Talibani liikme vastu. Endised teenistuskaaslased peavad Bergdahli desertööriks, kes läks vabatahtlikult vaenlase poole üle.

Laiem avalikkus sai USA seersandi Bowe Bergdahli vangilangemisest teada 2010. aasta aprillis. Islamiliikumine Taliban avaldas siis video, mis näitas

Samal teemal

30. juunil 2009. aastal Afganistanis vangi võetud USA seersanti. Bergdahl palus videos, et USA valitsus astuks samme tema vabastamiseks. Talibani esindanud Zabihullah Mujahid lisas video lõpus, et mässulised nõuavad Bergdahli eest mõne oma kaasvõitleja vabastamist.

Taas tõusis Bergdahli saatus tähelepanu alla tänavu veebruaris, kui päevaleht Washington Post kirjutas, et USA valitsus teeb jõupingutusi Talibaniga kõneluste jätkamiseks. Ajalehe andmetel nägi Washingtoni plaan ette Bergdahli viie Guant?na­most Katari saadetava Talibani liikme vastu väljavahetamist.

31. mail selgus, et nii ka läks. USA president Barack Obama kutsus Valgesse Majja Bowe Bergdahli ema ja isa ning tuli koos nendega ajakirjanike ette, et teatada 28aastase Bowe Bergdahli vabanemisest. Obama sõnul õnnestus sõjaväelase vabastamine tänu Katari emiiri vahendustegevusele.

Bowe Bergdahl lennutati 1. juunil Afganistanist Saksamaale, kus ta viibib praegu Landstuhlis USA armee meditsiinikeskuses.

Pärast vahetusoperatsiooni on nii Valge Maja kui ka Taliban püüdnud vahetuskaupa näidata oma suure eduna.

Talibani puhul see ilmselt nii ka on, sest vanglast pääsenud Mohammad Fazl, Norullah Noori, Mohammed Nabi, Khairullah Khairkhwa ja Abdul Haq Wasiq olid Talibani võimuloleku ajal kõrged ametnikud ja mõjuvõimuga isikud. Pärast Guant?namost vabanemist tuleb neil jääda üheks aastaks Katari.

Valge Maja puhul kipub välja reklaamitud võit muutuma kaotuseks, mis paneb presidendi kahetsema.

Kriitika kasvab laviinina

Opositsioon heidab presidendile ette ka seadusrikkumist, sest ta ei teavitanud Berg­dahli vabastamisoperatsioonist USA kongressi 30 päeva ette. USA kaitseminister Chuck Hagel pareeris süüdistust väitega, et Bergdahli vabastamiseks tuleb tegutseda kiiresti, kuna sõjaväelase elu oli ohus.

Kõige karmim süüdistus on tulnud aga Bowe Bergdahli endistelt lahingukaaslastelt Afganistanis. Nad kinnitavad, et seersant Bergdahl on lihtlabane desertöör, kes lahkus oma vahipostilt ja läks vabatahtlikult Talibani poole üle. "Ma olin siis vihane ja olen seda ka praegu," rääkis Bergdahliga samas üksuses teeninud Matt Vierkant.

"Ta (Bergdahl) on desertöör!" rõhutas Vierkant. Bergdahli otsingutel Paktika provintsis sai surma kuus USA sõdurit ja nende elud on kaudselt tema hingel.

Seetõttu tuleks Bowe Bergdahl anda kohtu alla.

Facebookis on juba mitu kogukonda, mis kannavad nime Bowe Bergdahl is NOT a Hero (Bowe Bergdahl EI OLE kangelane). Need kogukonnad soovivad, et Talibani käest vabanenud seersant peab andma vastust sõjakohtu ees.

Samal teemal

16.09.2017
TALIBANI VANG: Trump tahab hukata, sõjavägi ei tea, mida sõduriga peale hakata
27.02.2015
Bergdahl läheb sõjakohtu alla
17.08.2014
Taliban tappis Kabulis kolm NATO sõdurit
04.05.2014
TALIBANI PALJASTUS: avaldati video, kus Taliban annab USA sõdurist pantvangi välja