Kodu

Säti ritta selle suve kodused askeldused 

Ia Mihkels, 6. juuni 2014, 07:00
Igaühele midagi: Pere suviseid tegemisi kavandades tasub omavahel ära jagada ka kohustused – igal lapselgi võiks olla teada, mille eest tema kogu suve vastutab. Foto: Panthermedia/Scanpix
Emotsiooni ajel kodus remont ette võtta või aed ümber korraldada – miks mitte. Elu kipub siiski näitama, et neil, kes oma tegemisi pisutki ette kavandavad, õnnestuvad asjad paremini. Praegu on just paras aeg panna kokku oma tänavusuviste teen-kodus-kindlasti-tööde nimekiri.

Eramu- ja suvilaomanikel, kel plaanis maja juures mõni suurem töö, on tegevuskava tõenäoliselt juba niigi paigas – enamikul meist nõuab sedasorti ettevõtmiste eelarvesse mahutamine pikka ettemõtlemist. On aga hulk väiksemaid töid, mida samuti unustada ei maksaks – et need tähelepanuta jäetuna oluliselt mahukamaks ja kulukamaks tööks ei kasvaks.

Maja juures tööd ei lõpe

Vaata üle vundament. Talve jooksul tekkinud praod tuleks esimesel võimalusel parandada, et vesi ja kõikvõimalikud putukad sealtkaudu sisse ei pääseks. Kui maja vundamendis on tuulutusavad, tuleb jälgida, et neil oleksid katterestid kindlalt ees. Pisutki paindunud serv tasub kohe korralikult kinnitada – muidu on üsna tõenäoline, et sügise lähenedes hakkavad põranda all, lae peal või seina vahel krõbistama kutsumata külalised. Hiired-rotid pole just parimad naabrid, seepärast on mõistlik teha kõik, mis võimalik, et neile sissepääs tõkestada.

Katuserennid korda! Korrapäraselt tuleks üle vaadata kogu vihmaveesüsteem: talvel võib jää ja lumi olla selle siit-sealt paigast väänanud, suvel-sügisel aga koguneb rennidesse prahti, mis ei lase vihmaveel vabalt allavoolutoruni jõuda. Katkisest või ummistunud kohast üle renniserva nirisev vesi võib kahjustada seinu.

Aed kui õuetuba

Igal suvel natuke. Aeda oleks patt vaid lillepeenra või köögiviljamaana kasutada – meie lühikeses suves peaks sinna tingimata mahtuma vähemalt mõni nurgake (veel parem kui mitu), mis annaks võimaluse ilusate ilmadega peamiselt õues elada. Et kõike korraga ei jõua, tuleks aia rajamise etapid eriti hoolikalt läbi mõelda. Kui lõppsiht on silme ees, saab igal aastal teha natuke, liikudes siiski kindla terviku suunas.

Korralda nn väravamüük

Lasteasjad teisele ringile. Kui peres on lapsi, tasub kooli- ja lasteaia-aasta lõppedes ette võtta tõsine inventuur: mida saab kasutada veel järgmisel aastal, mis tuleks ümber tõsta pere nooremate laste kappidesse, mis annetada, laiali jagada või müüa maha kirbuturul. Kui asju on rohkem ja elukoht võimaldab, tasub kaaluda mujal maailmas nii menuka garaažimüügi korraldamist: laote hoovil improviseeritud lettidele välja kogu uut omanikku ootava kraami – ja jääte huvilisi ootama. Et mitte ootama jäädagi, tasub näiteks sotsiaalmeedias sõna laiali saata. Eriti tore, kui õnnestub värvata naabrid sama tegema – ja muidugi ei pea selline müük vaid lasteasjadega piirduma.

Paki ja sildista. Kõik, mida tahetakse alles hoida – lapse eriti õnnestunud joonistused, mõni koolitöö, päevik vmt – tasuks kokku pakkida, aastanumbri ja muude vajalike selgitustega varustada ning leida koht, kus niisugust igal kevadel täienevat arhiivi säilitada. Aastaid hiljem on kõigil põnev neid kaste-karpe avada.

Lastele midagi uut

Sedamööda, kuidas lapsed kasvavad, muutuvad nende huvid ja vajadused. Hea, kui olete osanud mitme aasta peale ette mõelda, kuidas tähtsuse kaotanud mängupaiku aias eakohasemate vastu vahetada. Kulutused aiarajatistele ei pruugi olla väikesed – siingi on tegemist ootavate asjade nimekiri, kus töid saab aastate peale jagada, tublisti abiks.

Tööta suvel õues!

Kontorirott, kelle amet seda vähegi võimaldab, peaks suveks proovima välja kaubelda võimalust vähemalt mõnel päeval nädalast töötada kodus. Arukas tööandja on ammu mõistnud, et õunapuu vilus arvutiklahve klõbistades on valmisolekut töö kiiresti ja korralikult ära teha oluliselt rohkem kui kontoris. Eriti kui ühe sellise päeva tulemustest sõltub järgmise kaugtööpäeva võimalikkus. Hea lõpptulemus peaks olema see, mis asja otsustab. Küsija suu pihta ei lööda!

Mõtle, mida teed!

Kui kaunil suvisel pühapäevahommikul uni kell viis ära läheb ja kuue paiku tekib võililli silmitsedes vastupandamatu soov muruniidukile hääled sisse lüüa, mõtle – kas ikka tasub?

Arukas oleks naabritega kokku leppida ajad, millal kindlasti muru ei niideta – tööl käijaile on nädalavahetus kauaoodatud puhkepausiks ja siis tahetakse ärgata pigem sulni linnulaulu kui kõrvulukustava niidukimüra peale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee