Eesti uudised

Ühest parlamendist teise ja teenistus, hoplaa! 10 000 eurot! (49)

Karoliina Vasli, 5. juuni 2014, 07:00
POLE PAHA: Seaduse kohaselt saavad nii Yana Toom kui ka Kaja Kallas 10 395 eurot (miinus maksud). Toom tunnistab, et kuuleb sellest ajakirjaniku käest esimest korda, aga raha kulub alati ära. Foto: ALDO LUUD
Riigikogu lahkumishüvitiste süsteem on kui põhjatu rahapada. Maksumaksja rahakotist kantakse kopsakas summa ka Euroopa Parlamenti suunduvatele Kaja Kallasele ja Yana Toomile.

Kogenud töömees Jüri astub ülemuse kabinetti ja teatab, et läheb konkurendi juurde tööle. Palk on suurem ja välismaalgi saab käia.

Boss noogutab mõistavalt, ja ütleb: ole hea mees, võta kolme kuu palk reispassiks kaasa. Jüri teeb suured silmad – kas see on unenägu? Jah, see on unenägu.

Vähemasti lihtsurelikule. Rahvasaadiku elus käib see ilmsi.

Euroopa Parlamenti valis rahvas kolm riigikogulast: Andrus Ansipi (Reformierakond), Kaja Kallase (Reformierakond) ja Yana Toomi (Keskerakond). Seal ootab neid 8021eurone kuupalk (netos 6250 eurot) ja paljud hüvitised.

Mainitud naispoliitikud saavad ühes ka kopsaka stardiraha. Riigikogu liikme staatuse seaduse kohaselt makstakse tagasiastunud saadikule volituste lõppemise hüvitist, kuid üksnes siis, kui ta on olnud riigikogu liige vähemalt aasta (seega Ansip hüvitist ei saa).

See on kolme kuu ametipalk – 10 395 eurot (kuus 3465 eurot).

Yana Toom tunnistab: "Uskuge või mitte, kuulen sellest esimest korda."

Mis te ise arvate, on see vajalik, mõistlik?

"Raha kulub alati ära. Aga ebaõiglane see kahtlemata on," nendib europarlamendis Euroopa ühtse pensioni alammäära kehtestamise eest võitlema hakata lubanud Toom.

Europarlamendis jätkav Indrek Tarand kostab nn stardiraha kohta, et see mitte pelgalt ei tundu pentsik, vaid ongi seda.

Ta rahustab tulevasi kolleege, et üleminek pole keerukas – palk hakkab kohe jooksma, samuti päevaraha.

Uus Euroopa saadikute koosseis alustab tööd 1. juulil. Tarand toob ka välja, et erinevalt riigikogust lahkujatest saavad Euroopa Parlamendist lahkujad üleminekuhüvitist vaid juhul, kui ei asu tööle avalikus sektoris.

Ja ka siis kuupõhiselt (kuus kätte senine palk 6250 eurot), mitte kogu summat korraga.

Eesti Euroopa Parlamendi infobüroo kõneisik Pille Vaher selgitab, et hüvitist makstaks mainitud tingimustel nii mitu kuud, kui mitu aastat on parlamendiliikme ametiaeg kestnud.

"Siiski mitte kauem kui kaks aastat," täpsustab ta.

Tarand ütleb, et ka riigikogu peaks hüvitise maksmata jätma, kui saadik läheb lihtsalt teise avaliku sektori ametisse.

"Kui poliitikul on tõesti päris ellu tulemine, ei õnnestu tööd leida. Okei, andestame. Aga üleminekule peale maksta on absurdne!" lajatab ta.

Europarlamendi reeglid panevad omapärasesse positsiooni endise keskparteilase, praegu Reformierakonda kuuluva Vilja Savisaar-Toomasti.

Euroopa Parlamenti teda uuesti ei valitud, küll aga saab ta naasta riigikokku Yana Toomi asendusliikmena.

Hiljuti ütles ta Õhtulehele, et otsust edasises pole ta veel langetanud ja seni kommentaare ei jaga. Kui pelgalt rahanumbreid vaadata, oleks tal kasulikum viis kuud lihtsalt puhata. Ta saaks iga kuu kätte 6250 eurot.

Kui ta naaseb riigikokku, siis keerataks see rahakraan kinni. Parlamendisaadik saab kätte 2658 eurot kuus.

 

"Riivab õiglustunnet küll!"

Ligi 21 000 euro eest saab mõnes väikekohas juba luksusliku korteri. Just selle summa kasseeris Andrus Ansipi asendusliige Andre Sepp, kui ta riigikogus ekspeaministrile koha vabastas.

Kuna Ansip läks riigikokku tagasi, pidi Sepp istekoha vabastama. Tol hetkel sai ta lahkumishüvitise kuue kuu palga ulatuses (20 847 eurot). Praegu on ta Raasiku vallavolikogu liige.

Kuna Ansip valiti Euroopa Parlamenti, lähete riigikokku tagasi?

"Põhimõtteliselt olen sellega arvestanud, aga otsust veel ei ole," kostab Sepp ja selgitab, et ametlikud protseduurid alles käivad ning Ansip pole veel kuskile lahkunud.

Sepa jutust on siiski aru saada, et ta plaanib Toompeale naasta, ta märgib ka, et muid suuri siduvaid kohustusi tal hetkel pole.

Kui lähete tagasi, kas teie enda õiglustunnet ei riivata, et saite 20 000 eurot väikese eemalviibimise eest?

"Kindlasti võib see olla riivav," märgib Sepp, ent lisab kohe, et plaanib märgatava osa suunata heategevusse.

"Tundub küll nii, et alati ei pea asjad olema nii, nagu seaduses on öeldud," sõnab ta. Kui palju ja kuhu ta annetab, lubab poliitik öelda siis, kui riigikokku mineku asjus on sotid selgemad.

Kaja Kallase asendusliige on Kalev Kallemets (Reformierakond). Tema kogemus riigikogus on õige napp. 2012. aasta suvel oli ta paar nädalat asendusliige.

Palgast võis ta suu puhtaks pühkida. Riigikogulastele makstakse palka alates ametivande andmise päevast. Suvel aga istungeid pole, seetõttu jäigi tal vanne andmata.

Kallemets kinnitab nüüd, et asub Kallase asemel parlamenti tööle.

"Suurte kõhklustega ütlen jah." Kõhklustega?

"Näeme ju, et poliitikuid on mugav avalikult tänitada ja pahasti öeldi. Mina olen Eesti patrioot ja kandideerisin, et midagi ära teha."

Ta lubab, et 10–15 protsenti kuusissetulekust annetab ta Palivere lastele, et nad saaksid trennis käia.

Mõlema poliitiku puhul kehtib seegi, et kui nad tuleval aastal riigikokku valituks ei osutu, saavad nad omakorda kolme kuupalga ulatuses kompensatsiooni.

Samal teemal

19. juuni 2014, 07:00
Kaja Kallas: ööbimisega pole Brüsselis probleemi
17. juuni 2014, 13:49
Savisaar-Toomast loobub riigikokku minemisest
4. juuni 2014, 18:50
Juhtkiri | Kas lahkumishüvitised liiale ei lähe?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee