Eesti uudised

Viimane aktus: valla võimetus ja riigi hoolimatus viis väikekooli matusteni (17)

Katrin Helend-Aaviku, 5. juuni 2014 07:00
ÕPILANE: Meie ilus koolimaja pannakse nüüd lõplikult kinni! Foto: Arno Saar
"Täna te lähete. Lähete kõik. Sügisel ei helise siin koolimajas enam koolikell," ütleb väikese Kuimetsa algkooli direktor lõpuaktusel pisaratega võideldes oma õpilastele. Uus vallavolikogu otsustas pika ajalooga maakooli kinni panna.

Raplamaa Kaiu valla väikese kooli suure võimla seinale on kleebitud värvilistest tähtedest järelehüüe "Hüvasti, Kuimetsa kool!".

Koolimaja on lillelõhna täis ja õhk kammitsetud kurbusest tihke.

Koolijuht Anu Raud räägib oma koolist kui puust, mis varasematel aastatel ohtralt vilja on kandnud, hoides oma rüpes 62 õpilast.

Tänaseks on hariduspuule jäänud veel viimased lehed, sest õpilaste arv on kahanenud üheteistkümneni.

Algul suudavad nii lapsed kui ka õpetajad aktusel oma tundeid vaos hoida, kuid iga laul, luuletus ja sõnavõtt toob nähtavale aina rohkem taskurätte, kuhu kohalolijad vargsi oma nukruse poetavad.

Vallavanem Erika Reinumägi püüab küll süstida reipamat meeleolu ja kinnitab, et iga lõpp on millegi algus. See mõjub kaugena, sest lõpp on veel liiga värske ja algust pole veel aimatagi.

"Kahjuks pean siit armsast ja hubasest koolist lahkuma, nii kurb, kui see ka pole. Raske on sellega leppida, et pean endale uue kooli valima," ütleb koolitüdruk Ave-Marleen.

Kõrval hoiab Uko küll vapralt pisaraid tagasi, aga paar heledat nuukset pääseb ikkagi valla.

Mis aeg see on?

Raplamaa Kaiu valla Kuimetsa kool on üle 30 aasta tagasi õpilaste vähesuse tõttu kord juba suletud. 15 aastat hiljem aga avati see taas.

Tookordsel kooli avamispeol heideti õhku küsimused, mis keerlevad kooliperel peas ka praegu: mis arutu aeg see küll oli, kui targad ülistasid rumalust ja rumalad valitsesid tarkuse üle? Mis jõud see oli, mis pani inimest oma juuri raiuma ja tulevikku lõhkuma?

Tookord öeldi ka sõnad, mis võiksid mõtlema panna praeguseid otsustajaid ja riigimehi.

"Pealtnäha targad, siledad ja tähtsad mehed ning naised otsustasid aastaid tagasi, et kooli pole vaja. Ju arvati, et kui loom on suurfarmis, siis miks ei võiks inimenegi nõnda olla.

Ja kupatatigi lapsed bussidesse ning veeti kaugetesse kombinaatidesse, kus õpetajad ei tundnud lapsi ja lapsed ei teadnud õpetajaid. Ja teadagi, mis sellest tuli."

Nüüd kordub see taas.

"Sageli kuuleme ütlust, et alustatu tuleb lõpule viia. 1990. aastal alustasin ma kooli avamisega, täna seisan ma teie ees viimast korda Kuimetsa kooli õpetaja ja koolijuhina. Ka minu aeg siin on otsa saanud," kõneleb koolidirektor Anu Rand.

Temalt on mitu korda küsitud, miks ta on vankumatult võidelnud vaikselt hääbuva kooli eest ega ole koolijuhi ametist lahkunud, sest aina kahaneva õpilaste arvuga kooli sulgemine on olnud volikogus arutusel ka varasematel aastatel.

"Ma olen nagu kapten, kes lahkub laevalt viimasena. Nii see ka täna juhtus," ütleb Anu Rand vaikselt.

Ta paneb aktusel karbi sisse koolimaja ehitajate käest kingiks saadud suure sümboolse puitvõtme ja kooli sildi. Puhaku nad rahus seal pimedas panipaigas.

Kõrgetest võimlaakendest särab sisse suvine päike.

"Minu kodukandis Saaremaal ütlesid vanad inimesed, et kui ilm on ilus, siis see tähendab, et kadunuke oli hea inimene," ütleb direktor ja paneb karbile kaane peale. Valla spordi- ja terviseedenduse spetsialist Aivo Sildvee on rusutud ja ütleb vaid aitäh.

"Seda kooli on kinni pandud ja taas avatud. Loodame, et ühel päeval tuleb siia elama rohkem lastega peresid ja siis on kooli uksed taas valla. Kohtumiseni uues Kuimetsa koolis!" on vallaesindajal usku.

Kaiu endine vallavanem Ülle Kiviste on koos endise vallavolikogu esimehe Agur Asperkiga seisnud palju aastaid Kuimetsa kooli püsimajäämise eest ja püüdnud iga hinna eest väikekooli väärtustada ja säilitada.

"Mis nüüd ometi juhtus? Meil kõigil jäi nähtavasti puudu usust, et seda kooli on vaja, et see veab välja," tõdeb Ülle Kiviste.

Sel aastal paraku uus vallavõim kooli jätkamise võimalust ei näinud. Anu Rand ütleb, et osaliselt saab ta sellest aru, sest kui kogukond oma lapsi kodulähedasse kooli ei too, siis tõepoolest väheneb õpilaste arv ja koolipidamine muutub omavalitsusele lihtsalt heategevuslikuks pealemaksmiseks.

Riik ei soosi väikekoole

Samas ütleb koolidirektor, et ka eelmise volikogu ajal tuli päevakorrale kooli sulgemine ja tookord tehti põhjalikud analüüsid, mis näitasid, et paljud lapsevanemad viiksid kooli sulgedes oma lapsed edasi õppima hoopis vallast välja.

See aga tähendaks, et paljude laste pearaha läheks vallast minema ja lõppkokkuvõttes läheks vallale maksma rohkem kui oma väikekooli ülalpidamine. Tookord olid argumendid veenvad, uskujatel oli piisavalt usku ja kool jäi ellu.

Seekord uus volikogu aga enne kooli sulgemise otsust koolijuhi sõnul ühtegi analüüsi ei teinud ega tuginenud ka varasemale.

"See on sügavalt mu isiklik arvamus, aga mulle tundub, et praeguse vallavõimu eesmärk ongi olnud kool kinni panna," arvab Anu Rand.

Praegu pole ta saanud isegi vastust küsimusele, mis saab tühjaks jäänud koolimajast ja võimlast.

Kooli neljast õpetajast ja kahest töötajast on uue töökoha leidnud vaid pooled.

Väikekoolide sulgemise algpõhjused on aga koolijuhi sõnul veelgi sügavamal.

"Vald teeb küll sulgemisotsuse, aga kõige selle taga on aastatepikkune riigi suhtumine. Kui riik ikka aastaid räägib, et väikesed koolid ei anna head haridust ja seal ei ole lastel piisavalt võimalusi huvitegevuseks, siis annab ta sellega sõnumi lapsevanematele, et väike kool ei jää püsima.

See ebakindlus on olnud juba aastaid. Ja siis loomulikult kohalik kogukond ei panegi last siia kooli, kuna äkki aasta pärast seda enam ei olegi," räägib Anu Rand põhjustest, miks väikesed koolid oma lõpu leiavad.

"Ei ole tähtsustatud väikest kooli kui hariduse alustala," nendib koolidirektor.

 

Uuel õpiaastal tegevuse lõpetavad koolid

  • Kuimetsa algkool – 12 õpilast
  • Massiaru algkool – mitte ühtegi õpilast
  • Pikasilla kool – 10 õpilast
  • Viira kool – 26 õpilast
  • Rakvere Lille kool – 12 õpilast
  • Krabi põhikool – 67 õpilast
  • Pärnu hansagümnaasium – 325 õpilast

Uued avatavad üldharidus­koolid